Zdjęcie: materiały prasowe KSW nr 1 w Rzeszowie
Reklama

PET-TK skanuje pacjenta i pomaga precyzyjnie zdiagnozować raka. Urządzenie ma Podkarpackie Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Pierwsi pacjenci zostaną przebadani w przyszłym tygodniu. 

Urządzenie PET-TK to szczególny rodzaj tomografu. Pozwala na wykonanie szybkiego badania i wczesne wykrycie zmian nowotworowych lub wykluczenie choroby. 

Najpierw pacjentowi podaje się izotop promieniotwórczy, który z krwią przemieszcza się do tkanek organizmu. Następnie pacjent zostaje umieszczony w tomografie, a detektor urządzenia wykrywa miejsce, gdzie w organizmie znajdują się komórki rakowe.

– W niektórych niejasnych przypadkach chorobowych to precyzyjne badanie może mieć decydujące znaczenie przy rozpoznaniu choroby – tłumaczy dr Janusz Ławiński, dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie. Urządzenie potrafi wykryć bardzo drobne zmiany, niemożliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.

Podkarpackie Centrum Onkologii w KSW nr 1 jest drugą placówką w regionie, która ma taki sprzęt. Do tej pory miał go tylko ośrodek onkologiczny w Brzozowie. Dr Janusz Ławiński dodaje jednak, że szpital w Rzeszowie ma nowocześniejsze urządzenie, które daje więcej możliwości diagnostycznych.

– Lekarze, nie tylko z naszego szpitala, ale też całego regionu mogą teraz jeszcze precyzyjniej diagnozować choroby nowotworowe. Z kolei pacjenci mają dostęp do jednej z najbardziej nowoczesnych metod rozpoznawania i kontrolowania leczenia onkologicznego – dodaje dyrektor Ławiński..

Badanie PET-TK stosowane jest głównie w chorobach onkologicznych, a także w wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych. W niektórych przypadkach daje możliwość postawienia ostatecznej diagnozy.  Z pomocą badania PET lekarz może też ocenić skuteczności leczenia za pomocą chemioterapii czy radioterapii. 

Badanie PET-TK jest finansowane przez NFZ. Szpital przy ul. Szopena w poniedziałek (31 stycznia) rozpoczął rejestracje pacjentów. Można to zrobić telefonicznie od poniedziałku do piątku, nr 17 781 30 30 lub mailowo: pet.rzeszow@voxel.pl. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama