Zdjęcie: Agnieszka Lipska / Rzeszów News

W nowym rozdaniu pieniędzy z „Polskiego Ładu”, Rzeszów otrzymał 65 mln zł na budowę „Wisłokostrady”. Wykorzystali to radni PiS. Policzyli ile pieniędzy otrzymało miasto w ostatnich 7 latach rządów PiS.

O tym, że Rzeszów otrzymał 65 mln zł z rządowego „Polskiego Ładu” na budowę „Wisłokostrady”, informowaliśmy w poniedziałek. Miasto starało się o dofinansowanie po raz drugi, w pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych wniosek ratusza został odrzucony. 

– To są wspaniałe wieści dla naszego miasta – mówi dzień później Marcin Fijołek, szef klubu PiS w radzie miasta, na specjalnie zwołanej konferencji. Przypominając, że budowa „Wisłokostrady” to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w mieście, i że radni jego klubu mówili o niej od dawna. – Była takim oczkiem uwagi praktycznie od 20 lat – dodał Robert Kultys.

Na liście ojców tego sukcesu jest również poseł PiS Krzysztof Sobolewski. – Wspierał starania miasta, żeby te pieniądze do nas trafiły – podkreślał Marcin Fijołek.

„Wisłokostrada” będzie przedłużeniem alei Rejtana na północ miasta, połączy się z ulicą Ciepłowniczą. To będzie ułatwienie dla kierowców, którzy chcąc dostać się z osiedla Nowe Miasto na Baranówkę, Miłocin i Staromieście, nie będą musieli przedzierać się przez aleję Piłsudskiego.

– Jesteśmy przekonani, że jeżeli puścimy część ruchu z Rejtana do północnych osiedli Rzeszowa właśnie przez „Wisłokostradę”, to uda się w części odkorkować Piłsudzkiego – zapewnia radny Kultys.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

65 mln zł nie wystarczy jednak na sfinansowanie budowy, inwestycja szacowana jest na 173 mln. Radni PiS liczą jednak, że brakującą resztę miasto dołoży z własnego budżetu. Zwłaszcza, że projekt budowy drogi jest już gotowy.

Ogłaszając swój sukces w staraniach o rządowy zastrzyk pieniędzy na Wisłokostradę, radni PiS przypomnieli też o innych dotacjach, które w ostatnich siedmiu latach trafiły do Rzeszowa.

– Pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych, z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej, Tarcz Finansowych dla przedsiębiorców w czasie pandemii, programów: 500 plus, 300 plus czy Dobry Start, to ponad 1 mld 200 mln złotych – wyliczył radny Fijołek. 

Swoją listę miał Waldemar Szumny. – Odmulanie zalewu, modernizacja stacji Rzeszów Główny, budowa hali technologicznej dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej czy inwestycje w szpitale. To w sumie daje ponad 2 mld złotych – podsumował radny Szumny. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama