Przedwojenny Fiat 508 III S, Ford A z 1931 roku, czy malutka BMW isetta – to tylko część zabytkowych pojazdów, które dzisiaj będzie można podziwiać w Rzeszowie w ramach Podkarpacko Szaryskiego Kryterium Weteranów.

[Not a valid template]

 

Międzynarodowy rajd pojazdów zabytkowych w piątek wyruszył ze słowackiego Preszowa. Biorą w  nim wezmą udział przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dzisiaj po pokonaniu blisko 200-kilometrowej trasy dotrą do Rzeszowa.

Zanim będzie można podziwiać w stolicy Podkarpacia ponad 80 zabytkowych pojazdów, taką okazję będą mieli również ci, którzy w sobotę odwiedzą muzeum w Bóbrce (gmin Chorkówka, pow. krośnieński) pomiędzy godz. 11:50 a 14:00

Najstarszym pojazdem, biorącym udział w rajdzie jest Mathias Torpedo M z 1920 roku, którym jechać będą państwo Szymańscy z Karpacza. Na trasie rajdowej będzie można zobaczyć jeszcze inne przedwojenne okazy jak Fiata 508 III S, czy Forda A z 1931 roku.

Wśród „historyków” z lat późniejszych na pewno będą się wyróżniać Fiat 125p 1800 w wersji rajdowej w 1974 roku, malutka BMW isetta i nieco większa BMW 600 na węgierskich numerach.

Będzie oczywiście wiele mercedesów i saabów z różnorodnością modeli, a fani tzw. Japonii zobaczą ciekawego Datsuna 120Y oraz nieco współcześniejszą Mazdę MX-5.

Odwiedzający muzeum w Bóbrce będą mogli zobaczyć te wszystkie zabytkowe auta i motocykle rozstawione na drogach pomiędzy sprzętem służącym do wydobycia oraz dystrybucji nafty i gazu.

W Bóbrce rozegra się ciekawa próba sprawnościowa, podczas której uczestnicy będą musieli przejechać ustalony odcinek drogowy z średnią prędkością 15 km/h. Pomiar będzie się odbywał przy pomocy fotokomórek i zostanie zmierzony co do tysięcznych sekundy.

Kolejne miejsca, gdzie zawita rajd to Niebylec, Boguchwała i Rzeszów. W Niebylcu (15:00 – 17:00) odbędzie się Gymkhana Niebylecka, czyli próba zręcznościowa kierowcy, jak i pilota. Warto będzie zobaczyć, jak kierowcy będą sobie radzić z torem jazdy z dodatkowymi utrudnieniami, np. szklanka wypełniona wodą.

Z kolei w Boguchwale (16:15 – 19:00) odbędzie się Super OS (ul. Kwiatkowskiego / Akacjowa) podczas którego zabytkowe pojazdy niczym rajdówki będą pędzić pomiędzy przeszkodami w jeździe czasowej.

Potem chwila odpoczynku na boguchwalskim Rynku i o 17:30 rozpocznie się konkurs elegancji, gdzie załogi pojazdów będą prezentować swoje auta i motocykle w stylizacji odpowiedniej do wieku swego cacka.

Tuż przed godz. 19:00 mieszkańcy Rzeszowa zobaczą kawalkady tych pojazdów na ulicach Dąbrowskiego, Kopisto jadące do Millenium Hall, gdzie odbędzie się ich ostatnia prezentacja z „Wyścigiem na Karowej – Frederique Constant”.

– Będzie to próba czasowa z elementem dodatkowym, czyli czas przejechania odcinka zostanie przeliczony odpowiednim współczynnikiem odpowiadającym wiekowi pojazdu. Głównym element to wyznaczenie czasu przejazdu – poinformowała nas redakcja Automobilklubu Rzeszowskiego.

Zabytkowe pojazdy na terenie Millenium Hall będzie można podziwiać w sobotę do godz. 22:00. Wstęp wolny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama