Zdjęcie:: Pixabay
Reklama

20 tys. osób na Podkarpaciu zmaga się z polipragmazją. Co to za choroba? 9 lutego darmowe porady w NFZ. 

Polipragmazja to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna szczególnie dla osób starszych obciążonych chorobami przewlekłymi.

W piątek (9 lutego) w rzeszowskiej siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia przy ulicy Zamkowej będzie można uzyskać darmową poradę na ten temat i dowiedzieć się jak właściwie przyjmować leki zalecone przez lekarza, by uniknąć niepożądanych efektów.

Według danych NFZ, na Podkarpaciu liczba osób powyżej 65. roku życia, które zmagają się z przewlekłą polipragmazją, wynosi około 20 tysięcy.

Tymczasem wielolekowość może wywoływać niepożądane efekty. Szczególnie groźna jest dla osób starszych, które chorują np. na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążenia.

Dlatego, w przeddzień Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego, NFZ chce zwrócić uwagę na problem wielolekowości i pomóc seniorom we właściwy sposób przyjmować zalecone leki.

W piątek w NFZ będzie można na ten temat porozmawiać z dr Lucyną Samborską, specjalistką farmacji, wiceszefową Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. Dr Lucyna Samborska udzieli porad czy wielolekowość nie utrudnia procesu leczenia.

– Podpowie jak właściwie przyjmować zalecone przez lekarza leki oraz jak je przechowywać. Wszyscy będą mogli również uzyskać informacje na temat zamienników leków oraz skuteczności działania suplementów diety – zachęca Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ.

Darmowe porady na temat wielolekowości udzielane będą w godz. 10:00-12:00. 

(aga)

Reklama