Organizatorzy potwierdzili w poniedziałek, że gwiazdą tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury 2016 w Rzeszowie będzie holenderski zespół Within Temptation. Podczas imprezy wystąpi także Kortez i kilka kolektywów muzycznych.
[Not a valid template]
O tym, że holenderska grupa będzie gwiazdą ESK 2016, który jest częścią festiwalu Wschód Kultury, ujawniliśmy już w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek nasze informacje zostały potwierdzone. Koncert Główny ESK 2016 w Rzeszowie odbędzie się 24 czerwca na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, a całą czterodniową imprezę zaplanowano w dniach 23-26 czerwca.
Within Temptation to legenda symfonicznego rocka, zespół założony w 1996 roku i od tego czasu nieprzerwanie utrzymujący się wśród najważniejszych zespołów tego gatunku. Na czele grupy stoi charyzmatyczna wokalistka, Sharon den Adel, która swoją energią zaraża zarówno pozostałych członków zespołu jak i przede wszystkim koncertową publiczność.
Zespół na swoim koncie ma ponad 3 miliony sprzedanych płyt CD I DVD, wydając je w 48 krajach. Są zdobywcami 30 złotych i platynowych płyt oraz 2 nagród MTV European Music Awards, 2 nagród World Music Awards i wiele więcej.
Within Temptation znamy z m.in. takich przebojów, jak „Faster”, „What Have You Done”czy „Whole world is watching” będącym duetem z Piotrem Roguckim, frontmanem rockowego zespołu Coma.
Within Temptation był jednym z zespołów, występujących podczas ostatniej edycji Przystanku Woodstock, dając wtedy koncert przed kilkuset tysięczną publicznością.
KOLEKTYWY MUZYCZNE
Wspomniany Piotr Rogucki także wystąpi podczas ESK 2016.
Poza tym, podczas Koncertu Głównego wystąpią kolektywy muzyczne: Natalia Nykiel i Golden Parazyth z Litwy, Dawid Kwiatkowski i The Hardkiss z Ukrainy, Skubas i Jono McCleer z Wielkiej Brytanii, Sarsa i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji.
Koncert Główny rozpocznie o godz. 21:00 Kortez, muzyk pochodzący z Iwonicza, który niedawno zdobył statuetkę Fryderyka 2016 za fonograficzny debiut roku. W marcu 2015 wydano pierwszą EP-kę Korteza Jazzboy Session EP z utworami: „Zostań”, „Joe” i „Co myślisz?”. Na Listę Przebojów Trójki dostały się utwory: „Zostań” i „Od dawna już wiem”, które przez wiele miesięcy znajdowały się w czołówce zestawienia.
25 września 2015 ukazała się debiutancka płyta Korteza – „Bumerang”, wydana przez Jazzboy Records. W ciągu zaledwie dwóch tygodni od wydania dotarła na 2. miejsce najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Kilka tygodni później okryła się platyną.
W trakcie tegorocznej edycji ESK w Rzeszowie odbędzie się 40 różnorodnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie i wiele więcej. Miasto odwiedzi 150 artystów z 10 krajów. Więcej o pozostałych wydarzeniach możecie przeczytać TUTAJ.
Green Room
Green Room z kolei to projekt muzyczny, który został zapoczątkowany przez dwóch studentów jazzowej akademii muzycznej. Zespół odniósł błyskawiczny sukces na muzycznym rynku gruzińskim, wydając hity takie jak „Nazi Misebi”, „Chemtan Agar Khar”, „Planet 320” itd.
Gruziński zespół został jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju. Wystąpili na Tbilisi Jazz Festival w 2002 roku z artystami takimi jak Dennis Rollins i Al. Jarreau. Green Room zagrał koncerty na Ukrainie, Litwie, Armenii, Azerbejdżanie i w Polsce. Po połączeniu sił i rozszerzeniu projektu do „Green Room feat. Dato Lomidze” zagrali koncerty na międzynarodowych festiwalach takich jak Tbilisi Open Air czy Kazantip.
Green Room stworzył również muzykę do kilku gruzińskich filmów i programów telewizyjnych. Są autorem muzyki do najpopularniejszego serialu telewizyjnego w historii Gruzji. W serwisie youtube.com ich utwory zgromadziły razem ponad milion wyświetleń.
SARSA
Sarsa, czyli Marta Markiewicz, współtworzyła wiele projektów eksperymentując z muzyką od jazzu, poezji śpiewanej po alternatywnego rocka i muzykę elektroniczną by w 2015 roku stać się największym i najgłośniejszym debiutem roku. Wydała singiel „Naucz mnie”, który przez 6 tygodni z rzędu utrzymywał się na 1. miejscu listy AirPlay – najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych
W sumie teledyski Sarsy zostały odtworzone ponad 60 milionów razy. Jej debiutancki album znalazł się na 2. miejscu Oficjalnej Liczby Sprzedaży ZPAV i w ciągu dwóch miesięcy pokrył się złotem. Reprezentowała Polskę w szwedzkim Karlshamn na Bałtyckim Festiwalu Piosenki, gdzie otrzymała Nagrodę Publiczności i była nominowana do Grand Prix festiwalu.
Sarsę mogliśmy oglądać w kilku muzycznych programach talent show: Must Be the Music,X Factor oraz w The Voice of Poland. W serwisie YouTube jej debiutancki utwór „Naucz mnie” ma 42 mln wyświetleń. Na Facebooku gromadzi ponad 230 tys. fanów.
Jono McCleer
Ulubieniec Cheta Fakera i Finka. To jeden z najlepszych męskich głosów współczesnej sceny. McCleery urodził się głuchy, słyszeć zaczął dopiero w wieku pięciu lat. Muzyka stała się dla niego czymś więcej niż hobby – była też szkołą życia, komunikacji i wrażliwości. Od 18. roku życia Jono komponuje, gra, koncertuje i wreszcie doczekał się należnego mu uznania. Występował u boku takich sław jak Fink, Jose Gonzalez, Bonobo czy Jamie Woon.
Płyta Jono „Pagodes” znalazła się w wielu zestawieniach najlepszych krążków w 2015, m.in. w rankingu Red Bulla.
SKUBAS
Kompozytor, gitarzysta i wokalista o pięknej i niepowtarzalnej barwie głosu. Artysta niepokorny i zadziorny. Ceniony za autentyczność, prostotę i talent do tworzenia niebanalnych piosenek. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze.
Artysta w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki. Zagrał koncerty na wszystkich znaczących polskich festiwalach (Open’er, Jarocin, Męskie Granie, Warsaw Orange Festival, Oświęcim Live Festival). Płyta „Brzask” z 2014r. dotarła na 3. miejsce Oficjalnej Listy Sprzedaży ZPAV.
The Hardkiss
To jedyny tego rodzaju ukraiński zespół, który profesjonalnie łączy muzykę w stylu rock/pop/glem/elektro z prezentacją wizualną, nutą teatru i wyjątkowymi efektami świetlnymi. Pisali już o nich m.in. NY Times czy NME. Utwory wykonują zarówno w języku angielskim jak i w ukraińskim.
Muzyka zespołu jest nowoczesna a charakterystyczna wokalistka zespołu Julia ze swoim mocnym głosem powraca do korzeni przodków, gór, Karpat tworząc tym samym niepowtarzalną, etniczną atmosferę z domieszką muzyki rockowej. Każdy występ zespołu są niezwykle szczegółowo dopracowane pod każdym względem – ubrania, fryzury, dźwięk, światło.
Dawid Kwiatkowski
Bezapelacyjne odkrycie roku 2013 oraz najważniejszy debiut ostatnich lat. 20-letni wokalista, który szturmem zawojował polską scenę muzyczną zyskując setki tysięcy fanów w całym kraju, tym samym. W ciągu 3 lat Dawid zagrał ponad 250 koncertów plenerowych oraz klubowych.
Debiutancki album Dawida pt. „9893” zapisał się w historii polskiej muzyki, jako pierwszy debiutancki krążek, który uzyskał status złotej płyty na trzy tygodnie przed sklepową premierą. „9893” zyskał bardzo dobre opinie wśród dziennikarzy muzycznych oraz na tydzień po sklepowej premierze znalazł się na 1. miejscu OLiS- był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce.
19 listopada 2014 ukazała się nowa płyta Dawida pt. „Pop&Roll”, która osiągnęła status platyny przed premierą. 2 grudnia 2015 na rynku pojawił się kolejny album młodego wokalisty „Element trzeci”, który promował singiel „Droga”. Dawid na Facebooku gromadzi ponad 320 000 fanów i ma największą w Polsce ilość aktywnych użytkowników.
Nagrania Dawida na YouTube obejrzało ponad 50 mln osób, a na jego koncerty sprzedano 60 tys. biletów.
Golden Parazyth
Jeden z najbardziej interesujących litewskich duetów. Projekt powstał w 2005 roku, rok później wydali debiutancki album, „Apartament of Steel”, który stał się dla fanów litewskiej muzyki klasykiem w swoim gatunku i okrzyknięty został najlepszą płytą dekady. Supportowali brytyjską legendarną grupę Underworld, grali obok takich artystów jak Lana Del Rey, Hurts, Nicolas Jaar, Thye, Sohn, We Have Band czy GusGus.
Ich muzyka to elektronika, z nutą popu z intensywnością typową dla rock’n’rolla. Golden Parazyth zyskał fanów w różnych kręgach i jest poważany zarówno wśród fanów muzyki elektronicznej jak i rockowej. Niekonwencjonalne teksty i sposób pisania zostały zauważone przez największe wydawnictwa na Litwie, które zachęcały zespół do współpracy.
Nieodzownym elementem ich występów jest energia, pasja i uśmiech – zarówno na twarzach wykonawców jak i publiczności.
Natalia Nykiel
Wokalistka i autorka tekstów. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty została okrzyknięta przez dziennikarzy najbardziej intrygującym i wyczekiwanym debiutem 2014 roku. 23 września premierę miał jej longplay „Lupus Electro”. Muzyka na albumie to połączenie elektronicznych brzmień z zawartą w tekstach nieprzewidywalnością pierwotnych instynktów.
Na wyjątkowy klimat płyty złożyły się także doskonałe teksty napisane przez Katarzynę Nosowską, Budynia z zespołu Pogodno, Paulinę Przybysz, Bunia z zespołu Dick 4 Dick, Karolinę Kozak oraz samą Natalię.
Natalia w ciągu ostatniego roku stała się niekwestionowaną muzyczną ikoną sieci. Jej teledyski łącznie mają już prawie 40 milionów wyświetleń, z czego videoclip do singla „Bądź duży” znalazł się na 2 miejscu najczęściej wyświetlanych polskich teledysków oraz na 6 miejscu najczęściej odtwarzanych teledysków z całego świata w Polsce w 2015 roku!
Artystka za album „Lupus Electro” otrzymała szereg nominacji do nagród muzycznych, z czego wielu finalnie została laureatką. W ciągu ostatniego roku zagrała liczącą prawie 30 koncertów trasę koncertową po kultowych klubach w największych polskich miastach niejednokrotnie wyprzedając sale oraz wystąpiła na wiodących festiwalach.
(kaw)
redakcja@rzeszow-news.pl