Fot. Materiały organizatorów. Na zdjęciu Piotr Popek i jego żona
Reklama

– Niewielkim wysiłkiem możesz podarować komuś drugie życie i zostać dobroczyńcą – apeluje chory na białaczkę Piotr Popek. Zachęca ludzi do rejestrowania się jako potencjalnych dawców szpiku lub komórek macierzystych. Akcja rejestracyjna w Rzeszowie rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli (10-12 listopada).

Na białaczkę, czyli nowotwór krwi, może zachorować każdy. W Polsce co godzinę ktoś słyszy właśnie taką diagnozę. Na szczęście każdy też może chorym osobom pomóc. Wystarczy być zarejestrowanym jako dawca komórek macierzystych lub szpiku kostnego.

Dlaczego to takie ważne? Bo pomimo tego, że w Polsce jest zarejestrowanych ponad 1,1 milion, a na całym świecie ponad 30 mln dawców krwiotwórczych komórek macierzystych to jednak znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. To jak szukanie  igły w stogu siana. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która uratowałaby im życie.

Dlatego też fundacja DKMS, która działa od 2008 roku, zajmuje się poszukiwaniem dawców dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Do tej pory udało im się stworzyć ponad milionową bazę potencjalnych dawców szpiku.

Aby zachęcić ludzi do rejestrowania się jako potencjalnych dawców, fundacja DKMS organizuje w różnych miastach Polski „Dni Dawcy”.

W Rzeszowie będą one odbywały się w dniach 10-12 listopada. Ta akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku będzie szczególne dedykowana Piotrowi Popkowi z Boguchwały, który w czerwcu dowiedział się, że choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną, która wymaga przeszczepienia szpiku.

Piotr jest mężem Joanny i tatą Lilki, która jest oczkiem w jego głowie. Jak każdy człowiek, miał plany na przyszłość: kolejne dziecko, rozbudowa domu oraz praca w fundacji, dzięki której chciał pomagać innym. Choroba spowodowała, że swoje plany musiał odłożyć na bok i podjąć walkę o własne życie.

Piotrowi pomagają w tym rodzina i przyjaciele, którzy stwierdzili, że nie będą czekać bezczynnie i sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego przygotowując dla Piotra akcję rejestracji dawców pod hasłem „Piotr i Inni potrzebują Twojej pomocy”.

 – Niewielkim wysiłkiem możesz podarować komuś drugie życie i zostać dobroczyńcą  – apeluje Piotr, zapraszając na akcję rejestracji dawców szpiku. – Za tak niewiele możesz podarować bliźniemu tak wiele – dodaje. 

Potencjalnym dawcą szpiku lub komórek macierzystych może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna.

Rejestracja potencjalnych dawców w ramach akcji dla Piotra i innych pacjentów w Rzeszowie:

Piątek (10 listopada)

– godz. 15:00 – 18:00 – w ramach 5. PKO Biegu Niepodległości w Centrum Handlowym Plaza (al. Rejtana 65)

Sobota (11 listopada)

– godz. 8:30 – 13:30 – w ramach 5. PKO Biegu Niepodległości w Centrum Handlowym Plaza (al. Rejtana 65)

– godz. 12:00 – 18:00 – w ramach Biesiady Patriotycznej  w I Liceum Ogólnokształcące (ul. 3 Maja 150)

Niedziela (12 listopada)

– godz. 11:00 – 18:00 – w ramach „Rzeszów Śpiewa Patriotycznie”, hol Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie piwnice” (ul. Rynek 26)

– godz. 10:00 – 20:00 – Galeria Rzeszów (al. Piłsudskiego 44)

– godz. 8:00 – 14:00 – parafia św. Stanisława Biskupa w Boguchwale Dolny Kościół

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama