W Boże Ciało (26 maja) w rzeszowskim Parku Sybiraków odbędzie 13. koncert Jednego Serca Jednego Ducha. Na scenie kilkudziesięciu artystów, m.in. Ryszard Rynkowski.

Jednego Serca Jedna Ducha to największy w Europie koncert muzyki chrześcijańskiej, który jest organizowany od 2003 r. Wtedy uczestniczyło w nim ok. 8 tys. osób i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. W ubiegłorocznym koncercie brało udział ok. 40 tys. z Polski i z całego świata.

Pomysłodawcą koncertu jest Jan Budziaszek, perkusista zespołu Skaldowie, która tradycyjnie poprowadzi całe wydarzenie. Do Rzeszowie na koncert przyjadą także Ryszard Rynkowski i Beata Bednarz.

Na scenie będzie znacznie więcej osób. Podczas Jednego Serca Jednego Ducha na scenie wystąpią Marcin Pospieszalski i Joachim Mencel (aranżacje), Hubert Kowalski, Lidka Pospieszalska, Tamara Kasprzyk-Przybysz.

Będą także New Life’m (Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Agnieszka Musiał, Robert Cudzich, Piotr Jankowski), Leopold Twardowski, Katarzyna Bogusz, Agnieszka Cudzich, Małgorzata Komorowska, Iga Kowalska, Paweł Dusza, Piotr Cudzich, Justyna Kopiszka, Teresa Twardowska, Daniel Pomorski, Łukasz Kluczniak, ks. Jakub Bartczak.

Nie zabraknie również gości zagranicznych: Tomas Celis Sanchez (Meksyk), Miko Kurihara (Japonia), Zespół „Kantu” (Peru). Wystąpią także Mocni w Duchu z Łodzi oraz Orkiestra i Chór Jednego Serca Jednego Ducha i Goście. Podczas koncertu wykonywane są najpiękniejsze piosenki religijne.

– Chcecie posłuchać dobrej muzyki?

– Taak!!!

– To sobie zagrajcie sami! Bo człowiek naprawdę może być szczęśliwy tylko wtedy, gdy sam coś tworzy własnymi rękami.

W ten sposób, każdego roku w Boże Ciało Jan Budziaszek zaczyna koncert Jednego Serca Jednego Ducha. Koncert odbędzie się 26 maja w parku Sybiraków przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na os. Baranówka. Wstęp bezpłatny. Początek o godz. 19:00.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Od 17:00 do 20.00 w rejonie ulic Krakowskiej, Okulickiego, Wyzwolenia, Ofiar Katynia, Broniewskiego mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Dla uczestników koncertu dojeżdżających autokarami policjanci wyznaczyli parkingi dla autokarów przy ul. Krakowskiej (parking przed sklepem Lidl), ul. Okulickiego (parking  przed sklepem Unimed), przy ul. Broniewskiego (parking przed sklepem Tesco), ul. Witosa (parking przed  sklepem B1).

Policjanci apelują do uczestników koncertu i kierowców o zachowanie szczególnej uwagi w miejscu trwających uroczystości.

Organizatorem Jednego Serca Jednego Ducha są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, Ruch Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Duszpasterstwo Akademickie.

Inspiracją do tego, aby zorganizować koncert Jednego Serca Jednego Ducha stała się podróż Jana Budziaszka do Meksyku w 1981 roku. W jednej z tamtejszych knajp muzyk zauważył, że między stolikami chodzą małe orkiestry akompaniujące gościom, którzy sami śpiewają piosenki do wcześniej ustalonej melodii.

Wówczas Budziaszkowi na myśl przyszło stare jazzowe porzekadło: „Jeśli chcesz posłuchać dobrej muzyki, to sobie zagraj sam”. Obserwując twarze tych śpiewaków doszedł do wniosku, że człowiekowi może dać szczęście tylko to, co sam stworzył.

W swojej książce „Dzienniczek perkusisty IV” perkusista Skaldów potwierdził te słowa, pisząc, że „nasze smutne miny biorą się zapewne stąd, że dzięki szybkiemu rozwojowi cywilizacji technicznej coraz częściej stajemy się konsumentami kultury niż jej twórcami”.

I tak 19 czerwca 2003 roku wraz z ks. Andrzejem Cyprysiem, Duszpasterzem Akademickiego WSIiZ w Rzeszowie i ks. Mariuszem Miką, Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej, Jan Budziaszek zrealizował swój pomysł. Od tego czasu, co roku w uroczystość Bożego Ciała, w parku Sybiraków w Rzeszowie odbywa się koncert Jednego Serca Jednego Ducha.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama