Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Dyrekcja Gimnazjum Sportowego w Rzeszowie zataiła przed prokuraturą, że ponad rok temu w szkolnej toalecie dwóch gimnazjalistów uprawiało seks z 13-letnią dziewczynką. Jest śledztwo w tej sprawie.

O całej sprawie w piątek napisał rzeszowski dziennik „Nowiny”. Renata Krut-Wojnarowska, szefowa Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, potwierdza nam, że wszczęte śledztwo dotyczy niedopełnienia obowiązków przez dyrektora Gimnazjum Sportowego, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rzeszowie przy ul. Hetmańskiej.

– Około trzy tygodnie temu zostaliśmy powiadomieni przez policjantów, którzy na co dzień zajmują się sprawami nieletnich, że dyrekcja gimnazjum nie powiadomiła organów ścigania o tym, że w toalecie dwóch 15-latków uprawiało seks z 13-letnią dziewczynką – mówi prokurator Krut-Wojnarowska.

Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji, mówi, że o samym zdarzeniu funkcjonariusze dowiedzieli się 7 listopada br. – Powiadomił nas o nim kurator sądowy. 23 listopada materiały w tej sprawie przesłaliśmy do sądu rodzinnego, a dzień później do prokuratury, by ta rozważyła wszczęcie śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez dyrektora. I takie śledztwo zostało wszczęte – przekazuje Adam Szeląg.

Sąd wszczął już postępowanie przeciwko dwójce gimnazjalistów. – Dotyczy obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia – potwierdza sędzia Alicja Kuroń z Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

– Będziemy się w tej sprawie zapoznawali z wywiadem kuratora. Potem zapadnie decyzja, czy i jaka kara zostanie wymierzona uczniom. Może być to m.in. skierowanie do placówki leczniczej, rodziny zastępczej, albo nadzór kuratora nad rodzinami – wyjaśnia sędzia Kuroń.

Prokuratura: Sprawa tylko murach szkolnych

Prokuratura gromadzi materiały dotyczące postępowania dyrekcji szkoły.

– Miała obowiązek nas o tym zdarzeniu powiadomić, a tego nie zrobiła. Ta sprawa poza mury placówki nie wyszła. Jeszcze w tym roku planujemy podjąć decyzję, czy dyrektorowi postawimy zarzuty. Śledztwo zmierza w tym kierunku. Mamy do czynienia z czynem karalnym. Gimnazjalistów nie możemy pociągnąć do odpowiedzialności, bo to osoby nieletnie poniżej 17. roku życia – dodaje szefowa rzeszowskiej prokuratury.

Dyrektorem Gimnazjum Sportowego jest Wojciech Wilk. Przyznaje się, że nie powiadomił ani policji, ani prokuratury o tym, co się wydarzyło ponad rok temu w szkolnej toalecie. Nikt nie potrafi precyzyjnie powiedzieć, kiedy dwóch 15-latków uprawiało seks z 13-latką. Mowa jest tylko o tym, że na przełomie października i listopada 2015 r.

– W grudniu, po kilku tygodniach od zdarzenia, na szkolnym korytarzu zaczęły krążyć plotki wśród dzieci, że dwóch uczniów uprawiało seks z uczennicą. Plotki usłyszała jedna z naszych nauczycielek – mówi Wojciech Wilk.

Dyrektor: Wybrałem dobro dziecka

Szkoła wszczęła wewnętrzne postępowanie. Na dywanik do dyrektora zostali wezwani rodzice zarówno gimnazjalistów, jak i 13-latki, która wtedy była w pierwszej klasie.

– Rodzice o całej sprawie dowiedzieli się od nas. Z uczniami rozmawiali psycholog i pedagog. Wobec uczniów zastosowaliśmy kary regulaminowe – upomnienia i nagany. Matka dziewczynki po pierwszym semestrze zdecydowała się córkę przepisać do innej szkoły – wspomina dyrektor Wilk.

Z jego relacji wynika, że rodzicom gimnazjalistów również nie zależało na tym, by cała sprawa wychodziła poza mury szkolne.

– Sugerowali, żeby ją załatwić w jak najmniej inwazyjny sposób, żeby dzieci nie przeżywały ponownie traumy. Naszemu postępowaniu towarzyszyły przeżycia emocjonalne. Z rodzicami doszliśmy do porozumienia. Dlaczego nie powiadomiłem prokuratury? Wybrałem dobro dziecka, czynnik ludzki – przekonuje Wojciech Wilk.

Ostatecznie o tym, co się wydarzyło w szkolnej toalecie zdecydowała się organom ścigania powiedzieć matka 13-latki.

Dyrekcja gimnazjum o całej sprawie dziś mówi tak: – Przykra. Ale to był incydentalny wybryk. Dzieci nie zdawały sobie sprawy z tego, co robią, żałowały. To nie jest rzecz, która się powtarza – twierdzi Wilk. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Nie przegap!

„Podkarpackie Cuda” – rodzinny Jarmark Świąteczny w CWK w Jasionce

Reklama