Rząd nie dogadał się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz z Forum Związków Zawodowych na temat podwyżek dla nauczycieli. Od poniedziałku, 8 kwietnia, w szkołach rozpoczyna się strajk! 

AKTUALIZACJA: W poniedziałek rano do ratusza dotarła informacja o przebiegu strajku na razie z 29 na 88 szkół i przedszkoli. Strajkuje 19 placówek. Ratusz czeka na kolejne dane. 

Niedzielne wieczorne rozmowy „ostatniej szansy” w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie związkowców z ZNP i FZZ z przedstawicielami rządu zakończyły się fiaskiem. Rząd dogadał się tylko „Solidarnością”, z którą podpisał porozumienie. – Nie ma zwycięzców – ogłosiła ze smutkiem Dorota Gardias, szefowa Rady Dialogu Społecznego. 

– To ustawka rządu z niesolidarną „Solidarnością” – mówili po rozmowach związkowcy z FZZ i ZNP. Wicepremier Beata Szydło, która w imieniu rządu prowadziła negocjacje ze związkami, porozumienie z „S” nazwała „sukcesem”. 

Brak porozumienia z ZNP i FZZ oznacza, że od poniedziałku, 8 kwietnia, rozpoczyna się strajk w polskich szkołach. – Propozycje rządowe są nie do przyjęcia – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Strajk, który rozpoczynamy w poniedziałek, jest bezterminowy. Polega on na całkowitym powstrzymaniu się od pracy – dodał. 

Zgodnie z wynikami wcześniejszego referendum strajkowego, w Rzeszowie do strajku mają przystąpić przedszkola numer: 4, 9, 11, 12, 14, 17, 19, 22, 28, 29, 33, 37, 40 i 43. Jeśli chodzi o Zespoły Szkolno-Przedszkolne, strajk poparli pracownicy zespołów numer: 1, 2, 3, 4, 5, 6,  8, 9, 10, 11. W praktyce strajk ma być we wszystkich rzeszowskich przedszkolach.

W przypadku rzeszowskich podstawówek strajk nauczycieli ma być w SP nr: 1, 2, 3, 5, 8, 10, 11, 16, 17, 18, 21, 22, 24, 25, 28, 29 i 31, czyli w ponad 90 proc. szkół.  Strajk będzie również w I, II, III, IV, IX Liceum Ogólnokształcącym, a także w Zespołach Szkół nr 1 i 2 oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących 3 i 4.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Do strajku przystąpią też nauczyciele w zespołach szkół: ekonomicznych, energetycznych, sportowych, elektronicznych, gospodarczych, kształcenia ustawicznego, mechanicznych, samochodowych, spożywczych, agroprzedsiębiorczości, plastycznych, specjalnych muzycznych nr 1 i 2 oraz technicznych.

W strajku mają wziąć udział także Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne nr 1 i 2, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny w Budziwoju, Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Łącznie strajk w Rzeszowie ma być w 69 placówkach edukacyjnych, w tym 64 prowadzonych przez miasto. W środę, 10 kwietnia, mają się rozpocząć egzaminy gimnazjalne. Dyrektorzy rzeszowskich szkół w piątek mówili, że jeżeli dojdzie do strajku, to nie będą w stanie przeprowadzić egzaminów. 

W poniedziałek o godz. 14:00 przed I Liceum Ogólnokształcącym na ulicy 3 Maja odbędzie się pikieta solidarnościowa z nauczycielami i nauczycielkami. Jeszcze w piątek podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch przypominała, że strajk nie jest podstawą do odwołania zajęć, a dyrektorzy szkół i przedszkoli mają zapewnić opiekę nad dziećmi i uczniami. 

ZNP i FZZ w ostatniej fazie rozmów z rządem domagali się 30-procentowych podwyżek dla nauczycieli rozłożone na dwie transze po 15 procent w tym roku. Rząd w piątek położył na stole propozycje podwyższenia pensum nauczyciela z 18 do 22-24 godzin w tygodniu i propozycje podwyżek do 2023 roku. Związki ją odrzuciły. 

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama