Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

40 procent sięga liczba funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Może być jeszcze gorzej. 

Policjanci “rozchorowali” się w całym kraju. Na L4 są tysiące funkcjonariuszy. Policyjne związki zawodowe żądają podwyżek dla każdego funkcjonariusza o 650 zł, powrót do przejścia na emeryturę po 15 latach służby. W tej chwili mogą po 25 latach i 55. roku życia

Związkowcy chcą też odmrożenia waloryzacji pensji, pełnej płatności za nadgodziny i służbę w dni wolne od pracy, zrównania statusu emerytalnego policjantów przyjętych przed i po 1999 roku i pełnej wypłaty za czas zwolnienia lekarskiego poniżej 30 dni.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na razie godzi się na podwyżkę pensji dla policjantów w wysokości 253 zł od przyszłego roku. W przypadku przejścia na emeryturę, MSWiA jest w stanie zaakceptować rezygnację z progu 55 lat, zgadza się też na odpłatne nadgodziny oraz pełną wypłatę za czas zwolnienia lekarskiego poniżej 30 dni.

Związkowców to jednak nie satysfakcjonuje, dlatego policjanci masowo idą na zwolnienia lekarskie, także na Podkarpaciu.

“Dlaczego w Rzeszowie nie ma patroli policji na ulicach? Dlaczego czekałem ponad dwie godziny na przyjazd patrolu do kolizji?” – pytają nas Czytelnicy. “Podobno na niektórych komisariatach w patrolu są nawet komendanci, bo reszta policjantów chora” – dodają inni. 

“Po zgłoszeniu włamania do piwnicy czekałem pół dnia zanim policjanci przyjechali. Gwiazdki na pagonach, a jacyś tacy oderwani od rzeczywistości, nie wiedzieli, co mają robić. Co się w tym Rzeszowie wyprawia?” – pytają kolejni Czytelnicy.

Na L4 w całym województwie jest w tej chwili około 40 proc. policjantów. Podkarpacki garnizon liczy blisko 4,5 tys. funkcjonariuszy. Jak nas poinformowała Marta-Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, najgorzej jest w Krośnie. Tam absencja chorobowa sięga już blisko 70 proc. składu komendy. 

Ponad 60 proc. funkcjonariuszy na L4 jest też w komendach w Jaśle i Brzozowie. Są też mniejsze komendy, gdzie procent “chorych” policjantów jest mniejszy – ponad 20 proc.

A jak jest w samym Rzeszowie? Komenda Miejska Policji liczy 640 funkcjonariuszy. Na L4 przebywa ok. 250 policjantów, czyli blisko 40 proc. całego składu komendy. – Będzie jeszcze gorzej. Tak źle w policji jeszcze nie było. To krytyczny moment – słyszymy od policjantów. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

42 KOMENTARZE

 1. Myślisz, że sprzedawcy w markecie tylko stoją na kasie? Gratuluję toku rozumowania, wszak towar sam się przyjmie, wyceni i wyłoży.

 2. za 2,5 na rękę nie chciałbym:
  – użerać z debilami, przestępcami i agresywnymi ćpunami
  – służyć opcji politycznej (np. ochrona miesięcznic, czy marszów narodowców, LGBT itp)
  – narażać życie, np. jeśli trzeba zajmować się marginesem, który dla hecy może zarazić cię HIV, żółtaczką, czy gruźlicą.
  – ochraniać kiboli
  – zarywać nocy, robić bezpłatnych nadgodzin
  – mieć na sobie tak dużej odpowiedzialności
  – psuć opinię o policji realizując limity mandatowe
  – odpowiadać finansowo za sprzęt

  Gdyby nie to, że większość policjantów traktuje tą pracę jak służbę i nie rezygnują pomimo przeciwności i kiepskich warunków pracy, to nasz kraj szybko spadłby w rankingach bezpieczeństwa.

  Próbkę tego być może otrzymamy w weekend

 3. Ale jedynie słuszna i to samo polecam pracownikom fizycznym MPGK i MPK. Strajk to strzał w kolano a chorobowe z powodu przemęczenia jak najbardziej słuszne.

 4. Wyciągasz błędne wnioski. Nie pracuję w policji i daleko mi do tego, by móc i chcieć tam pracować. Nie pracuję też w Lidlu ani innym markecie, jestem z zupełnie odrębnej branży. Pewne jest jednak to, że kieruję się subiektywną opinią i uważam, że ktoś, kto naraża dla mnie życie powinien zarabiać więcej niż pracownik marketu, który “przeciągnie” moje zakupy przez skaner i wyda resztę. I piszę, to z zupełną świadomością moich słów, tym samym nie chcąc obrazić pracowników marketów.

 5. I Vice Versa burek….jak ci się policja nie podoba to idź pracować gdzie indziej….ale gdzie ty teraz robotę znajdziesz jak ty tylko przesłuchiwać potrafisz….

 6. Pytanie nr 2. Czy pracownik Lidla idzie na emeryturę po 25 latach pracy?
  Pytanie nr 3. Czy Policjant podczas służby musi ciągać ciężkie palety?
  Pytanie nr 4. Czy pracownik Lidla ma poważanie społeczne takie jak Policjant?
  Pytanie nr 5. Czy pracownik Lidla ma tyle dodatków funkcyjnych co Policjant?
  Pytanie nr 6. Co ty jeszcze robisz w Policji? ….jak w Lidlu lepiej to idź do Lidla!!!

 7. Jako obywatel nie widzę podstaw dla podwyżek policji. Widząc policjanta nie czuje się bezpiecznie , wręcz przeciwnie mam obawy że wlepią mi mandat za byle co. Niewygodnych zgłoszeń nie chcą przyjmować, a po dwóch tygodniach od kradzieży przysyłają pismo o umorzeniu bo nie wykryto sprawcy. Metody łapania przestępców zatrzymały się w erze dinozaurów.

  – policja jest dobra w przybjaniu pieczątek, wypisywaniu mandatów i sprzątaniu po wypadkach. To też posłuszny organ dla władz żeby tępić niewygodnych obywateli. Osobiście jestem za zwiększeniem przywilejów policji, a dopiero jak się sprawdzą dać podwyżki. Emerytura po 15 latach ? No sorry, kto to utrzyma.

  Ja też straciłem czas idąc na przesłuchanie w bzdurnej sprawie i dowiaduje się że policjant na zwolnieniu…

 8. Pytanie nr 1: Czy w momencie, kiedy okradną Ci dom, pobiją dziecko, zgwałcą żonę etc. dzwonisz/idziesz do Lidla, czy na policję?
  Pytanie nr 2: Czy Twoja żona/mąż idąc do pracy jest narażona na bezpośredni kontakt z ludźmi żyjącymi w skrajnej patologii, a tym samym zarażonymi wieloma zakaźnymi chorobami?
  Pytanie nr 3: Czy Twoja żona/mąż idąc do pracy w Lidlu ma przy sobie broń palną i ma bezpośredni kontakt z przestępcami?
  Pytanie nr 4: Jak czesto w swojej pracy podejmujesz decyzję, które są obarczone odpowiedzialnością karną?
  I teraz pytanie ostatnie, podsumowujące: Czy policja powinna zarabiać tyle samo a może i mniej niż pracownik Lidla, czy też innego marketu?

 9. Niezależnie od racji, forma strajku – masowe lewe L4 – jest niedopuszczalna. To samo dotyczy niedawnych strajków pielęgniarek. To jest łamanie prawa przez instytucje państwowe i przymykanie na to oka przez inne instytucje państwowe. To jest właśnie państwo teoretyczne w całej swojej krasie…

 10. Szanowni Panstwo, policjanci na ulicy pracują za 2500 zł. Nie mają czasu zadbać o swoje zdrowie, ponieważ barkuje ludzi do pracy. Te zwolnienia lekarskie w żaden sposób nie są lewe.

 11. banda nierobów i tyle! ja bym teraz tym cwaniaczkom na tych L4 kazał chodniki szorować 24h aż się im odechce cwaniakować… oni pełnią służbę a nie łaskę – tak to jest jak nie ma sie nad sobą dobrego bata to potem takim osobą które samodzielne nie umieją egzystować przewraca się w d…ach

 12. Masz IQ ameby. W galerii, sklepie itp. nie narażasz życia i odpowiedzialności karnej, za takie pieniądze, nie jest to warte zdrowia psychicznego i fizycznego, dlatego walczą o podwyżki, a jak Ci tak z tym źle, że z samych dodatków jest minimalna pensja to się zatrudnij w Policji polaczku cebulaczku.

 13. Na ulicach terror, chaos i anarchia!
  Gwałty, rozboje, morderstwa! Miasto płonie! Strach okno otworzyć!
  Przez granice ponoć wdzierają sie już tysiące imigrantów z maczetami!
  Chorzy Wy Dzielni Policjanci!
  Błagam was!
  Ratujcie kraj! Wracajcie na służbę!

 14. Nikt nikogo nie zmusza do bycia policjantem. Jeżeli nie odpowiada robota, przekwalifikowac sie, przebranzowic i szukać czegoś innego. W innych sektorach tak to działa. Ale nie, lepiej strajkować, pokrzyczymy, pogrozimy to Państwo da. I dotyczy to też lekarzy, nauczycieli i całej reszty budżetówki. To nie PRL, że człowiek całe życie w jefnym zawodzie i jednej firmie pracował. No chyba że panowie krawężniki do niczego innego się nie nadają… bo osobiście nie znam nikogo, komu policja kiedykolwiek pomogła.

 15. Państwo ma za dużo pieniędzy bo przecież rozdaje je na 500+ więc policji się należy podwyżka skoro państwo nie ma co robić z pieniędzmi

 16. Tchórze i lenie, powinni być dyscyplinarnie wydaleni ze służby – TO CZYSTO POLITYCZNA AKCJA ZDRAJCÓW UŁOŻONYCH Z MOSKWĄ, BERLINEM i BRUKSELĄ.

 17. Policja jeździ tylko po kebabach i śpią na parkingach.
  Gdy ich wzywasz – “nie ma wolnego patrolu” albo “to nie jest sprawa dla policji”.
  Za co mają dostać takie podwyżki, za co te dodatki służbowe i przywileje… i jeszcze by chcieli w wieku 35 lat zaczynać w “sektorze prywatnym” mając gwarantowaną wypłatę, wyrobione w czasie “służby” znajomości i układy… mafie i organizacje przestępcze chcą budować cwaniaczki na tych emeryturach 😛

 18. 15 lat i emerytura?! Oj w d*** się poprzewracało… a agentura niemiecko-radziecka ich podburza i wykorzystuje…
  Niby służba – a szkodzą Ojczyźnie, hańba!

  Za Tuska śmiecia pysków nie otwierali, bo się bali!!!

  Tchórze, nie policjanci!

 19. Już to widzę, jak zdrowy, pracujący w sektorze prywatnym człowiek idzie sobie na zwolnienie, bo mu nie pasuje robota. Kontrola ZUSu na bank. No ale chyba niektorych przepisy się nie tyczą………

 20. Panowie proponuję sobie znaleźć lepiej płatna pracę zwolnić się z tej policji i szukać w galerii może wtedy zrozumiecie że wasze same dodatki to pensja miesięczna takiego pracownika
  Nie pasuje to się zwalniać a lekarzy pociągnąć do odpowiedzialności za wypisywanie lewych zwolnień

 21. Nie przekuję kosy zwykłej na szturmową. Nie mam uprawnień. Skądinąd nie występowałem do Komendanta właściwego o takie uprawnienia dla kowala wiejskiego. Bo kosa każda to broń. Jako były rezerwista WP odmawiam powołania do Policji, odsłużyłem swoje w WP i nie poszedłem na pukacza w migacz. Powołajcie pukaczów w migacz. I niech mnie posadzą – wspierać takie służby to komuna czystej formy. Niech mi RP nada nakazem nakaz, do rąk własnych jak rozkaz przez umyślnego, do 60 minut od alarmu, zobaczymy jaka to RP. Do tego jak odsłużyłem i jestem byłym rezerwistą to czas na młodszych kosynierów prostych, kowale inni może pomogą. Do mnie ewentualnie po tym poście o 6 rano wjadą :). Bo kowal.
  Taborety żyją swoim życiem, ŻW chroni na przejściu dla pieszych, Żw wozi, SOP daje zarobić koncernom, pancerny pojazd z drzewem nie ma szans, 737 lata :), G650 lata :). A jednostkę wojskową chroni zewnętrzna firma. Służby wartowniczej nie posiada. Jak ta wierchuszka teraz lata, nie boi się? 1000 zł za dzień niepatrzenia i każdy wchodzi i robi co chce

 22. Popieram protest policjantów. Pis rozdaje pieniądze podatników na zasiłki za nic nie robienie a za uczciwą pracę nie chce zapłacić policjantom ? tak nie może być

 23. Były minister mówił dziś w mediach, że protest policji to wynik złamania zasady solidarności w służbach, tj. że obecna ekipa zbyt podsypała pieniędzmi Służbę Ochrony Państwa.

  Pan minister zbyt kombinuje, wg. mnie bodźcem są podwyżki płac w Lidlach i Biedrach, które stały się dla rzeszy Polaków swoistą wartością – kursem, punktem odniesienia :D.

 24. Robi się naprawdę niebezpiecznie, ja już nie czuje się bezpieczna w takiej sytuacji jak jest teraz, teraz prawda wychodzi na wierzch jak ta służba jest nam niezbędna żeby czuć się faktycznie bezpiecznie, teraz niektórym ludziom od.. bie jak np kibolom którzy bezkarnie w kominiarkach się ganiali po Staszica. Panowie i Panie Policjanci wielki szacunek dla Was i szybkiego powrotu do zdrowia i życzę Wam żeby protest który prowadzicie szybko się zakończył na Waszych warunkach. Jesteście nam Potrzebni.
  Maria Kowalska mieszkanka Rzeszowa

 25. W trybie natychmiastowym ogłosic mobilizacje i powoływać tkzw. Policje Ludową ponadto powołać pod bron Kosynierów uzbroić ich w kosy wczesniej przekute na sztorc jeszcze kowale są i problem bedzie rozwiązany od ręki ostatecznie pozostaje jeszcze powołanie byłych rezerwistów :
  nie ma sytuacji bez wyjścia jest tylko problem z podjęciem odpowiedniej decyzji przez siedzącego na tabaretach ; O !

 26. Epidemia psiej grypy, może zwierzchnicy powinni wprowadzić obowiązkowe szczepienia bo niedługo będą chcieli przechodzić na emeryturę po 5 latach służby.

Comments are closed.