Radni Rzeszowa wydali zgodę na opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego na rzeszowskim Zalesiu, gdzie na 24 ha za 100 mln zł ma powstać Innowacyjny Park Nauki i Rekreacji.

[Not a valid template]

 

To kolejny krok, by taki park powstał. Plan określi, co można wybudować na pagórkowatym, niezagospodarowanym dotychczas i częściowo zalesionym terenie, do którego można dojechać jedną z trzech dróg: Robotniczą, Spacerową lub Białogórską.

Koncepcja Innowacyjnego Parku Nauki i Rekreacji z elementami minizoo jest już gotowa od dawna. Teren podzielono na kilka stref: sportową, edukacyjno-eksperymentalną, gier i zabaw nie tylko dla najmłodszych, ogród botaniczny, ogród doświadczeń w formie zbliżony do parku Lema w Krakowie, strefa biernego wypoczynku i miniogród zoologiczny. Jeszcze nie wiadomo, jakie zwierzęta miałyby się tam znaleźć.

Dwa wyciągi i tor saneczkowy

W przeprowadzonych w ub. r. konsultacjach mieszkańcy proponowali, by w miniogrodzie zoologicznym znalazły się zwierzęta gospodarskie typu owieczki, czy kózki, a inni proponowali egzotyczne.

– W parku będzie park nauki, będzie ogród doświadczeń, tematyczne place zabaw, będą również ściany wspinaczkowe. Chcemy, żeby ta strefa była czynna przez cały rok – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W koncepcji parku są strefy biernego i aktywnego wypoczynku. W pierwszej urzędnicy zaplanowali budowę alei spacerowych, przy których wybudowane zostaną miniatury znajdujących się w naszym województwie zamków i pałaców.

W drugiej mają się znaleźć się m.in. dwa wyciągi narciarskie (200 m i 100 m) oraz tor saneczkowy. Koncepcja parku zakłada także budowę ogrodu botanicznego. W jego skład ma wejść oranżeria i motylarnia, czyli miejsce, w którym można podziwiać motyle.

Park za 100 mln zł

Dodatkowym atutem strefy jest stworzenie tam budynku, przeznaczonego na rozwój dzieci i młodzieży. Miały by się tam odbywać warsztaty, zabawy naukowo-dydaktyczne oraz eksperymenty nawiązujące tematyką do m.in. z branży lotniczej z którą związana jest stolica Podkarpacia, astronomią czy wykorzystaniem energii odnawialnej.

Budowa Innowacyjnego Parku Nauki i Rekreacji szacowana jest na ok. 100 mln zł. Inwestycja najwcześniej mogłaby się zacząć w 2017 r., a koniec w 2020 r. Miasto na budowę parku chce zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama