Premier Mateusz Morawiecki w Rzeszowie: Czasy zwijania Polski minęły [ZDJĘCIA]

19
Reklama

Premier RP Mateusz Morawiecki do perfekcji opanował zaklinanie rzeczywistości. Podczas jego pobytu w Rzeszowie dowiedzieliśmy się, że Polska na arenie międzynarodowej jest tak skuteczna, jak nigdy wcześniej, a politycy PiS są tak uczciwi, że bardziej się już chyba nie da.

 

Sobotnia wizyta Mateusza Morawieckiego w Rzeszowie była bardzo niespodziewana. Dziennikarze dowiedzieli się o niej dopiero w piątkową noc. Szef polskiego rządu najpierw spotkał się z mieszkańcami osiedla Pułaskiego, potem złożył kwiaty przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego, następnie pojechał do Urzędu Marszałkowskiego. Wcześniej zdążył jeszcze oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej przed pomnikiem, który stoi przed budynkiem urzędu.

To, co miało być spotkaniem z mieszkańcami w urzędzie, w rzeczywistości sprowadzało się do spotkania głównie z PiS-owskim politykami i działaczami, którzy w znacznej mierze wypełnili miejsca w sali obrad sejmiku podkarpackiego. Nie brakowało marszałka Władysława Ortyla, wojewody Ewy Leniart, nie mogło też zabraknąć posła Wojciecha Buczaka, kandydata PiS na prezydenta Rzeszowa. 

“Poprzednicy pieniądze przejadali”

Mateusz Morawiecki podzielił się “ogólnopolskimi refleksjami”, przez kilkadziesiąt minut snuł wizje kraju, który dzięki rządowi PiS wreszcie “wstał z kolan”. Premier mówił głównie o bezpieczeństwie, bo jego zdaniem to “główne wyzwania, z którymi zmagamy się od 30 lat”. O bezpieczeństwie szef polskiego rządu mówił w kontekście bezpieczeństwa rodzin, bezpieczeństwa polskich miast i wsi oraz bezpieczeństwa naszych granic. 

– Jesteśmy zupełnie innym rządem, niż nasi poprzednicy, którzy nie troszczyli się o bezpieczeństwo finansowe rodzin, nie troszczyli się o bezpieczeństwo społeczne – krytykował ośmioletnie rządy PO-PSL Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że poprzednicy PiS pieniędze w dużym stopniu “marnotrawili” i “przejadali”. Za przykład premier podał Otwarte Fundusze Emerytalne.

Po raz kolejny usłyszeliśmy o tym, jak PiS ściga mafie VAT-owskie, które rzekomo zawłaszczały państwowe pieniądze. – My ten porządek zasadniczo zmieniliśmy. Spowodowaliśmy, że państwo jest silne dla silnych, a bardziej wyrozumiałe dla słabszych,  dla tych, którzy potrzebują pomocy – mówił Morawiecki. 

“Nie” dla uchodźców to sukces

Opowiadał o tym, że PiS z Polakami zawarł “kontrakt społeczny”, że dba o bezpieczeństwo rodzin z “uwzględnieniem jakości wymiaru sprawiedliwości”, a o jego “zrozumienie” rząd walczy również w Brukseli. Po tych słowach po raz pierwszy na sali rozległy się brawa. Morawiecki narzekał, że w czasach III RP pojęcie “polityki socjalnej” zostało “sponiewierane”. Premier chwali się, że rząd PiS aż o 94 proc. zlikwidował skrajne ubóstwo u dzieci. 

– To jest właśnie bezpieczeństwo – mówił Mateusz Morawiecki. 

O bezpieczeństwie polskich miastach i wsi premier mówił w kontekście sporu polskiego rządu z Unią Europejską w sprawie uchodźców. PiS od samego początku prowadzi antyuchodźczą politykę, ale Morawiecki chwali się, że na tym tle jego ekipa odnosi sukcesy. Takim jest choćby piątkowa decyzja Brukseli dotycząca kompromisu ws. relokacji uchodźców. 

– Nikt nas nie będzie zmuszał do przyjmowania uchodźców – szczycił się Mateusz Morawiecki. – Odnieśliśmy ogromne zwycięstwo. Doprowadziliśmy do pełnego sukcesu w Brukseli – dodawał. 

Kto zmuszał Polaków?

Potem premier przeszedł do trzeciego wątku bezpieczeństwa – granic. Tutaj Morawiecki odnosił się do historii Polski – II wojny światowej, komunizmu, powstania Solidarności. Morawiecki stwierdził, że w czasach III RP dzieje Polski prezentowano jako “próbę wciskania nas w poczucie winy”. – Polakom wmawiano, że to my byliśmy współwinni Holokaustowi, zbrodniom II wojny światowej – mówił premier.

Kto wmawiał? Tego już nie zdradził. Za to dowiedzieliśmy się, że “Polaków zmuszano do zapominania o prawdzie historycznej”, “odpowiadania za cudze grzechy”. Konkrety żadne i tym razem nie padły.

Mateusz Morawiecki mówił za to, że walce o tę “prawdę historyczną” miała służyć ustawa o IPN, która zakładała karanie więzieniem osoby, mówiące m.in. o “polskich obozach śmierci”. Ustawa doprowadziła do wojny dyplomatycznej pomiędzy Polską a Izraelem i USA. W środę Sejm w ekspresowym tempie kontrowersyjny zapis z ustawy wyrzucił, a premierzy Polski i Izraela podpisali deklarację, w której potępiono przypisywanie Polsce winy za zbrodnie nazistowskich Niemiec.

Chcieli wstrząsnąć sumieniami

PiS o zakończeniu całej awantury mówi w kategoriach… sukcesu. Mateusz Morawiecki stwierdził, że pierwotna ustawa o IPN miała za zadanie “wstrząsnąć świadomością, sumieniami całego świata”. – To zadanie zostało wykonane we właściwy sposób. Atak na nas był gigantyczny ze wszystkich stron, również tych, którym pasowało osłabianie Polski – mówił w oskarżycielskim tonie premier Morawiecki.  

– Nie ma zgody na kłamstwo historyczne – dodawał. 

Mateusz Morawiecki do sukcesów Polski na arenie międzynarodowej zaliczył podpisanie umowy polskiego rządu z USA na zakup baterii Patriot. – Czasy zwijania Polski minęły. My chcemy Polskę rozwijać – kontynuował premier. “Wyrazistym dowodem” na “zwijanie Polski” za czasów PO-PSL była rzekomo likwidacja ponad 400 posterunków policji, które PiS teraz przywraca. 

Mateusz Morawiecki opowiadał, że PiS “demokratyzuje” system gospodarczy, a demokrację zaprowadza “na dużo bardziej faktycznym, realnym poziomie”. O tym, że wobec Polski w UE prowadzona jest procedura dotycząca zagrożenia praworządności, premier się nie zająknął. 

Piemont polskiej drogi do Solidarności

Potem Morawiecki przeszedł do spraw regionalnych. Podkarpacie nazwał “szczególnie bliską ziemią” dla PiS. Przypomniał, że PiS na Podkarpaciu rządzi od maja 2013 roku. Stało się to po tym, jak rozleciała się koalicja PO-PSL-SLD w wyniku afery korupcyjnej.

– Na Podkarpaciu macie takie przypadki nieprawidłowości, nieuczciwości, że nóż się w kieszeni, jak się czyta, co się tutaj działo, jakie ośmiornice opanowywały różne urzędy. Będziemy walczyć z tego typu patologiami – zapowiedział premier.  

Stwierdził, że to właśnie w maju 2013 roku PiS rozpoczął marsz po władzę na Podkarpaciu. – To taki Piemont polskiej drogi do Solidarności, którą reprezentujemy – porównywał Morawiecki. 

Dodał, że PiS “zdemokratyzowało społeczeństwo”, “wlało dużo nadziei w sercach Polaków”, by “odzyskiwać godność, zrzucać piętno hańby, które próbowano nam przykleić”. Morawiecki przypominał, że to na Podkarpaciu w marcu 1981 roku podpisano porozumienia ustrzycko-rzeszowskie, od których narodziła się Solidarność Rolników Indywidualnych. 

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na Rzeszowszczyźnie PiS będzie odbudowywało przemysł obronny i tradycje Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Premier podkreślał także, że na Podkarpaciu realizowany jest szlak drogowy Via Carpathia, który nazwał “kręgosłupem Polski Wschodniej”. – Wielkie cywilizacyjne rozwiązanie infrastrukturalne zostanie zbudowane. Ten projekt jest na miarę COP – mówił Morawiecki. Pochwalił również działalność Doliny Lotniczej. 

Były “13”, o nagrodach zapomniał

Znów dostało się też PO-PSL, który rządzi w 15 na 16 sejmików wojewódzkich. – Udzielili sobie najwyższych “trzynastek”, w tych sejmikach jest najwyższy przyrost zatrudnienia – krytykował szef polskiego rządu. – My pokazujemy, że można rządzić w sposób bardziej skromny. Uczciwość nas zasadniczo odróżnia od naszych przeciwników – mówił Mateusz Morawiecki. 

O nagrodach, które dostawali ministrowie i wiceministrowie rządu PiS, już jednak zapomniał. Za to partyjnych działaczy przekonywał, by nie dali się “zwieść fałszom, syrenim śpiewom” przeciwników politycznych, którzy mówią o normalności. – Zależy im tak naprawdę na nienormalności. Chcą, by Polska była dla elit, a nie dla całego społeczeństwa – zdiagnozował Morawiecki.  

I już tradycyjnie stwierdził, że ci, którzy rząd PiS krytykują, poddają się “propagandzie, która w ogromnym stopniu cały czas sączy się z wrogich mediów krajowych i zagranicznych. – Polska jest coraz piękniejsza. Możemy być z niej coraz bardziej dumni – stwierdził na koniec premier. 

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

19 KOMENTARZE

 1. i widzisz jak Cię łatwo kupić, wystarczy 500+ i 300 wyprawki, i już cię mają, reszta nie ważna…. jak zwykła k…a się zachowujesz, i właśnie dlatego PiS ma takie poparcie…

 2. To może merytorycznie porozmawiamy. Jak rozumiem Premier Morawiecki, Twoim zdaniem, nie był prezesem zarządu w banku z zagranicznym kapitałem. No, i wierzysz, że nie wykonuje poleceń Prezesa J. Kaczyńskiego. Tak to mam rozumieć? To może taki cytat z oficjalnej strony premier.gov.pl :”Od 1998 do 2001 r. pracował w Banku Zachodnim – najpierw jako doradca Prezesa Zarządu, następnie Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający. W czerwcu 2001 r. Mateusz Morawiecki został Członkiem Zarządu Banku Zachodniego WBK, a w maju 2007 r. został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu”. Czyli nie miałem racji? A może kłamią na stronie premiera polskiego rządu? Jak to jest?

 3. Panie Kobiałka…żal się zrobiło i bawisz się w J. Goebbels’a. Może tak zamiast samych twierdzeń, jakieś dowody twarde, że to zaklinanie rzeczywistości? Że nieprawdą jest by poprzedni rząd niewiele robił dla Polski? Zaklinacze: goebbels przerwa krótka…rudy….długo długo nic….Morawiecki, a może ten ostatni to nie na liście zaklinaczy, tylko innej która waści nie POdchodzi?
  Rzetelniej o faktach, opinię każdy sam sobie wyrobi…przyjechał, powiedział…ale żeby tak od razu “zaklinał” to dopiero propaganda?

 4. Na 200 % nie zagłosuję na obecną ekipę, którą firmuje teraz MM, zresztą kiedyś – całkiem niedawno – wychwalającego poprzednie rządy oraz UE. Co chwila wygłasza peany na cześć “dobrej zmiany”, jak mu każą prezes i przekazy dnia. Apropos Rzeszow, mam pytania do mediów:
  1. Kiedy dowiedzieliście się o wizycie MM w Rzeszowie?
  2. Jeśli w sobotę rano – jak tzw. normalni mieszkańcy RZ – to jacy “mieszkańcy” byli obecni w urzędzie Ortyla?
  3. Jeśli to byli “sami swoi dobrej zmiany”, to dlaczego nie zapytacie MM, dlaczego tylko ich zaproszono, jednocześnie najprawdopodobniej zakazując informowania innych? Czy obawia się takich Polaków, którzy mogą zapytać go bardziej dociekliwie, np. o niepełnosprawnych, oświatę, wojsko, obecną rolę kleru katolickiego itd.?
  4. Dlaczego na peany o likwidacji wieczystego użytkowania wybrano plac koło bloku Pułaskiego 9, a uczestniczyli w nim oczywiście “sami swoi” oraz przypadkowi ludzie, przeważnie na swoich balkonach. Czy ma to oznaczać, że mieszkańcy tego osiedla – stanowiącego oczywiście część RZ – ale będącego własnością spółdzielców Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ma się szykować na wojnę z władzą? A dlaczego akurat RSM? Nie było bliżej innych “wrogów”?

 5. Na 100% będę głosował na Pis do sejmu czy senatu. Może im nie wszystko wychodzi ale przynajmniej widać że się starają choć by 500+ czy ostatnio wyprawki szkolne.

  Ale to co robi rzeszowski pis na złość obecnemu prezydentowi w Rzeszowie woła o pomstę do nieba. Szkoda że premierowi nie powiedzieli co się dzieje po za Warszawą i jak lokalny polityk pisowski z Rzeszowa zablokował dzieciom aqapark i podobnie zablokowano tak potrzebną miastu obwodnicę.

 6. Gdyby to był premier to pełna zgoda. Ale i ja i Ty wiemy doskonale, że jest tylko wykonawcą poleceń. Kiedyś znienawidzonego obcego kapitału, teraz prezesa partii.

 7. Nic złego, tylko dla 99,9% mieszkańców Rzeszowa ten marsz nie miał żadnego znaczenia, jakieś fiu bździu przeszło ulicami i tyle, a wizyta premiera ma zawsze duże znaczenie.

 8. Byłem i ze zdziwieniem i otwartą buzią słuchałem o planowanych kilku obwodnicach w głównych miastach Podkarpacia. Jak pluł na poprzedników i jak to przez 8 lat rząd PO nie był w stanie ruszyć z obwodnicami a PIS daje radę …

  Ciekawe czy wie że przez jeden podpis wojewody z PIS pani Leniart Rzeszów stracił bezpowrotnie 277 mln złotych unijnej dotacji właśnie na obwodnicę południową? Nie 2 nie 27 a prawie 300 mln!!!
  Pewnie takiego ekonomistę bardzo by to zainteresowało? Pan Morawiecki widać nie wie jaką mu krecią robotę robią de facto Jego ludzie tutaj w Rzeszowie.

  źródło:
  https://rzeszow-news.pl/projektant-obwodnicy-poludniowej-wojewoda-dziala-szkode-rzeszowa/

 9. Jak przyjechał Budka i postał chwilę jak garstka kodowców paliła znicze pod sądem to w Rzeszów-News były ochy i achy, 40 zdjęć i cztery newsy, a jak premier polskiego rządu przyjechał to tylko “snuł wizje kraju”. Naprawdę żałosne dziennikarstwo, zresztą jestem zaskoczony, że w ogóle wiedzieliście o wizycie premiera, radośnie maszerując dzisiaj z gejami i lesbijkami.

Comments are closed.