Reklama

– Tytuł inżyniera jest rodzajem szlachectwa – mówiła podczas 65. inauguracji roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska podczas swojego wystąpienia wspominała początki uczelni, która sięga 1951 r., kiedy z inicjatywy pracowników Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Rzeszów” zrzeszonych w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich otwarto w Rzeszowie Wieczorową Szkołę Inżynierską, kształcącą specjalistów mechaników.

Po kolejnych przekształceniach szkoła inżynierska dała początek Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

– Początki Politechniki były naprawdę skromne. Wieczorowa Szkoła Inżynierska została utworzona w regionie nieposiadającym własnych tradycji akademickich, a jednak dzięki pracy i szerokiej wiedzy kilku pokoleń wspaniałych wykładowców, a także bardzo zdolnych studentów Politechnika stanowi dziś bardzo prężny ośrodek myśli naukowej. Jest nowatorska i otwarta na świat. Jest jedną z wizytówek Rzeszowa – mówiła podczas piątkowej inauguracji marszałek Kidawa-Błońska.

Kuźnia inżynierów

Dokładnie 65 lat temu zainaugurowano pierwszy rok akademicki uczelni. Politechnika Rzeszowska ma za sobą okres intensywnego rozwoju infrastruktury uczelnianej. Posiada nowoczesne laboratoria z aparaturą niejednokrotnie unikalną w skali światowej.

Obecnie na Politechnice realizowane są 22 projekty, na które uczelnia dostała dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Największym projektem badawczym realizowanym na PRz jest projekt „Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczym” o wartości ponad 100 mln zł.

– W ciągu swojej 65-letniej działalności nasza uczelnia stała się kuźnią wykwalifikowanej kadry inżynierskiej – mówił prof. Marek Orkisz, rektor PRz.

Uczelnia przyjęła na pierwszy rok prawie 3 tys. studentów. Obecnie na 24 kierunkach i 6 wydziałach kształci się ok. 17 tys. osób. Politechnika ma prawo nadawania stopnia doktora w 8 dyscyplinach, a doktora habilitowanego w 5 dyscyplinach naukowych. Uczelnia dąży do tego, aby każdy wydział miał uprawnienia do nadawania stopnia doktora.

Rzeszów skazany na rozwój

– Patrzę na młodzież, która zjeżdża do Rzeszowa z ogromną radością. I sobie myślę, żeby ta młodzież tu zakładała rodziny, tu pracowała i dobrze się czuła. Bo przecież te zakłady, które powstają w tej chwili na terenie Podkarpacia i Rzeszowa to dzięki Politechnice. Tu kształci się kadra – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. I dodał: – Oby tak dalej. Rzeszów jest skazany na rozwój m.in. dzięki naszej wspaniałej PRz.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego wspomniano także i uczczono minutą ciszy zmarłych wykładowców, którzy współtworzyli uczelnię: rektorów Włodzimierza Kalitę, Jana Łukasiewicza i Mariana Błajdo.

Uroczyście też został przekazany nowy sztandar, którego fundatorem jest Fundacja Rozwoju PRz. Rektor Orkisz przekazał go studentom. – Sztandar przypomina jak bardzo ważna jest dla każdego człowieka praca, nauka i uczciwość, które kształtują rozwój osobowości społeczności akademickiej – mówił prof. Orkisz.

Podczas inauguracji uhoronowano kadrę naukową uczelni odznaczeniami państwowymi przyznawanymi przez prezydenta RP na potwierdzenie osiągnięć naukowych i dydaktycznych.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama