Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
Reklama

Od 21 stycznia do 8 lutego w Rzeszowie będą trwały konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia do stolicy Podkarpaciu ośmiu podrzeszowskich sołectw. 

W grudniu 2018 roku, podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa, większością głosów radni zgodzili się na przyłączenie do granic miasta Malawę z gminy Krasne, Racławówkę Doły z gminy Boguchwała, Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz Zaczernie, Nową Wieś, Jasionkę, Tajęcinę i część Trzebowniska z gminy Trzebownisko.

Kolejnym etapem procedury poszerzenia granic Rzeszowa są konsultacje społeczne. W poniedziałek 21 stycznia rozpoczynają się one w samej stolicy Podkarpacia. Konsultacje społeczne potrwają do 8 lutego. W tym czasie mieszkańcy Rzeszowa będą wyrażali opinie, czy chcą, by wspomniane sołectwa przyłączono do miasta. 

W odpowiedniej rubryce mieszkańcy będą mieli do wyboru: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”. Udział w konsultacjach polega na złożeniu znaku X i podpisu na ankiecie konsultacyjnej. Ankiety są dostępne w następujących miejscach:

– Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa, Ratusz, ul. Rynek 1,

– Punktach Informacji i Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa: ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7, ul. Kopernika 15, al. Witosa 21 (hipermarket „bi1”), al. Kopisto 1 (Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall), ul. Krakowska 20 (Galeria Handlowa Nowy Świat), al. Rejtana 65 (Centrum Handlowe Plaza) i al. Piłsudskiego 44 (Galeria Rzeszów),

– siedzibach Rad Osiedlowych miasta Rzeszowa,

– siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Rzeszowa,

– Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa – www.bip.erzeszow.pl

Jak poinformował Urząd Miasta w Rzeszowie, oddane głosy zostaną policzone, a wynik konsultacji będzie dołączony do wniosku o zmianę granic. Do końca marca br. trafi on do wojewody podkarpackiego. Decyzję o zmianie granic podejmie rząd do końca lipca.

Wynik konsultacji społecznych w Rzeszowie łatwo przewidzieć. W poprzednich latach zdecydowana większość mieszkańców zawsze opowiadała się za poszerzeniem granic miasta. Konsultacje odbędą się później także w tych gminach, z których miasto chce wyciągnąć sołectwa. Wyniki tych konsultacji zazwyczaj są niekorzystne dla ratusza. 

Od 1 stycznia 2019 roku Rzeszów powiększył swoją powierzchnię do 126 km kw., gdy do miasta zostały włączone dwa sołectwa: część Miłocina z gminy Głogów Małopolski i Matysówka z gminy Tyczyn. Rzeszowowi przybyło ok. 2400 mieszkańców. Stolica Podkarpacia ma obecnie ok. 194 tys. zameldowanych mieszkańców.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama