Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Czternastą edycję Rzeszów Breakout Days czas zacząć! Przez najbliższe trzy dni w stolicy Podkarpacia będzie się unosił muzyczny duch Tadeusza Nalepy.

Rzeszów Breakout Days 2023, mimo że startuje w czwartek (14 września) i potrwa do soboty (16 września), to już w środę mogliśmy usłyszeć pierwsze festiwalowe akordy – w Rzeszowskich Piwnicach 11 zespołów walczyło o nagrodę prezydenta Rzeszowa (6000 zł)  voucher o wartości 3000 zł na wykonanie gitary dla najlepszego gitarzysty. 

Uczestnicy konkursu wcześniej przesłali dwa utwory z całego okresu twórczości Tadeusza Nalepy. Do rywalizacji już na scenie zaproszono 12 zespołów, jeden jednak zrezygnował z udziału w konkursie. Ostatecznie na scenie Rzeszowskich Piwnic wystąpili: Black Job, FoxCats, Ke Yoo, Cold Red, Natalia Gral & The Room Band, RoseMerry, Sztof i The Melange.

 

Na otwarcie „80. urodziny Tadka”

Zdjęcie: materiały Estrady Rzeszowskiej

Trzydniowy festiwal poprowadzi znany i ceniony dziennikarz radiowy Jan Chojnacki. Bilety jednodniowe kosztują 50 zł, karnet na cały festiwal (3 dni) – 100 zł. Do kupienia na stronie breakoutdays.pl/bilety oraz w Rzeszowskich Piwnicach. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

W czwartek w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się koncert „80. urodziny Tadka”. Wystąpią: Piotr Nalepa, Marek Surzyn, Darek Kozakiewicz Marek Raduli (koncertowali i z Breakout), Robert Lubera, Żaneta Lubera, zespół Nie-bo oraz Kajetan Galas, Jakub Żytecki oraz gość specjalny: The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb Frank McComb.

Frank McComb to piosenkarz i producent muzyczny. Współpracował z Prince, Chaka Khan, Will Smith , Najee, Branford Marsalis, George Duke,  Frankie Beverly and Maze, Phyllis Hyman, Gamble and Huff, Patrice Rushen, Lalah Hathaway, Fred Hammond i John P. Kee.

„80. urodziny Tadka” rozpoczną się o godz. 19:00. Po koncercie (będzie transmitowany na żywo w Radiu Nowy Świat), odbędzie się afterparty „Blues Route’23” w pubie Jameson (ul. Moniuszki 4). Od godz. 21:30 zagrają: The Fox Cats oraz Gar Wolanda. Wstęp wolny.

W piątek, w drugi dzień festiwalu, obędą się dwa koncerty. W WDK od 19:00 zagrają: The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb oraz Jakub Zytecki. Po koncercie kolejne afterparty, tym razem w Pub Spółdzielczy (ul. Fredry 4). Od ok. 21:30 zagrają: The Melange oraz Liver. Wstęp również bezpłatny.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Sobota, trzeci dzień festiwalu, rozpocznie się (o 15:00) od odsłonięcia muralu poświęconego Tadeuszowi Nalepie wykonanego przez Michała Czerko na ścianie budynku przy ulicy Hetmańskiej 43, czyli bloku, w którym artysta mieszkał w latach 1945-1955.

Następnie o 16:00 coroczna akcja „Gramy dla Nalepy”. Gitarzyści przed pomnikiem artysty przy ul. 3 Maja odegrają wspólnie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem”. Każdy może wziąć udział w akcji. O 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach koncert Marka Raduli z zespołem, a po nim afterparty w Lord Jack (ul. Rynek 3/4), od ok. 21:30 zagra Billy Goats. Wstęp wolny.

W trakcie festiwalu będzie też można kupić koszulki z motywem projektu Macieja Świętego Święcickiego – na dwie godziny przed koncertami w Wojewódzkim Domu Kultury oraz w Rzeszowskich Piwnicach. Rzeszów Breakout Days 2023 patronuje Rzeszów News. 

Breakout Days, organizowany przez miasto Rzeszów i Estradę Rzeszowską, upamiętnia twórczość oraz postać Tadeusza Nalepy. Nalepa urodził się w 1943 r. w Zgłobniu k. Rzeszowa. W 1965 r. założył Blackout, z którym pierwsze koncerty dawał w rzeszowskich lokalach. Zespół istniał do końca 1967 r.

Rok później Nalepa założył Breakout, z którym nagrał 10 płyt. Nalepa stworzył takie przeboje jak choćby „Kiedy byłem małym chłopcem”, czy „Gdybyś kochał, hej”, „Na drugim brzegu tęczy” albo „Poszłabym za Tobą”. Tadeusz Nalepa zmarł 4 marca 2007 roku. 

Zdjęcie: materiały Estrady Rzeszowskiej

(ram)

redakcja@rzeszwow-news.pl

Reklama