Zdjęcia: Muzeum-Zamek w Łańcucie
Reklama

Po wczorajszych burzach zabytkowy park zamkowy został czasowo zamknięty. – W trakcie burzy, która przeszła nad Łańcutem doszło do wielu zniszczeń – informują pracownicy parku. Powalone drzewa i połamane gałęzie stanowią niebezpieczeństwo dla zwiedzających.

Pracownicy Muzeum – Zamku w Łańcucie poinformowali, że po wczorajszych burzach doszło do sporych zniszczeń w drzewostanie znajdującego się przy Zamku parku. Park zamkowy ze względów bezpieczeństwa został czasowo zamknięty.

Decyzja w tej sprawie została podjęta po konsultacji z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz z odpowiednimi służbami.

– W trakcie burzy, która przeszła nad Łańcutem doszło do wielu zniszczeń drzewostanu – informują pracownicy Muzeum – Zamku w Łańcucie.

W parku od wczoraj trwają prace związane z przywróceniem bezpieczeństwa zwiedzającym. Służby i pracownicy Zamku sprzątają połamane gałęzie i powalone siłą wiatru drzewa.

Co jest otwarte?

Muzeum informuje, że czynne są ekspozycje: w Zamku (parter, I piętro, II piętro, Łaźnie Zamkowe), w Stajni i Wozowni, CET – d. Oranżerii, Sztuki Cerkiewnej oraz Historii Miasta.

Storczykarnia oraz CET – d. Ujeżdżalnia i Park Wewnętrzny są czasowo zamknięte.

Turyści, którzy zakupią bilety w Kasach Biletowych w Maneżu przy ul. 3-go Maja 10, będą mogli wejść na teren parku wyłącznie przez bramę główną od ul. Tadeusza Kościuszki. Pozostałe bramy będą zamknięte.

– Bezpieczeństwo naszych gości jest dla nas najważniejsze. Na terenie parku należy poruszać się wyłącznie po wyznaczonej trasie. O zmianach będziemy informować na bieżąco – prosimy o śledzenie komunikatów – informują pracownicy.

Słynie z bogactwa gatunków

Zabytkowy park w Łańcucie został założony pod koniec XVIII wieku. Na terenie parku wzniesiono szereg ogrodowych budowli, takich jak oranżeria i glorietta. Obecnie zajmuje on 36 ha powierzchni i słynie z bogactwa gatunków drzew, wśród których są cenne egzemplarze jeszcze z czasów księżnej Izabelli Lubomirskiej.

Na terenie parku można spotkać cenne, stare, pomnikowe gatunki roślin egzotycznych m.in.: Miłorząb dwuklapowy, Choinę kanadyjską, Oliwnik wąskolistny, Tulipanowiec amerykański, Magnolię Soulange’a, Platan klonolistny czy Magnolię Japońską.

(Red)

Reklama