Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2016 dobiega końca. Na jego podsumowanie dziś na rzeszowskim Rynku wystąpią Oxford Drama i Fisz Emade Tworzywo.

[Not a valid template]

 

Tegoroczny Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie trwał od 23 maja. W ciągu niespełna dwóch tygodni odbywały się m.in. spotkania z architektami, prezentacje rewitalizacji dwóch rzeszowskich placów Wolności i Balcerowicza oraz video mapping na pomniku Czynu Rewolucyjnego. Organizatorem piątej edycji FPM była Estrada Rzeszowska.

Festiwal, którego pomysłodawcą i dyrektorem jest Aleksander Rusin, zakończą dzisiaj koncerty na rzeszowskim Rynku duetu Oxford Drama i Fisz Emade Tworzywo. Początek o godz. 19:00

Oxford Drama tworzy dwójka młodych artystów – Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka z Wrocławia. Oboje zaczęli tworzyć muzykę, ponieważ nudziły ich studia (filologia angielska). Od dwóch lat grają jako Oxford Drama.

Ich cała muzyczna przygoda zaczęła się od wspólnego grania utworów Arcade Fire i Beach House. Na swoim koncie mają już dwie „epki”, sześć utworów, kilka pojedynczych remiksów dla innych artystów (Xxanaxx, We Draw A) i wielkie plany na przyszłość.

Swoją muzykę nazywają „eksperymentalnym popem” i choć tworząc ją korzystają z komputera, syntezatorów i samplera, to jednak muzykę na żywo wykonują bez udziału laptopa. Przez to wyróżniają się na tle innych artystów tego nurtu.

Muzyka Oxford Drama mieści się w granicach trip-hopu. W wywiadach młodzi artyści mówili, że fascynuje ich twórczość Vampire Weekend, amerykańskiej formacji grającej połączenie indie rocka i new wave. Oboje uwielbiają też kulturę brytyjską.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Autorką tekstów i wokalistką zespołu jest Gosia Dryjańska, natomiast Marcin Mrówka dodatkowo gra na gitarze i basie. Można powiedzieć o nich jedno: otwierają nową muzyczną szufladkę, w której będzie można zamknąć artystów następujących po nich.

Oxford Drama na swoim koncie ma występy m.in. przed Sky Ferreirą i projektem Trust. Grali również na gdyńskim festiwalu Open’er.

Natomiast Fisz i Emade, czyli bracia Waglewscy, swoich fanów zaskakiwali rozmaitymi stylami, które zawsze cechowała wysoka jakość i zaangażowanie.  Ich ostatni album „Mamut” ukazał się w 2014 roku.

Jak podkreśla sam Fisz, jest to ich najbardziej melodyjna płyta. Nic dziwnego, ponieważ raperzy do współpracy zaprosili kwartet smyczkowy, chór Ensembble Terrible, Kasie Nosowską oraz wokalistkę The Dumplings, Justynę Święs, która zaśpiewała z Fiszem piosenkę „Pył” promującą całą płytę.

Inspiracją Fisza i Emade po raz kolejny stały się lata 80. i 90., a w zasadzie muzyka elektroniczna tamtych lat. Oryginalne brzmienie artyści uzyskali dzięki instrumentom z epoki, które przyczyniły się do dominującego  brzmienia płyty „Mamut“.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama