Reklama

Rząd nie dogadał się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz z Forum Związków Zawodowych na temat podwyżek dla nauczycieli. Od poniedziałku, 8 kwietnia, w szkołach rozpoczyna się strajk! 

AKTUALIZACJA: W poniedziałek rano do ratusza dotarła informacja o przebiegu strajku na razie z 29 na 88 szkół i przedszkoli. Strajkuje 19 placówek. Ratusz czeka na kolejne dane. 

Niedzielne wieczorne rozmowy “ostatniej szansy” w Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie związkowców z ZNP i FZZ z przedstawicielami rządu zakończyły się fiaskiem. Rząd dogadał się tylko “Solidarnością”, z którą podpisał porozumienie. – Nie ma zwycięzców – ogłosiła ze smutkiem Dorota Gardias, szefowa Rady Dialogu Społecznego. 

– To ustawka rządu z niesolidarną “Solidarnością” – mówili po rozmowach związkowcy z FZZ i ZNP. Wicepremier Beata Szydło, która w imieniu rządu prowadziła negocjacje ze związkami, porozumienie z “S” nazwała “sukcesem”. 

Brak porozumienia z ZNP i FZZ oznacza, że od poniedziałku, 8 kwietnia, rozpoczyna się strajk w polskich szkołach. – Propozycje rządowe są nie do przyjęcia – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Strajk, który rozpoczynamy w poniedziałek, jest bezterminowy. Polega on na całkowitym powstrzymaniu się od pracy – dodał. 

Zgodnie z wynikami wcześniejszego referendum strajkowego, w Rzeszowie do strajku mają przystąpić przedszkola numer: 4, 9, 11, 12, 14, 17, 19, 22, 28, 29, 33, 37, 40 i 43. Jeśli chodzi o Zespoły Szkolno-Przedszkolne, strajk poparli pracownicy zespołów numer: 1, 2, 3, 4, 5, 6,  8, 9, 10, 11. W praktyce strajk ma być we wszystkich rzeszowskich przedszkolach.

W przypadku rzeszowskich podstawówek strajk nauczycieli ma być w SP nr: 1, 2, 3, 5, 8, 10, 11, 16, 17, 18, 21, 22, 24, 25, 28, 29 i 31, czyli w ponad 90 proc. szkół.  Strajk będzie również w I, II, III, IV, IX Liceum Ogólnokształcącym, a także w Zespołach Szkół nr 1 i 2 oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących 3 i 4.

Do strajku przystąpią też nauczyciele w zespołach szkół: ekonomicznych, energetycznych, sportowych, elektronicznych, gospodarczych, kształcenia ustawicznego, mechanicznych, samochodowych, spożywczych, agroprzedsiębiorczości, plastycznych, specjalnych muzycznych nr 1 i 2 oraz technicznych.

W strajku mają wziąć udział także Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne nr 1 i 2, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny w Budziwoju, Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Łącznie strajk w Rzeszowie ma być w 69 placówkach edukacyjnych, w tym 64 prowadzonych przez miasto. W środę, 10 kwietnia, mają się rozpocząć egzaminy gimnazjalne. Dyrektorzy rzeszowskich szkół w piątek mówili, że jeżeli dojdzie do strajku, to nie będą w stanie przeprowadzić egzaminów. 

W poniedziałek o godz. 14:00 przed I Liceum Ogólnokształcącym na ulicy 3 Maja odbędzie się pikieta solidarnościowa z nauczycielami i nauczycielkami. Jeszcze w piątek podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch przypominała, że strajk nie jest podstawą do odwołania zajęć, a dyrektorzy szkół i przedszkoli mają zapewnić opiekę nad dziećmi i uczniami. 

ZNP i FZZ w ostatniej fazie rozmów z rządem domagali się 30-procentowych podwyżek dla nauczycieli rozłożone na dwie transze po 15 procent w tym roku. Rząd w piątek położył na stole propozycje podwyższenia pensum nauczyciela z 18 do 22-24 godzin w tygodniu i propozycje podwyżek do 2023 roku. Związki ją odrzuciły. 

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

26 KOMENTARZE

 1. Kultura wypowiedzi chamie!!! kultura – forum to nie szkoła, gdzie uważasz się za Boga i możesz na dzieci nawrzeszczeć, zwyzywać, dziecko ma uszka po sobie opuścić i cicho siedzieć, więc zniżam się do twojego poziomu i odpowiadam tak jak na to zasługuje twoja wypowiedź:
  Jesteście bandą leni, którym się w doopach poprzewracało, a strajkiem przed samymi egzaminami dobitnie pokazaliście, że dzieci są dla was(celowo z małej litery) tylko przedmiotem, a nie podmiotem !!!
  Jak ci źle to wypier.dalaj do biznesu – tam takie alfy i omegi będą kokosy zarabiać i pracować jeszcze mniej, więc na co jeszcze czekasz !!!

 2. Kultura wypowiedzi chamie!!! kultura – forum to nie szkoła, gdzie uważasz się za Boga i możesz na dzieci nawrzeszczeć, zwyzywać, dziecko ma uszka po sobie opuścić i cicho siedzieć, więc zniżam się do twojego poziomu i odpowiadam tak jak na to zasługuje twoja wypowiedź:
  Jesteście bandą leni, którym się w doopach poprzewracało, a strajkiem przed samymi egzaminami dobitnie pokazaliście, że dzieci są dla was(celowo z małej litery) tylko przedmiotem, a nie podmiotem !!!
  Jak ci źle to wypier.dalaj do biznesu – tam takie alfy i omegi będą kokosy zarabiać i pracować jeszcze mniej, więc na co jeszcze czekasz !!!

 3. Tak się składa, że nigdy nie popierałem kampanii pisowskiej ani ich zadłużania państwa poprzez przekupstwo poszczególnych grup społecznych.
  Uprzedzę twoje kolejne “oskarżenia”: nie pobieram 500+.
  Trolu.

 4. Urlop?? ja te 26 dni musze podzielić na ferie, wakacje i wszystkie dni wolne w których nauczyciele nie pracują… jak to zrobić? może ktoś podpowie…

 5. Czyli w szkole kilka godzin i reszta na sprawdzanie zeszytów. Wychodzi 8 godzin i UWAGA – tyle sie normlanie pracuje.

  Poza tym nie oszukujmy się, sprawdzanie zeszytów to może jest raz na kilka miesięcy. Jest mnóstwo nauczyciceli, ktorzy nic nie robia w domu i zostaje im te 4 godziny dziennie.

  Jeżeli wspominasz o użeraniu się z bachorami to tym bardziej powinienes zmienic profesje. No chyba, ze sobie nie poradzisz w trybie 8-godzinnym?

 6. cieszę się że dostrzegasz problem niskiej jakości kształcenia. Przyczyn tego jest wiele, ale główną przestarzały system nauczana.
  Brak kompetentnych ludzi oczywiście też (mówię to z doświadczenia)
  ale to właśnie niskie zarobki sprawiają, że dobrzy nauczyciele pracują tam gdzie więcej im zapłacą, czyli nie w szkole.

 7. …a teraz, GENIUSZU, pomyśl o tym, że jak skończą o 11, 12, to muszą zabrać 30 zeszytów z wypracowaniami do sprawdzenia, albo 30 testów do sprawdzenia, przygotować materiał na kolejne lekcje – co TEŻ ZAJMUJE CZAS.

  Więc nie 3.14erdol tutaj o pracy od 8 – 12, bo faktycznie nauczyciele potrzebują do 9h pracy DZIENNIE, żeby wypełnić obowiązki zawodowe. Do tego dolicz użeranie się z rozwydrzonymi dzieciakami i ich rozbuchanymi, roszczeniowymi rodzicami, którym od dobrobytu w dupach się poprzewracało. Więc NIE 3.14ERDOL GŁUPOT, trollu pisowski.

 8. W związku z zamknięciem szkoły podstawowej, do której uczęszczają moje dzieci oświadczam, że sprawę przekazuję mojemu prawnikowi. Będę domagać się odszkodowania za zaistniałą sytuację. Zastanawiam się jedynie czy zastosować powództwo cywilne wobec każdego nauczyciela, który przyczynił się do zaistniałej sytuacji, czy pozwać szkołę.
  Piszę niniejszego posta w celu zachęcenia innych rodziców do podobnego postępowania.

 9. 1. Strajkują nauczyciele, nie szkoły.
  1a. Pracodawcą jest dyrektor, ale nadzór i rozdział budżetu zapewnia Kuratorium, pod kontrolą Miasta. Miasto ma szereg narzędzi przymusu w tym przypadku, vide punkt 2.
  2. Strajk jest odstąpieniem od pracy, nie należy się za ten czas wynagrodzenie, ergo sam wygaśnie.
  3. Jeśli komuś się nie podoba się praca – może ją zmienić. Jeśli przedsiębiorca za mało zarabia to zamyka biznes, zmienia branżę albo się przenosi. Proste.
  4. Jeśli nauczyciel pracujący 48h w tygodniu (takie widziałem wyliczenia) dostaje złe pieniądze i nadal pracuje 48h w tygodniu za te same pieniądze, to znaczy, że mu się to opłaca – oprócz pieniędzy liczą się też inne okoliczności – rodzina, wygoda życia, koszty, dojazdy itd. Gdyby na prawdę mu się to nie opłacało to by coś ze sobą zrobił, np przeniósł się z całą rodziną tam, gdzie jako nauczyciel miałby lepsze pieniądze.
  5. Efektem strajku i ewentualne problemy z egzaminami za tydzień będą przyczyną wzrostu popularności szkół prywatnych.

 10. Poziom nauczania w szkołach żenująco niski. Jak dziecko ma coś się nauczyć trzeba płacić za korepetycje.
  I oni chcą jeszcze podwyżek za tak marną pracę (oczywiście zdarzają są też dobrzy nauczyciele)
  Niech się cieszą, że mają jeszcze kartę nauczyciela – JESZCZE.

 11. Nauczyciele zaczynaja pracę od. 8 kończą o 11, 12 niektórzy przychodza na 10 kończą o 15, 16 odliczajac przerwy i brać pod uwagę 45 minut lekcji, to chcieliby zarabiać po 6 tys, a sprzątaczki co zapierdzielaja w szkołach od samego rano do zamknięcia szkoły zarobią po 1600 zl za pełen wymiar godzinowy, kpina

 12. Żenada i wstyd – “Solidarność” sprzedała się za garść srebrników. PiS chce strajku nauczycieli, uważając że na tym zyska. Nauczyciele przegrywają z Dziecko+,500+,krowa 500+,świnia 100+ i inne.Brakuje jeszcze owca+,kaczka+ i jeszcze parę takich. A ja wam powiem tyle: Pewien bogacz zapytał Arystotelesa, czy ten by się zgodził nauczać jego syna. Arystoteles zgodził się, lecz podał wysoką stawkę. Bogacz się wzburzył:
  – Aż tyle? Za te pieniądze można kupić osła!
  – To kup – będziesz miał dwa osły.

 13. Brawo nauczyciele!!! Wreszcie męska decyzja po dziesiątkach lat upokarzania. A rodzice niech sobie przypomną o dzieciach i zostaną w domach. Od tego jest urlop, a nie jeździć do Egiptu.

 14. Dadzą wam podwyżki to obecną trzynastki. Czy tego chcece? To raz, a dwa, Broniarz to staru POwiec, za czasów Tuska ledwo kwilił teraz taki mądry. Przyglądnąć się mu!

Comments are closed.