Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło w niedzielę (27 sierpnia) płukanie wodociągów po sobotnim chlorowaniu wody.
Dezynfekcja sieci trwała w sobotę od godz. 5:00 do 23:00. Do wody wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle. To właśnie na miejską sieć wodociągową, obsługiwaną przez MPWiK, padło główne podejrzenie, że w niej zagnieździła się bakteria Legionella.
Już w piątek Onet podawał, że wstępne wyniki próbek wody potwierdzają, że to woda z sieci MPWiK jest skażona bakterią. Sanepid temu zdecydowanie zaprzeczał, twierdząc że badania wciąż trwają, a wyniki będą znane najwcześniej w poniedziałek, 28 sierpnia.
Prewencyjna dezynfekcja
Decyzja o zdezynfekowaniu sieci (ma ok. 1000 km) zapadła 23 sierpnia. Miasto tłumaczyło, że ma to charakter prewencyjny, bo wciąż nie ma jasnej odpowiedzi, co jest źródłem zakażeń. Sanepid pobrał próbki wody z miejskich ujęć oraz domów i mieszkań zakażonych.
– Robimy co w naszej mocy, aby znaleźć i wyeliminować przyczynę zwiększonej liczby zachorowań – informował w sobotę w mediach społecznościowych Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Zapewniał, że dezynfekcja sieci jest całkowicie bezpieczna.
Przez najbliższe dni, wodę przed wypiciem należy przegotować. W niedzielę, po sobotnim chlorowaniu wody, wodociągi przechodzą płukanie. Operacja ta ma to w ciągu kilku dni przywrócić wodzie normalny zapach i smak.
– Dezynfekcja jest działaniem prewencyjnym, na które zdecydowałem się nie czekając na wyniki badań próbek wody pobranych przez sanepid – przypomina Konrad Fijołek.
Fachowcy radzą, by w poniedziałek rano (28 sierpnia) spuścić z każdej baterii w domu (wannowej, łazienkowej, kuchennej) przez ok. 5 minut ciepłą i zimną wodę. Tylko wtedy chlorowanie i ozonowanie wody będzie skuteczne.
Masowe zakażenia
Pierwsze zakażenia Legionellą w Rzeszowie sanepid odnotował 17 sierpnia. Do soboty zakażenie potwierdzono już u 127 osób, najwięcej w samym Rzeszowie – 86, w rzeszowskich szpitalach zmarło już osiem osób.
Choroba legionistów charakteryzuje się ostrym zapaleniem płuc spowodowanym wdychaniem skażonej wody. Legionellą nie można zakazić się poprzez picie wody. W sprawie masowych zachorowań śledztwo wszczęła rzeszowska prokuratura.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl