Reklama

Jest polska kontrakcja na rosyjską akcję „Dziękujemy Rzeszowowi za pamięć”. Adam Słomka, peerelowski opozycjonista, dziś polityczny zadymiarz, namawia do włączenia się do akcji „Przepraszamy za Rzeszów”.

Adam Słomka, były poseł, stoi na czele mało znaczącej partii KPN-Niezłomni. Znany jest z urządzania zadym w polskich sądach. Słomka zastanawia się teraz, czy mamy do czynienia z „Rzeszowską Republiką Ludową”.

To nawiązanie do internetowej akcji Rosjan, którzy dziękują Rzeszowowi za to, że miasto nie zamierza wyburzać Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który od 1950 r. stoi na pl. Ofiar Getta.

Rosjanie – przypomnijmy – w mediach społecznościowych publikują zdjęcia, trzymając kartki z napisem „Dziękujemy Rzeszowowi za pamięć”. Swoje wpisy oznaczają hashtagiem #thnx_Rzeszow. Akcję nagłaśniają rosyjskie media prorządowe.

Do akcji odniosło się nawet rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Wielkie podziękowania dla tych polskich obywateli, że otaczają troską naszych żołnierzy. Szczerze, szczerze wam dziękuję – mówiła ze wzruszeniem Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji.

Rosjanie rozpoczęli akcję po słowach rzecznika prezydenta Rzeszowa Macieja Chłodnickiego, który powiedział, że Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej jest częścią historii Rzeszowa, a to, „że pomnik się zburzy, historii się nie zmieni”.

– Kto wyzwolił Rzeszów? Armia Czerwona i to jest fakt historyczny – mówił Maciej Chłodnicki.

#apologizeforRzeszow

Na akcję Rosjan zareagował wspomniany Adam Słomka, który w przesłanym do nas oświadczeniu wypomina prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi postkomunistyczną przeszłość (Ferenc należał do PZPR). Słomka twierdzi, że Ferenc jest „zasłużonym komunistą” i nazywa go „towarzyszem”.

Zdaniem peerlowskiego opozycjonisty, „stanowisko rzeszowskiej władzy jest jawnie sprzeczne z istotnym interesem Polski i dało pretekst kremlowskiej propagandzie” do zorganizowania przez Rosjan akcji „Dziękujemy Rzeszowowi za pamięć”. Adam Słomka zachęca, by w mediach społecznościowych były publikowane zdjęcia z hashtagiem #apologizeforRzeszow, czyli „Przepraszamy za Rzeszów”.

Adam Słomka uważa, że władzami Rzeszowa z urzędu powinna się zająć prokuratura, bo według niego „przez swoją nieodpowiedzialność doprowadziły do powstania istotnej szkody dla polskich interesów”.

Słomka twierdzi, że prezydent Ferenc – ustami Macieja Chłodnickiego – „deprecjonuje i relatywizuje fakty historyczne, m.in. wspólny najazd Niemiec i ZSRR na II RP dokonany na bazie sojuszu Hitlera i Stalina z 23 sierpnia 1939 roku”.

„Warto przypomnieć, że ZSRR nie wypowiedział oficjalnie wojny Polsce, a sojusz komunistów i nazistów trwał do 22 czerwca 1941 roku” – czytamy w oświadczeniu Adama Słomki. Jego zdaniem „rzeszowski samorząd nie może iść drogą kwestionowania faktów historycznych i wpisywania się w rosyjską narrację ministra kultury FR Władimira Medinskiego i TV Rossija”.

„Niech wystąpi o obywatelstwo Rosji”

„Armia Czerwona dla Polaków była i jest armią okupacyjną, która najechała nasze terytorium. Ta zbrodnicza formacja napadła na polecenie Stalina na Finlandię jeszcze w 1939 roku – za co Rosja została usunięta z Ligi Narodów” – przypomina Słomka.

Ferencowi proponuje wystąpienie o obywatelstwo Federacji Rosyjskiej „na bazie swojej działalności w PZPR z lat 1964 do 1990, jeśli chce on „głosić swoje tezy o konieczności pozostawienia obcych monumentów na terytorium RP”. Adam Słomka uważa, że Tadeusz Ferenc nie powinien dawać  „reżimowi Putina propagandową broń w walce z faktami historycznymi”.

Zdaniem Słomki stanowisko Tadeusza Ferenca jest „skandaliczne” wobec akcji Włodzimierza Nowaka, dyrektora podkarpackiego oddziału Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich, który ostatnio wywołał dyskusję o wyburzeniu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

(kaw, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

8 KOMENTARZE

  1. Zakończmy te bezsensowne przepychanki z Rosją.. To niema sensu… To jest potęga.. Ten kraj… I zdecydowanie lepiej mieć go za partnera niż wroga

  2. NIE dla burzenia pomników w Rzeszowie. Ani cipki ani tego drugiego nie można burzyć. Co najwyżej można albo i trzeba dać odpowiednie tablice informujące o okolicznościach powstania tak aby za 100 lat młodzież wiedziała jak było.

  3. Panie Słomka, weź się Pan za uczciwą robotę a Prezydenta Ferenca niech pan zostawi w spokoju. Bez względu gdzie nie należał gdyby ni On to Rzeszów byłby wiochą zabitą dechami. Nie dość że się Pan tylko ośmiesza to do tego jeszcze szarga Pan opinie miasta. Nie pasuje to Panu co się tu dzieje i kto jest Prezydentem Rzeszowa ? Sprawa jest prosta – walizki i wyjazd – ja nie będę za Panem tęsknić i za Pana chorymi wypowiedziami.

  4. panie słomka nie ośmieszaj się Pan, mnie nie interesuje przynależność polityczna i przepychanki tylko widzialne czyny(nie słowa), kim Pan pan jest tak apropo?

  5. Kogo to interesuje czy Pan Prezydent Ferenc był w PZPR czy nie był. Dla mieszkańców miasta liczy się to jak zmieniał miasto i nadal na lepsze zmienia od początku swojej kadencji .
    Kto myśli ten wie że w tamtych czasach nic nie dało się osiągnąć , pomóc innym nie będąc w partii. Więc Panie Słomka jak Pana szanuje niech Pan się odczepi od Pana Ferenca.

  6. Panie Słomka historii Pan ani Pana Prezes nie zmienicie Rzeszów wyzwolili rosjanie nie rozmawiamy o dowódcach ale o tych prostych ludziach którzy miedzy innymi zgineli na tej ziemi wiec nie rozumiem tej całej wrzawy

Comments are closed.