Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych znów zawita do Rzeszowa. Jego siedemnasta edycja odbędzie w lipcu 2017 r.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, mający prawie 50-letnią tradycję, odbędzie się w dniach 19-26 lipca. W Rzeszowie odbywa się od 1969 roku, co trzy lata, w pierwszym miesiącu wakacji. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce. 

– Polonia uznaje tę imprezę za ważną dla rozwoju artystycznego zespołów oraz dla ich działalności w krajach swego osiedlenia. Folklor bowiem, dla Polonii i Polaków z zagranicy, jest istotnym znakiem tożsamości, ważnym elementem emocjonalnego wiązania ich  z historią i kulturą kraju pochodzenia, symbolem więzi z własnym narodem i regionalną tradycją – twierdzi Mariusz Grudzień, dyrektor festiwalu.

W tym roku w Rzeszowie pojawi się 1130 osób z 40 zespołów, które przyjadą z Australii, Białorusi, Brazylii, Czech, Kanady, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.

– W tym roku do festiwalu zgłosiło się ponad 50 zespołów. Wstępnie założyliśmy, że przyjmiemy tylko 30 z racji możliwości organizacyjnych – mówi Lesław Wais, dyrektor programowy festiwalu. – Po różnych konsultacjach i rozmowach podnieśliśmy limit zespołów uczestniczących w imprezie do 40, ale tylko dlatego, że skróciliśmy ich czas prezentacji – tłumaczy Wais.

W poprzednich edycjach festiwalu w Koncercie Galowym każdy zespół miał pięć minut na własną prezentację. W tym roku będzie miał tylko trzy. Podobnie będzie z występami zespołów polonijnych na estradzie plenerowej w Rynku, które do tej pory trwały po pół godziny każdy. Zostaną one w tym roku skrócone do 20 minut.

– Wszystkie zespoły zgodziły się na takie warunki. Świadczy to o tym, że jest doceniana formuła festiwalu oraz niebywała chęć przyjazdu do Rzeszowa – uważa Lesław Wais.

Wzorem lat ubiegłych Koncert Galowy będzie reżyserował Janusz Chojecki. Wspólnego układu zespoły, które przyjadą do Rzeszowa, będą się dopiero uczyć  przez kilka dni pobytu w stolicy Podkarpacia.

Finansowo Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (100 tys. zł), Urząd Marszałkowski (300 tys. zł) oraz Urząd Miasta Rzeszowa (300 tys. zł). – Im ktoś większy, tym mniej pieniędzy daje – żartuje Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Ludowe utwory prezentowane w aranżacjach jazzowych w wykonaniu Jerzego Dyni i zespołu DagaDan będzie można usłyszeć podczas koncertu powitalnego.

Tradycją festiwalu jest kolorowy korowód uczestników festiwalu, który przejdzie ulicami Rzeszowa.

W 16 organizowanych dotąd festiwalach wzięło udział, przynajmniej raz, prawie 200 zespołów z 23 krajów i czterech kontynentów.  Do rekordzistów należą m.in. “Krakus” z Belgii, “Olza” z Czech, “Biały Orzeł” z Kanady, “Piastowie” ze Szwecji i “Krakowiak” z USA.

W ostatnich latach  Rzeszów odwiedziło ponad 17 tysięcy członków zespołów i gości polonijnych. Z powodu dużego zainteresowania udziałem w imprezie, w 1992 roku wyłączono z niej dzieci. Od tamtego czasu dla nich organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu Zdroju.

Rzeszowskie spotkania festiwalowe są dla zespołów polonijnych inspiracją do różnych, wspólnych działań, m.in. łączenia się w stowarzyszenia, czego najlepszym przykładem są powołane w trakcie rzeszowskich festiwali: Światowa Rada Polonijnych Zespołów Folklorystycznych oraz Stowarzyszenie Polskich Tańców Ludowych w Ameryce Północnej – zrzeszające po kilkadziesiąt zespołów.

– Wsłuchując się w głosy dotychczasowych uczestników festiwalu przygotowujemy taki program, aby z jednej strony jak najbardziej trafiał w oczekiwania naszych polonijnych artystów, ale był również jak najbardziej atrakcyjny dla widzów – mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia oraz za pośrednictwem mediów elektronicznych całego niemal świata – obiecuje Mariusz Grudzień.

Program ramowy XVII Festiwalu

19 lipca (środa)

– Przyjazdy zespołów do Rzeszowa

20 lipca (czwartek)

– Próby zespołów

– Spotkanie powitalne uczestników Festiwalu i organizatorów

21 lipca (piątek)

– Próby zespołów

– Korowód zespołów ulicami miasta

– Otwarcie Festiwalu

– Spotkanie delegacji zespołów z Prezydentem Miasta

– Koncert powitalny zespołów polskich

22 lipca (sobota) – Dni Polonijne w województwie podkarpackim

W Rzeszowie:

– Próby dla zespołów występujących w Rzeszowie

– Występy zespołów polonijnych na estradzie plenerowej w  Rynku

– Wystawy, Jarmark festiwalowy

W miastach/gminach:

– Koncerty zespołów polonijnych i polskich

– Wystawy, kiermasze, festyny

23 lipca (niedziela) – Dni Polonijne w województwie podkarpackim

W Rzeszowie:

– Msza święta w intencji Polonii – Katedra

– Występy zespołów polonijnych na estradzie plenerowej w Rynku

– Wystawy, Jarmark festiwalowy

W miastach/gminach

– Koncerty zespołów polonijnych i polskich

– Wystawy, kiermasze, festyny

24 lipca (poniedziałek)

– Próba do koncertu

– Koncert „Folklor Narodów Świata”

– Spotkanie delegacji zespołów z kierownictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

25 lipca (wtorek)

– Próby do koncertu galowego

– Spotkanie delegacji zespołów z władzami województwa

– Koncert Galowy

– Zakończenie Festiwalu

26 lipca (środa)

– Wyjazdy zespołów

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: