Reklama

Uprawa roślin w celach gospodarczych jest długim i złożonym procesem, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Ostatecznym efektem takiego działania mają być jak najwyższe i najlepszej jakości plony. Dlatego w całym okresie prowadzenia plantacji rolnik czy ogrodnik musi stosować różne metody wspomagające i ochronne. Jedną z nich jest aplikacja regulatorów wzrostu.

Czym są regulatory wzrostu?

Osiągnięcie jak najlepszych efektów wielomiesięcznej uprawy zbóż, rzepaku czy roślin warzywnych wymaga stworzenia im optymalnych warunków do rozwoju. Dlatego tak ważne są ocena stanu i jakości gleby oraz dobór i stosowanie nawozów czy środków ochrony roślin, które ograniczą działanie szkodników lub chwastów.

Nie zawsze jednak suplementacja mikro- i makroelementami jest wystarczająca. Dlatego czasem niezbędne jest stosowanie regulatorów wzrostu, które pomogą w kontrolowaniu rozwoju rośliny i uzyskaniu jej jak najlepszego pokroju.

Regulatory wzrostu to substancje organiczne, które w naturalnej formie występują w każdej roślinie. Ich rolą jest sterowanie procesami fizjologicznymi odpowiedzialnymi między innymi za przyrost zielonej masy. Jeśli tempo wzrostu roślin jest niewłaściwe, można je regulować przez zwiększenie ilości tych substancji. Są one produkowane w formie syntetycznej, jako tzw. retradanty.

Rola retradantów w prowadzeniu uprawy

Chociaż mogłoby się wydawać, że stymulatory wzrostu mają za zadanie przyspieszyć rozwój rośliny, w rzeczywistości ich działanie jest nieco inne. Nie powodują one bowiem, że pszenica czy rzepak osiągają większe rozmiary, lecz wpływają na ich optymalny rozwój i osiągnięcie właściwego pokroju oraz wzmocnionej budowy.

Stosowanie retradantów przynosi następujące korzyści:

  • skraca pędy roślin sadowniczych bez ich przycinania
  • poprawia rozwój i dojrzewanie owoców oraz zapobiega ich opadaniu
  • zapobiega wyleganiu zbóż, przez usztywnienie i skrócenie pędów
  • poprawia krzewistość roślin
  • wzmacnia system korzeniowy, zwiększając odporność rośliny na silne wiatry
  • optymalizuje przebieg procesu fotosyntezy
Kiedy stosować retradanty?

Stosowanie regulatorów wzrostu powinno stanowić stałą pozycję w kalendarzu rolnika czy ogrodnika, wraz z innymi metodami ochrony roślin. Preparaty, które można znaleźć na stronie, jedno z wiodących producentów mianowicie: https://www.syngenta.pl/, powinny być starannie dobrane z uwzględnieniem substancji aktywnej oraz planowanych efektów, jakie chce osiągnąć rolnik. W przypadku zbóż są to np. związek z grupy cykloheksadionów – trineksapak etylu oraz chlorek chlorocholiny.

Jedną z metod ochrony jest sporządzanie mieszanek retradantów z fungicydami, co pozwala wykonać o jeden lub dwa opryski w sezonie mniej.

Pierwsza aplikacja retradantów w przypadku zbóż jest zalecana w fazie pierwszego kolanka. Jeśli uprawiana odmiana jest wyjątkowo podatna na wyleganie, zabieg można powtórzyć w fazie liścia flagowego.

Druga aplikacja jest też zalecana w przypadku upraw prowadzonych na glebach bogatych w azot. Zabieg powinien się odbywać przy sprzyjających warunkach pogodowych – małym zachmurzeniu, braku opadów i nadmiernej suszy. Nie należy go też stosować przed przymrozkami.

 

Reklama