„Lokalna pamięć na granicach karpackich światów”. Wspólny projekt studentów z Rzeszowa i Ukrainy

Reklama

Grupa studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz ze studentami z Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego przebywa w ukraińskich Bieszczadach. Realizują wspólne przedsięwzięcie „Lokalna pamięć na granicach karpackich światów”.

 

Wykorzystując metodę „oral history” (historia mówiona) studenci z Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR przeprowadzają wywiady biograficzne z najstarszymi mieszkańcami Użoka i okolicznych miejscowości. Pracują także nad dokumentacją fotograficzną, koncentrując się nad obrazkami z życia codziennego i portretami swoich rozmówców.

Dr Tomasz Kosiek, wykładowca kulturoznawstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim, mówi, że  sama metoda „historii mówionej” zyskuje coraz większe grono sympatyków. – Ten typ wywiadów oddaje często głos osobom, których historii życia, nie będących tematem
historycznych podręczników i monografii, zapewne nikt nie chciałby wysłuchać – twierdzi. 

Dla kochających Bieszczady nazwa miejscowości zapewne nie jest obca i kojarzy się chociażby z cerkwią p.w. Archanioła Michała wpisaną na listę UNESCO, czy tamtejszą linią kolejową przebijającą się przez karpackie grzbiety. Mniej zorientowanym wystarczyć może to, że malowniczy Użok leży tuż pod głównym grzbietem karpackim – już w granicach obwodu zakarpackiego.

– Wybór terenu realizacji projektu nie jest przypadkowy. O ile dość dużo różnorakich polsko-ukraińskich działań ma miejsce na wspólnym pograniczu województwa podkarpackiego i obwodu lwowskiego, o tyle najbardziej na zachód wysunięta część Ukrainy, poza nielicznym gronem pasjonatów, praktycznie nie jest znana – podkreśla dr Tomasz Kosiek.

Projekt realizowany jest przez rzeszowskie Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO oraz Uniwersytet Rzeszowski. Niecały rok temu dr Kosiek spotkał się z Beatą Szmuc z INPRO. Oboje doszli do wniosku, że warto wspólnie działać w kierunku uatrakcyjnienia młodym ludziom studiów na rzeszowskiej uczelni. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zdobyć pieniądze na wyjazd do Użoka.

To pierwsze tego typu działanie angażujące studentów kulturoznawstwa, historii i muzeologii do wspólnych badań na Ukrainie. Pomysłodawcy projektu wierzą także, że zaplanowana przez nich akcja stworzy szansę do realnego budowania polsko-ukraińskiego dialogu i osłabi wzajemne uprzedzenia.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama