Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie. Na zdjęciu "Merkury na baranie"

Do łańcuckiego kompleksu muzealnego powróciły eksponaty pochodzące jeszcze z okresu Antyku. 12 zabytkowych przedmiotów wróciło po przeszło 65 latach nieobecności.

Muzeum-Zamek w Łańcucie odzyskał zabytkowe obiekty, które w latach 50. minionego stulecia przekazano do Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1952 roku z zarządzenia Ministerstwa Kultury i Sztuki łańcucka kolekcja zubożała o 30 obiektów.

Jak informuje Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie, utracone wówczas obiekty to głównie marmurowe rzeźby i ceramika, z których większość zdobiła Galerię Rzeźb. Obiekty pochodziły ze zbiorów księżnej Izabelli Lubomirskiej, zgromadzonych w zamku w Łańcucie w czwartym ćwierćwieczu XVIII w.

Na początku lat 90. XX wieku do zbiorów muzealnych wróciła spora część eksponatów. Wówczas zwrócono 18 obiektów, wśród których były głównie marmurowe rzeźby: „Dionizos na panterze”, „Amorek na lwie”, „Głowa satyra”, a także dwa kapitele korynckie.

Obecnie do łańcuckiej kolekcji wróciło 12 eksponatów. Są wśród nich m.in. rzymski „Merkury na baranie” (ważący 530 kg, pochodzący z I w. – pocz. II w.), „Jupiter” (106 kg, II w.), rzymska urna na prochy (I w.), czy pochodząca z Egiptu alabastrowa urna konopska (747-332 p.n.e.).

Jednak antyczne rzeźby to nie wszystko. W Muzeum-Zamku można oglądać także zabytkową antyczną ceramikę. Wśród odzyskanych zbiorów są m.in. zabytkowe wazy.

I tak w najbliższym czasie będzie można oglądać antyczną – włoską i grecką – ceramikę wśród, której znajdują się m.in. hydria, Kampania, krater dzwonowy ze sceną „Odyseusza goniącego Kirke” krater, pelike, oinochoe, Lebes gamikos oraz oinochoe. Przedmioty te powstały głównie na przełomie IV do V w.p.n.e.

Wszystkie naczynia z wyjątkiem oinoche, jak zapewnia Garbulińska-Charchut, „zdobione są scenami figuralnymi w stylu czerownofigurowym”.

Obecnie do stałej ekspozycji muzealnej włączono dwie rzeźby („Merkury na baranie” i „Jupiter”), które ustawiono w zamkowej Sieni. Pozostałe odzyskane obiekty zostaną umieszone w taki sposób, aby nie naruszyć przedwojennego planu aranżacji wnętrz.

KATARZYNA GUDZIK

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie. Na zdjęciu "Jupiter"
Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie. Na zdjęciu „Jupiter”

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama