Zdjęcie: Adam Janusz / WSIiZ Rzeszów

Do świetlicy można było przyjść w dowolnym momencie. Teraz na same zajęcia trzeba się rejestrować. – Wszyscy ukraińscy goście nadal są u nas mile widziani – zapewnia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Nowością jest letnia szkoła matematyczna w języku ukraińskim. Dla dzieci i młodzieży oferujemy dodatkowe zajęcia z matematyki – mówi dr Grażyna Bochenek, rzeczniczka WSIiZ, która od 8 marca prowadzi świetlicę dla ukraińskich rodzin „Przyjdź i odpocznij” w klubie akademickim „IQ” przy ulicy Sucharskiego 2. 

Nabór prowadzony jest w systemie ciągłym. Dodatkowo, raz w tygodniu, IQ będzie organizował wydarzenie specjalne, np. koncert lub wystawę. Niezmienne jest to, że klub wraz z całym świetlicowym wyposażeniem jest dostępny dla uchodźców z Ukrainy. Są zabawki i gry zręcznościowe dla dzieci, do dyspozycji gości są też komputery.

Pozostają również kursy języka polskiego. W środę, 1 czerwca, zajęcia rozpoczęły dwie kolejne dwie grupy: młodzieżowa i dla dorosłych. Kontynuowane są porady psychologiczne w języku ukraińskim, porady prawne, a także zajęcia arteterapii.

Teraz na zajęcia wcześniej trzeba się rejestrować. Można dzwonić pod numer telefonu: 607 897 036. Świetlica jest czynna od wtorku do piątku, od godz. 15:00 do 18:00. Część kawarnianą ukraińskie rodziny będą teraz też dzielić ze studentami WSIiZ. Aktualny harmonogram zajęć w świetlicy jest dostępny na stronie internetowej rzeszowskiej uczelni

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Pomoc prosto z serca

Świetlica dla uchodźców z Ukrainy jest odpowiedzią na potrzeby ukraińskich uchodźców. – Pozwoliła im na stabilizację emocji, bo jest psycholog i rozrywka, sprawne załatwienie formalności z pomocą prawnika i przedstawicieli banku, a także regularny kontakt z rodakami, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji – mówi Mykola Voronin z WSIiZ.

Goście z Ukrainy obchodzili w świetlicy święta i urodziny. Uczyli się też języka polskiego (blisko 100 osób). Kto chciał, podszkolił angielski. Wszystko za darmo. – Dzięki zaangażowaniu uczelni, naszych partnerów, sponsorów i osób indywidualnych – podkreśla dr Łukasz Błąd, dyrektor klubu IQ. – A pomoc płynęła prosto z serca – zaznacza.

Przez 49 dni uchodźcy dostawali poczęstunek, ciepłe i zimne napoje, dzieci miały zabawki i materiały plastyczne. Niemal codziennie odbywały się animacje, spektakle teatralne czy pokazy naukowe. Były też warsztaty psychologiczne i poświęcone szukaniu pracy. Uczelnia przekazała też ukraińskim rodzinom laptopy, wyprawki szkolne i materiały higieniczne. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama