Podgrzewany deptak na ul. 3 Maja? Tak chce Tadeusz Ferenc

0
Reklama

Rozpoczęła się przebudowa deptaku przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. Ratusz zastanawia się, czy przy tej okazji nie zamontować instalacji grzewczych, które rozwiązałyby zimowy problem z odśnieżaniem ulicy.

 

– Tradycyjne odśnieżanie ulic nie jest darmowe. Ktoś tę prace musi wykonać i trzeba też za nią zapłacić, dlatego też prezydent Tadeusz Ferenc zasugerował, aby pod nowymi granitowymi płytami, które pojawią się na ul. 3 Maja, zainstalować ogrzewanie elektryczne, które roztapiałoby śnieg –  wyjaśnia Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Takie rozwiązanie – według ratusza – jest powszechnie stosowane, gdy rzecz dotyczy głównych ulic w miastach, stąd też pomysł, aby taka instalacja pojawiła się również w Rzeszowie.

Obecnie magistrat zlecił wykonanie projektu na podstawie którego zostanie wyliczone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Następnym krokiem będzie ustalenie szczegółów z zakładem energetycznym, który zapewniłby potrzebną moc.

– Na ten moment nie wiemy, ile nas to będzie kosztować. Najpierw musi zostać przygotowany projekt, a dopiero później będziemy szacować koszty – tłumaczy Świder.

Gdy zostanie wyceniony montaż instalacji grzewczej wówczas miasto ma zdecydować, które rozwiązanie się bardziej opłaca – czy tradycyjne odśnieżanie, czy roztapianie śniegu podgrzewanym granitem.

Wykonawca: wszystko na czas

Prace przy rewitalizacji deptaka rozpoczęły się na początku listopada. Odpowiada za nie firma Strabag, która swoją usługę wyceniła na ponad 7 mln zł.

– W pierwszej kolejności, pod nadzorem Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, przeprowadzono prace związane z usunięciem i przesadzeniem bukszpanów. Następnie rozpoczęto prace związane z renowacją  kanalizacji deszczowej i sanitarnej. 21 listopada rozpocznie się natomiast przebudowa sieci wodociągowej – informuje Ewa Bałdyga, rzecznik prasowy firmy Strabag.

Pomimo niespodziewanego śniegu i opadów deszczu firma deklaruje, że „inwestycja przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem”.

Ewentualne opóźnienia mogą pojawić wówczas, gdy rozpoczną się prace ziemne.

– Wszystko zależy od tego, co znajdziemy w środku. Modernizacji podlegają jedne z najstarszych ulic w Rzeszowie. Gdy ekipa wejdzie na teren budowy może stać wszystko – wyjaśniał nie tak dawno Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ustalają wzór grawerów

W planach jest, aby przebudowa deptaka zakończyła się przed przyszłorocznym świętem Paniagi.

Tworzenie nowej nawierzchni deptaka rozpocznie się od środka ul. 3 Maja (na wysokości ul. Jagiellońskiej) i równocześnie będą prowadzone w obydwu kierunkach – w stronę ul. Zamkowej i placu Farnego.

W planach jest również, aby w nowej nawierzchni deptaków pojawiły się płyty pamiątkowe, które najprawdopodobniej będzie można wykupić w Miejskim Zarządzie Dróg.

O tym, na jakich zasadach będzie można ową płytę nabyć mieszkańcy Rzeszowa zostaną poinformowani początkiem przyszłego roku. Obecnie ustalany jest jednolity wzór grawerów oraz regulamin, według którego taką płytę będzie można pozyskać.

Na czas robót miasto nie planuje całkowitego zamknięcia ul. 3 Maja.

Jak się zmieni deptak?

Na 3 Maja pojawią się nowe nasadzenia. Będą to lipy drobnolistne (25 szt.) o wysokości 4 metrów. Będą one uformowane na kształt kuli oraz wyposażone w system napowietrzania korzeni oraz nawadniania drobnokropelkowego.

Deptak po przebudowie ma nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej. Dotychczasową kostkę brukową zastąpią płyty granitowe z jasnego kamienia. Będą one miały szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty będą miały 30 na 60 cm.

Na deptaku pojawi się również specjalna kostka z wypustkami i w innym kolorze wydzielająca część dla pieszych. Zaplanowano także pamiątkowe tablice z mosiądzu, na której będą widnieć obecne i historyczne nazwy ulic.

Przebudowie zostaną poddane również place przed Narodowym Bankiem Polskim, Muzeum Okręgowym, I Liceum Ogólnokształcącym i kościołem pw. Świętego Krzyża. Przed I LO, zamiast obecnie rosnącego żywopłotu, mają się pojawić rabaty ornamentowe.

Na deptaku pojawią się również nowe ławki, wśród których będzie kilka z cokołem, na którym zostaną wygrawerowane historyczne wizerunki ulic. Pojawią się również stojaki na rowery. Renowacji zostaną poddane poidełka i kosze na śmieci, które będą wykonane z betonowych płyt.

Po przebudowie ul. 3 Maja miasto zorganizuje przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dwóch pozostałych deptaków â ul. Kościuszki i Grunwaldzkiej.

JOANNA GOŚCIŃSKA

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: