Zdjęcie: Marta Jedlińska

W piątek w rzeszowskiej hali Podpromie spotkają się młodzi miłośnicy przyrody. Wielu z nich przebranych będzie za owady. Choć spotkanie ma dotyczyć poważnych spraw, będzie wesoło i kolorowo. W myśl zasady: „nauka przez zabawę”. O godzinie 11:59 zabrzmi „Alarm dla Ziemi”.

W happeningu wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z całego Podkarpacia.  Przewidziano konkursy (ekoolimpiadę, konkurs na najciekawszy strój owada, finał konkursu plastycznego „Mój przyjaciel owad”), pokaz Podkarpackiego EkoMobila, czyli specjalnego samochodu – laboratorium służącego do badania przyrody.

Na miejscu można będzie odwiedzić stoisko obrońców drzew oraz stoiska kół ekologicznych, które działają w podkarpackich szkołach. Dodatkowymi atrakcjami będą symulator lotów i nauka żeglowania. O godzinie 11:59 nastąpi punkt kulminacyjny – zabrzmi wówczas „Alarm dla Ziemi”. 

Organizatorzy zapraszają uczestników, aby na tę okazję zabrali ze sobą trąbki, gwizdki i budziki. – Chcemy „zadzwonić” na alert dla Ziemi, by chronić dziką przyrodę, prastare puszcze, naturalnie biegnące rzeki. Niech wspólny protest dorosłych i dzieci przed zanieczyszczaniem środowiska oraz postępującą utratą bioróżnorodności rozlegnie się szerokim echem – zachęca koordynator Zlotu Mirosław Ruszała.   

Organizatorem Trzeciego Rzeszowskiego Zlotu Owadów jest działające w Rzeszowie Stowarzyszenie Ekoskop. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11:00 – 13:00.  Patronat nad akcją objął prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. 

Poprzednie edycje Rzeszowskiego Zlotu Owadów odbywały się na bulwarach nad Wisłokiem. Tym razem ze względu na niesprzyjającą pogodę piknik przeniesiono do Hali Podpromie (ul. Podpromie 10).

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama