Reklama

Do 14 października potrwają prace związane z remontem ponad 200-metrowego komina Elektrociepłowni Rzeszów. Najwyższa budowla w stolicy Podkarpacia zostanie pomalowana w kolorach biało-czerwonych.

[Not a valid template]

 

Komin Elektrociepłowni Rzeszów znajduje się w rzeszowskiej dzielnicy Załęże. Komin wybudowano w latach 1978-1980. Jest umieszczony na liście najwyższych kominów w Polsce, w Rzeszowie to najwyższa budowla.

Żelbetowy komin ma 203 m wysokości. Grubość jego ścian wynosi od 15 cm do 60 cm. Do trzonu komina przymocowana jest zewnętrzna drabina stalowa z koszem.

Stan techniczny budowli jest sprawdzany co pięć lat. Elektrociepłownia Rzeszów właśnie rozpoczęła remont komina. Podstawą jest ekspertyza techniczna, którą wykonano na przełomie października i listopada 2015 r.

O remont budowli, zleconego specjalistycznej firmie, od kilku lat apelowali także internauci. – Obok piękny most im. T. Mazowieckiego, a w tle brudny komin. Należałoby go jak najszybciej odmalować, aby poprawić estetykę tego najwyższego punktu w mieście – uważali mieszkańcy.

Kilka dni temu rozpoczęły się pierwsze prace, które potrwają do 14 października.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami komin musi być pomalowany w biało-czerwone pasy – mówi Sandra Apanasionek z Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy Elektrociepłownia Rzeszów.

Oprócz dwukrotnego pomalowania komina, remont obejmuje również czyszczenie budowli pod wysokim ciśnieniem wody. Komin zostanie także zabezpieczony przed korozją. Firma wymieni jeszcze drabinę włazową w górnej strefie obiektu i wyremontuje instalację odgromową.

Koszt remontu komina nie jest znany. Elektrociepłownia twierdzi, że to tajemnica handlowa.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Nie most “mazowieckiego” tylko “Północny”.
    To, że czerwona stonka kazała swojemu aparatczykowi (ferencowi) nazwać most imieniem kogoś, kto nic nie wniósł dla naszego regionu, nie znaczy że będziemy się do tego stosować.

Comments are closed.