Zdjęcie:: Pixabay

20 tys. osób na Podkarpaciu zmaga się z polipragmazją. Co to za choroba? 9 lutego darmowe porady w NFZ. 

Polipragmazja to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna szczególnie dla osób starszych obciążonych chorobami przewlekłymi.

W piątek (9 lutego) w rzeszowskiej siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia przy ulicy Zamkowej będzie można uzyskać darmową poradę na ten temat i dowiedzieć się jak właściwie przyjmować leki zalecone przez lekarza, by uniknąć niepożądanych efektów.

Według danych NFZ, na Podkarpaciu liczba osób powyżej 65. roku życia, które zmagają się z przewlekłą polipragmazją, wynosi około 20 tysięcy.

Tymczasem wielolekowość może wywoływać niepożądane efekty. Szczególnie groźna jest dla osób starszych, które chorują np. na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążenia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dlatego, w przeddzień Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego, NFZ chce zwrócić uwagę na problem wielolekowości i pomóc seniorom we właściwy sposób przyjmować zalecone leki.

W piątek w NFZ będzie można na ten temat porozmawiać z dr Lucyną Samborską, specjalistką farmacji, wiceszefową Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. Dr Lucyna Samborska udzieli porad czy wielolekowość nie utrudnia procesu leczenia.

– Podpowie jak właściwie przyjmować zalecone przez lekarza leki oraz jak je przechowywać. Wszyscy będą mogli również uzyskać informacje na temat zamienników leków oraz skuteczności działania suplementów diety – zachęca Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ.

Darmowe porady na temat wielolekowości udzielane będą w godz. 10:00-12:00. 

(aga)

Reklama