Nacjonaliści upamiętnili Żołnierzy Wyklętych. Cichy protest Obywateli RP [ZDJĘCIA]

59
Reklama

Traci moc Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez nacjonalistów z Młodzieży Wszechpolskiej i Narodowego Rzeszowa. Wreszcie są też przeciwnicy tego pochodu nienawiści. 

 

W Marszu, który w piątek (1 marca) wieczorem z Rynku przeszedł pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego, brało udział ok. 300 osób. To dużo mniej niż w poprzednich latach. Przeciwko obecności nacjonalistów na Rynku protestowała grupa działaczy Obywateli RP.

Przyszli z białymi różami i transparentami: „Nie każdy wyklęty to bohater. Nie każdy bohater to wyklęty”, „Nacjonalizm to nie patriotyzm”, „Stop mowie nienawiści, kochajmy się całym sercem”, „A kto odda cześć cywilnym ofiarom Burego, Kurasia, Łupaszki?”, „Czcimy bohaterów. Pamiętamy zbrodnie”.

Wśród uczestników kontrmanifestacji byli m.in. Dariusz Bobak i Marta Pałtowicz-Bobak z Rzeszowa. – Protestujemy przeciwko bezkrytycznemu i bezrefleksyjnemu czczeniu wszystkich Żołnierzy Wyklętych. Wśród nich byli bohaterowie, ale byli też zbrodniarze. Należy mieć odrobinę refleksji historycznej – mówił nam pan Dariusz. 

– Protestujemy przeciwko nacjonalizmowi. Nacjonalizm był bardzo niebezpieczny w 1945 roku, 1946, 1947, ale on jest również bardzo niebezpieczny teraz. Widzimy odradzającą się brunatną falę, która może się wymknąć spod kontroli i to może bardzo źle się skończyć. „Non violence” („Bez przemocy”) jest czymś ważnym. To też skuteczna metoda oporu, nie trzeba ruszać na barykady – uważa pani Marta. 

Obecność Obywateli bardzo się nie podobała nacjonalistom, którzy stanęli przed nimi ze swoimi transparentami, próbując zasłonić przeciwników marszu. Obyło się bez incydentów, nie dopuścili do nich policjanci. – Nie wszyscy Wyklęci są najlepsi. Nie można bandytów czcić jako bohaterów – mówiła pani Halina, która na protest do Rzeszowa przyjechała z Mielca. 

– Sprzeciwiamy się szerzeniu przez środowiska narodowe, nacjonalistyczne i faszyzujące przekonania, że Wyklęci byli jedynymi i prawdziwymi bohaterami. Wielu z nich splamiło się zbrodnią, zhańbiło mundur, który nosili. Chcemy też oddać cześć ofiarom, które poniosły śmierć z rąk Wyklętych. Ci ludzie, już po wojnie, tracili życie z powodów rasowych, religijnych i etnicznych – mówiła Anna Grad-Mizgała z Obywateli RP. 

Z głośników, które w starej skodzie umieścili nacjonaliści, sączyły się nacjonalistyczne piosenki. Marsz zorganizowali Narodowy Rzeszów i Młodzież Wszechpolska. Nie zabrakło czołowych postaci obu ugrupowań na Podkarpaciu, m.in. Mateusz Werner, który lubi nacjonalistami sterować z tylnego siedzenia, sam się nie wyrywa do przodu. Był też Mateusz Lewicki. 

Były transparenty „Chwała wielkiej Polsce”, „Antykomuna” z przekreślonym sierpem i młotem oraz napisem: „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, powiewały też flagi biało-czerwone i Młodzieży Wszechpolskiej. – Wciąż trwa walka ideologiczna o świadomość historyczną i tożsamość narodową, na której to my będziemy budować przyszłość naszego narodu oraz państwa – ogłosił Oskar z Młodzieży Wszechpolskiej. 

Uczestnicy marszu z płonącymi pochodniami wyszli z Rynku, krzycząc po drodze znane już i nieśmiertelne hasła o „wielkiej Polsce katolickiej”, „dumie narodowej”, o tym, że zamiast liści na drzewie będą wisieć komuniści. „Naszym celem wielka Polska”, „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”, „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Bury – nasz bohater” – krzyczeli. 

Rzeszowscy nacjonaliści marsz z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowali już po raz ósmy. Powoli kończy im się paliwo. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

59 KOMENTARZE

 1. Dla Polaków miało jasne karty, dla bliskowschodnich „mieszkańców” Polski na pewno ciemne, za katowanie i mordowanie Polaków latami po zakończeniu wojny.

 2. jak wielu mieszkańców podkarpacia mam osobisty, wynikający z tradycji rodzinnej pogląd na tzw. Żołnierzy Wyklętych, pamiętam opowieści nieżyjących już krewnych pełne odrazy i nienawiści do dzisiejszych bohaterów – szkoda że pisanej obecnie historii tak daleko do obiektywizmu, szkoda że programowi nauczania w szkołach również jest do niego daleko – historia nie jest czarno biała, oprócz jasnych kart powojenne podziemie miało też mnóstwo kart ciemnych …

 3. Jaki stronniczy i nieobiektywny artykuł… Osoba, która go napisała ma czelność nazywać się „dziennikarzem”? Obok prawdziwego dziennikarza auto tego artykułu to nawet nie stał… Zero obiektywizmu- tylko i wyłącznie własny pogląd na sprawę pod przykrywką „relacji z wydarzenia”
  Chyba trzeba przestać zaglądać na ten portal i to samo polecam innym czytającym.

 4. „OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY, NARODY TRACĄC PAMIĘĆ TRACĄ ŻYCIE”
  Trzeba mieć strasznie maleńki i kompletnie wyprany mózg by tego nie rozumieć.

 5. Co Ty gadasz jakie zacofanie gdyby nie ukochana Ameryka i zachodnią Europa u ich sankcje nałożone na PRL to moglibyśmy być dziś potęga światową mocarstwem z własnym przemysłem a tak to kim jesteśmy popychadlem Europy nikt z nami się nie liczy za PRL mieliśmy armię, armię której balo się NATO a dzisiaj kto się nas boii ba pewno nie Rosja bo jak będzie chciała to przejedzie po nas jak Tir po kretowce a dzięki takim bohaterom jak zdrajca Kukliński który zdradził nas zachodowi którzy wiedzieli dzięki niemu Co gdzie i kiedy mogą bombardowac ba naszym terenie czyli naszej Polsce nie zachodniej Europy tylko Polski i kto by zginął nasi taka o to pomoc zdrajcy Kuklińskiego a co się robi ze zdrajca kulka w łeb i koniec waszego by było bohatera chwała wielkiemu wojsku wojsku LWP bo to jak do tej pory jedyna słuszna armia

 6. dziwny ten artykuł… czemu pejsatych lewaków tak bardzo boli polski patriotyzm??? jedź, debilu, do moskwy i onanizuj się przy truchle lenina, może ci ulży – Polaków zostaw w spokoju…

 7. Serio widzisz jakiś związek między ofiarą zbrojnego podziemia antykomunistycznego i odzyskaniem niepodległości w 1989/2015(?) roku? Oświeć nas….

 8. „Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu; odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić πυξ και λαξ [rękami i nogami] wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują”.

 9. Wyklęci walczyli z okupantem ruskim niemieckim i polskim. Obecny rząd wysyła dotacje dla upainy a tego nasze naziolki nie widzą?

 10. Porażka xD chyba nawet autor się wstydzi tych propagandowych bredni bo się nie podpisał pod swoim tworem 😀
  „Artykuł” napisany na poziomie internetowego napinacza sfrustrowanego swoją bezsilnością i tym że nic nie znaczy

 11. Nie nacjonalizm a jego skrajna odmiana czyli szowinizm, to jest niebezpieczne. Nacjonalizm nie jest niczym złym. Mam wrażenie, ze używamy teraz tego słowa w znaczeniu negatywnym.
  Miłość do ojczyzny to nic złego. Aha zapytaliście każdego z tych 300 osób czy jest nacjonalista, narodowcem a może patriotą tylko:)? Coraz częściej używamy słów, których znaczenia nie pamiętamy lub sami to znaczenie przeinaczamy a wystarczy włączyć wikipedię, już broń boże nie mówie o książkach bo te odeszły już z 15 lat temu z powszechnego użycia. To samo się tyczy używanego dzisiaj słowa Lewak, ludzie Kochane! Nie podobają mnie się np. warunki konkordatu to już Lewak! Pójdę z Dzieckiem na 11 listopada to Faszysta udało mi się raz nawet usłyszeć. Szok, popadamy w skrajności w skrajność ze zwykłej niewiedzy!

 12. Art 212 KK „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”
  ram 😉

 13. Nie no kur*** teraz to przegieliście pałę. Nagłówek jest tak żenujący, że wstyd byłoby mi coś takiego opublikować. Mam gdzieś te marsze, nie jestem ani sympatykiem narodowców, ani innego lewactwa, ale rzygać się chce widząc to wasze dziennikarstwo na poziomie ścieku.

 14. Przynajmniej jest na co popatrzeć, zawsze są piękne, młode Polski, a nie jakieś wygolone na pół, z bębnem na wierzchu jak taraban, po kilku skrobankach i pustką w głowie, chyba to najbardziej boli lewaków.

 15. Tak masz rację. Ale niektórzy ŻW byli winni ludobójstwa (potwierdzona przez IPN wina Burego) inni np Brygada Świętokrzyska, kolaborowali z hitlerowcami. Są udokumentowane przypadki morderstw dokonanych przez zw z powodów etniczno/religijnych. Czcijmy Nila, on na to zasługuje a nie „bohaterów” pokroju Burego czy Ognia.

 16. Ta „odbudowana” Polska musi teraz nadganiać 40 lat zapóźnienia cywilizacyjnego. O szkodach mentalnych nawet nie wspomnę przez litość dla Ciebie.

 17. sądząc po nienawistnych komentarzach wypisywanych przez niedouczonych pseudo patriotów, cichy protest wyprowadził ich z równowagi. a przecież normalny człowiek pewny swoich racji sie tak nie rzuca:D
  słabi chłopcy potrzebują silnej identyfikacji.

 18. Dzięki tej „nienawiści” możecie żyć w naszym kraju i pisać te rzygowiny, które nazwaliście Rzeszów-News, więcej szacunku do bohaterów.

 19. Żołnierzom wyklętym należy się szacunek za patryjotyzm. Każda wojna to dramat nie ważne czy wygrana czy przegrana. Żołnierze wyklęci byli traktowani w nieludzki sposób , skazywani w ustawionych procesach ,brutalnie torturowani i mordowan. Więźniów też należy traktować jak ludzi.

 20. Panie Czesławie, Bardzo dobrze napisane, tylko mam przeczucie (graniczące z pewnością), że szkoda (Pańskiego) czasu i atłasu…

 21. Jaka można zablokować wyświetlanie tego czegoś na na Onecie . Już nawet GW jest bardziej obiektywna i wcześniej jej artykuły były jako regionalne. Czy aby te wypociny pod artykuł 256 KK nie podlegają ? Zmieńcie nazwę na UB-RZESZÓW

 22. jakiego by nie miał, nacjonalizm to antyhumanizm, a tych 300 buraków z pochodniami wyraźnie pokazuje, że ich nie interesuje dyskusja, tylko przemoc. Mamy trudną historię i ciężko sobie na nią zapracowaliśmy. Prawdziwi bohaterowie tamtego czasu obracają się w grobach, gdy ich pamięcią wycierają sobie gęby ludzie pokroju dzisaj rządzących, czy narodowcy

 23. Proponuję bilet do Korei Północnej. Odnalazłby się tam pan mentalnie. Kible tam zapewne posiadają. Pański priorytet jak mniemam.

 24. Komunizm to najgorszy totalitaryzm jaki ludzkość stworzyła . Obywatele RP to jego spadkobiercy. Droga reakcji gdyby nie było dziadków i tatusiów ubywateli jakby Polska obecnie wyglądała. Wstydzę się, za was gloryfikować nielicznych potomków zbrodniarzy. MW to nie moja bajka i Bury też nie jednak za ten artykuł hiena roku wam się należy.

 25. Bohaterzy wielcy aż żal mi na to patrzeć jak się oddaje hołd niby Pisowskim bohaterom tzn wyklętym którzy jak tchórze po lasach się pochowali zamiast pomagać odbudować Polskę zrujnowaną wojna a co oni robili srali po krzakach w tym lesie bo nawet kibla nie wybudowali kradli bo żyć się chciało panowie co pouciekali w 39 na naobiecywali im majątku za przewrót i ich powrót do kraju omotali ich za judaszowe srebrniki jak teraz PiS patologie za 500 +

 26. Jeszcze więcej paliwa rakietowego do ognia (czy, zgodnie z duchem czasu, MOWY NIENAWIŚCI), a z pewnością osiągną państwo wymarzony cel… Od medium tytułującym się nienachalnie i bezpretensjonalnie – rzeszów-news.pl – należałoby oczekiwać zachowania choć minimum przyzwoitości ludzkiej i obiektywizmu dziennikarskiego. Chyba, że ten tytuł to jakiś kiks, szpagat albo inny fikołek semantyczny. Powinni państwo albo przekazywać suche informacje szanując inteligencję czytelnika, który sam dokona ich interpretacji, albo należałoby zastabowić się mocno nad reformą nazwy medium i wtedy, proszę bardzo, głosić sobie bezpardonowe tezy z założeniem, że czytelnik jest niepełnosprawny intelektualnie i należy mu tę tezę wtłoczyć bezpośrednio w marnie rozwinięte neurony. Niepodpisany z imienia i nazwiska (chyba, że przeoczyłem?) „redaktor” strzela (albo raczej, używając jednego z jego ulubionych słów, SĄCZY) z klawiatury imionami i nazwiskami w sposób jawnie przekraczający granicę smaku i absurdu. Mam cichą nadzieję, że pan redaktor dobrze się dziś wyśpi, a nazajutrz wraz z poranną toaletą ODSĄCZY z siebie nieco tej dziecinady. Wszystkiego dobrego. PS. Dyskusja o ŻW, merytoryczna, historyczna (nie histeryczna) jest porządana, ale takimi działaniami jakie tu zaprezentowano, można tę sprawę tylko spieprzyć…

 27. Gdyby ktoś w latach 1945-1989 napisał taki artykuł o UB lub ORMO w najlepszym przypadku miałby powyrywane paznokcie, jest chyba róznica między tamtymi czasami a dzisiejszymi prawda rzeszownews?

 28. Rzeszow news popiera ubeckich bandytów mordujących kobiety w ciąży i „demokrację” po 1945 r. Od jakiegoś czasu to czułem.

 29. A wydawało się, że to Podlasie jest brunatną stolicą, ale widzę że w Rzeszowie jest jeszcze więcej faszystowskich tępaków.

 30. Co za stronniczy, beznadziejny artykuł… Wasze marzenie, że skończy się patriotom paliwo, myślicie, że paru obywateli RP i wasz artykuł coś zmienią? Nie ma takiej możliwości!
  Marsz wymaga większego nagłośnienia i lepszej promocji i będzie dużo większy!

Comments are closed.