Zdjęcie: Materiały prasowe

Już po raz siódmy odbędzie się wspaniała teatralna uczta poświęcona wybitnym postaciom ze świata teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Chodzi oczywiście o festiwal festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”, który potrwa aż cztery dni.

Festiwal odbędzie się w dniach 27-30 września. Najważniejszym wydarzeniem, otwierającym tegoroczne „Źródła Pamięci” będzie widowisko plenerowe „Blizna” poświęcone osobie i twórczości jednego z patronów festiwalu.

Pierwszy dzień tej niezwykłej teatralnej imprezy będzie również poświęcony osobistym wyznaniom Leszka Mądzika, który złoży je w hołdzie pamięci Józefa Szajny wokół „Przejścia 2001”.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Kolejne dni festiwalu również zapowiadają się ciekawie. W programie znajdziemy m.in. spektakl „Dziady – Noc Pierwsza” w wykonaniu słynnego Teatru Wierszalin z Supraśla, który podjął się niezwykłej inscenizacji „Dziadów cz. IV” z fragmentami „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza.

„Trzynaście sztuk awangardowych” wg Kennetha Kocha w reżyserii Romana Siwulaka zaprezentuje z kolei Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” z Krakowa.

W programie festiwalu znajdzie się również nurt offowy i Teatr Chorea i Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, który pokaże „Studium o Hamletach” na motywach tekstów: „Hamlet” Williama Szekspira, „Studium o Hamlecie” Jerzego Grotowskiego, „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego oraz Stowarzyszenie Sztuka Nowa z monoperformancem „Orfeo ‘70”.

Podczas „Źródeł…” nie zabraknie też prezentacji naszych lokalnych teatrów. „Maska” pokaże się z „Romeo i Julią” Williama Szekspira w reżyserii Bogusława Kierca, a Teatr Przedmieście premierowo zaprezentuje „Kroniki podwórkowe” według autorskiego scenariusza zespołu.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

W programie festiwalu przewidziane są także konferencje naukowe, prezentacje filmowe, promocja książek („Apologie. Szkice o teatrze i religii” Tadeusza Kornasia i „Teatr mityczny Williama Butlera Yeatsa i Jerzego Grotowskiego” Agnieszki Kallaus) oraz spotkania z reżyserami (Piotr Tomaszuk, Leszek Mądzik, Tomasz Rodowicz).

W porannych konferencjach w Szajna Galerii, Teatrze Przedmieście i Muzeum Okręgowym odbędą się spotkania z badaczami twórczości Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.

(jg)

PROGRAM:                                                                                        

27 września (środa)

– godz. 18:00 – Teatr Maska (ul. Mickiewicza 13) „Romeo i Julia” (po spektaklu spotkanie z reżyserem i aktorami)

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– godz. 20:00 – „Przejście 2001” (pl. Cichociemnych), Leszek Mądzik „ Blizna”

28 września (czwartek)

– godz. 11:00 – Szajna Galeria (ul. Sokoła 7/9) – prelekcje: Leszek Mądzik, Agnieszka Koecher – Hensel, Jerzy Fąfara

– godz. 18:00 – Teatr Przedmieście (ul. Reformacka 4), premiera – „Kroniki podwórkowe”

– godz. 20:00 – Teatr Maska (ul. Mickiewicza 13), Teatr Chorea/Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza „ Studium o Hamletach” (po spektaklu spotkanie z reżyserem i aktorami)

29 września (piątek)

– godz.11:00 – Muzeum Okręgowe (ul. 3 Maja 19), Promocja książek: „Apologie. Szkice o teatrze i religii” Tadeusza Kornasia i „Teatr mityczny Williama Butlera Yeatsa i Jerzego Grotowskiego” Agnieszki Kallaus

– godz. 18:00 – Teatr Przedmieście (ul. Reformacka 4), Stowarzyszenie Sztuka Nowa „Orfeo ‘70”

– godz. 20:00 – Teatr Maska  (ul. Mickiewicza 13) – Teatr Wierszalin „Dziady – Noc Pierwsza”
(po spektaklu spotkanie z reżyserem i aktorami)

30 września (sobota)

– godz. 11:00, Teatr Przedmieście (ul. Reformacka 4), „Trzynaście sztuk awangardowych” – prelekcje: Piotr Sommer, Piotr Głowacki, Roman Siwulak

– godz. 19:00 – Teatr Maska (ul. Mickiewicza 13) – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Circoteka „Trzynaście sztuk awangardowych

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama