Zdjęcie: Sebatian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Będzie miała 20 m wysokości i zostanie wykonana ze stali. Miejsce dla pomnika wybrał sam profesor Józef Szajna.

Pomysł na postawienie w Rzeszowie „Drabiny do Nieba” zrodził się kilkanaście lat temu. Pierwszy plan zakładał postawienie jej na Paniadze, czyli ulicy 3 Maja. – Ale profesor Szajna uznał, że nie jest to dobra lokalizacja – mówi rzeszowski literat Jerzy Fąfara.

Jak wspomina, w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca zjeździli prawie całe miasto. W końcu dotarli na ul. Krakowską. – Miejsce na górce przypadło mu do gustu, zwrócił uwagę, że przez szczeble będzie widać całe miasto – mówi dalej Fąfara.

Budowa rozpocznie się w marcu

Pomnik stanie na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie ulicy Krakowskiej, na wysokości kościoła pw. Podwyższenia Krzyża. Drabina zostanie wykonana ze stali, będzie miała 20 metrów wysokości. Na jej szczeblach oraz przy jej podstawie będą stać schodzone buty.

Budowa pomnika rozpocznie się w marcu. Betonowe pale zostaną wykonane na głębokość 14 m pod powierzchnię gruntu. Pozwolenie na budowę pomnika już wydano. Monument ma powstać do końca czerwca. Niektóre z jego elementów wykonają uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie.

Zdjęcie: materiały Rady Miasta Rzeszowa

Porozumienie podpisane

Porozumienie w tej sprawie podpisano w środę w rzeszowskim ratuszu. Jak podkreślał prezydent miasta Konrad Fijołek, to dowód na to, że mieszkańcy Rzeszowa potrafią współpracować na rzecz realizacji wspólnych celów. Dokumenty w sprawie ustawienia monumentu podpisali bowiem: ludzie kultury, sztuki, biznesu i samorządu.

– Miniony rok sprawił, że głośno o nas na całym świecie. Nie jestem tym zaskoczony, bo Rzeszów i tworzący go ludzie właśnie tacy są, a dzisiejsze porozumienie to kolejny tego dowód – mówił prezydent.

Z kolei wiceprezydent miasta Krystyna Stachowska przypomniała, że sfinansowanie zadeklarowali rzeszowscy przedsiębiorcy, a rok temu – 13 marca – w 100. rocznicę urodzin Józefa Szajny, przypomniał jej o tym spotkany na ul. 3 Maja Jerzy Fąfara.

– I od tego czasu projekt nabrał tempa. W tym roku zrealizujemy wizję profesora Szajny – cieszy się wiceprezydent. Rok temu jednodniową instalację ustawiono przed wejściem głównym do II Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy ks. Jałowego

Budowę pomnika ku pamięci Szajny jednogłośnie poparli rzeszowscy radni w marcu 2022 roku.

Twórczość naznaczona wojną

Józef Szajna urodził się w Rzeszowie w 1922 roku. Jego twórczość teatralna, jak malarska i rzeźbiarska, zdominowana jest jego wojennym doświadczeniem. Był m.in. więźniem obozu w Auschwitz, gdzie dwukrotnie trafił do bloku śmierci. Stąd pojawiające się w jego twórczości motywy dotyczące zagłady, zniszczenia, przemijania i kruchości ludzkiego życia.

Jednym z takich symboli jest właśnie drabina, po której idą zniszczone buty. – To droga do nieba nas wszystkich – mówił sam artysta. W przestrzeni miejskiej można zobaczyć jedno z dzieł profesora – „Przejście 2001″, które znajduje się na placu Cichociemnych. Józef Szajna zmarł w 2008 roku w Warszawie. 

Budowę pomnika pomogą sfinansować: Elektromontaż Rzeszów, Inżynieria Rzeszów, Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów”, Park Hotel, Besta, Reshal, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów oraz Aluteam-Alumec. 

Budowa drabiny ku pamięci Szajny będzie kosztować około 2 mln zł.

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama