Zdjęcie: Pixabay.com
Reklama

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie: od czerwca do października 2022 roku żadna z podkarpackich firm nie zgłosiła zwolnień grupowych pracowników.  Ale brakuje nowych ofert pracy.

Jak informuje Krzysztof Powrózek z rzeszowskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, od stycznia do października 2022 na Podkarpaciu zwolniono z pracy 204 osoby, rok temu w tym samym okresie pracę straciło 253 osoby. Ostatnie zwolnienia w tym roku były w maju.

– Do maja wpływały jeszcze zwolnienia związane z pandemią, będące efektem złej sytuacji na rynku motoryzacyjnym, w zakładach kooperujących z dużymi firmami z terenu Niemiec – twierdzi Powrózek. Jak dodaje, sytuacja firm uzależniona jest od tarcz osłonowych.

Pracodawcy czekają

Zdaniem przedstawicieli WUP-u, rosnące ceny energii nie przełożyły się jeszcze w pełni na koszty towarów i usług z powodu przepisów osłonowych. Pracodawcy musieli albo zmienić kontrahentów albo przeczekać trudny okres i rozwijać innego rodzaju działalność.

– Wygląda zatem na to, że pracodawcy przyjmują postawę wyczekiwania i od maja 2022 roku nie zgłaszają zwolnień, jednocześnie nie zwiększając znacznie liczby ofert pracy – informuje Krzysztof Powrózek. 

Wskazanie branż, z jakich mogą być pojawić się zwolnienia, jest trudne. – Sektor paliwowo-energetyczny zapewne zostanie z nich wykluczony, co wynika z wysokiego zapotrzebowania na gaz i prąd – ocenia Powrózek. 

Jak zauważa, niewielka ilość z osób zwolnionych grupowo rejestruje się w urzędach pracy. Przy rejestracji można podać tylko jeden zawód, a jest wiele osób, które mają co najmniej dwa zawody – ich umiejętności są marnowane, bo firm na takich ludzi nie stać. 

Jedna osoba od wszystkiego

WUP obserwuje odwrotne, niepokojące zjawisko: pracodawcy łączą wiele czynności z różnych zawodów. Jedna osoba ma być jednocześnie np. menadżerem, zaopatrzeniowcem, szefem kuchni, kucharzem, pomocą kuchenną, sprzątaczką i kasjerem.

– Za minimalne miesięczne wynagrodzenie – zwraca uwagę Krzysztof Powrózek. W 2022 roku minimalna pensja w Polsce wynosi 3010 zł brutto (2636 zł netto), w przyszłym roku ma być podniesiona o blisko 16 procent – do poziomu 3490 zł brutto.

WUP przewiduje, że na koniec października br. stopa bezrobocia na Podkarpaciu wyniesie, podobnie jak we wrześniu, 8,7 proc., przy czym w tym okresie liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 359 osób.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama