Przed urzędem wojewódzkim w Rzeszowie w sobotę (27 lipca) odbędzie się demonstracja „Rzeszów przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem”.
Uczestnicy Marszu Równości, który w zeszłą sobotę odbył się w Białymstoku, zostali zaatakowani przez narodowców i kiboli. W uczestników marszu rzucali kamieniami, butelkami z wodą i moczem, petardami oraz kostką brukową. Do tej policjanci zatrzymali blisko 70 osób.
Po tamtych wydarzeniach, w Białymstoku w niedzielę (28 lipca) odbędzie się demonstracja “Polska przeciw przemocy” organizowana przez liderów SLD, Razem i Wiosny. W sobotę zaś o 16:00 przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie odbędzie się demonstracja „Rzeszów przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem”.
Organizują ją twórcy Rzeszowskiego Marszu Równości, a także Rebelianty Podkarpackie i partia Razem. Demonstracja ma być wyrazem poparcia dla białostockiego Marszu Równości, środowisk wolnościowych w Białymstoku i „wszystkich ludzi dobrej woli, których zawiodła polska demokracja”.
Organizatorzy sobotniej demonstracji w Rzeszowie twierdzą, że białostocki marsz został „zaatakowany przez prawicowych terrorystów”, a „ faszystowskie wybryki spotkały się ze zdumiewająco zniuansowaną reakcją opinii publicznej”.
– Od słusznego gniewu i bezwarunkowego poparcia dla ofiar ataku, poprzez zwyczajowe już kluczenie i odkładanie zajęcia przyzwoitego stanowiska na później przez centroprawicę, po usprawiedliwianie, a nawet pochwalanie terroru przez przedstawicieli kościoła katolickiego i rządu oraz samych prawicowych radykałów – wylicza reakcje na sobotnie białostockie wydarzenia Jakub Gawron z biura organizatora Rzeszowskiego Marszu Równości.
– Ci ostatni zdumiewająco swobodnie czują się w debacie publicznej, zachęcani przez przyzwolenie dla ich nienawiści i traktowanie jej jak akceptowalnego stanowiska – uważa Gawron.
Organizatorzy rzeszowskiej demonstracji chcą pokazać, że polskie społeczeństwo stać na demokrację i solidarność w obronie praw człowieka. – Chcemy Polski, która nie wyklucza ze względu na tożsamość, orientację i cechy płciowe. Chcemy, by państwo polskie stało na straży debaty publicznej, w której każdy może swobodnie manifestować swoje poglądy bez lęku o życie i zdrowie. Chcemy Polski bez faszyzmu – mówi Jakub Gawron.
W trakcie demonstracji w Rzeszowie organizatorzy będą mówić o tym, co wydarzenia z Białegostoku mówią o stanie demokracji w Polsce i o naszym braku zgody na terror. – Przede wszystkim zaś pokażemy, że jesteśmy całym sercem z osobami, które musiały wykazać się ogromną odwagą, by w Białymstoku wyjść na ulice za wolność i równość ich i naszą – zapowiada Gawron.
joanna.goscinska@rzeszow-news.pl
![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-218x150.jpg)



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)











![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)


![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![“Elektronik” w Rzeszowie zyskuje potężnego partnera. Współpraca otworzy uczniom drzwi do kariery [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/elektronik-rzeszow-umowa0-218x150.jpg)
![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)



![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-100x70.jpg)


![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-324x235.jpg)