5 spraw, które musisz wziąć pod uwagę wybierając studia

  Reklama

  Maturalne stresy są już za Tobą? Niecierpliwie czekasz na wyniki z matury? Nie marnuj czasu na bierne czekanie! Wybierz studia, z których będziesz zadowolony! Podpowiemy, jak to zrobić! Oto 5 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, by wybór studiów okazał się trafny. Numer 2 Cię zaskoczy!

   

  Polskie uczelnie oferują ponad 200 kierunków studiów. Który jest skrojony pod Ciebie?

   

  1. Co Cię interesuje? Nie wybieraj studiów tylko dlatego, że wszyscy mówią, że po jakimś kierunku jest dobra praca. Nie chcesz chyba do końca życia się męczyć wykonując zawód, który nie sprawia Ci satysfakcji! Wybierz studia, które Cię kręcą! Pomyśl: co lubisz robić? Czym się interesujesz? Wyszukaj w internecie listę zawodów i wybierz pracę, która będzie Cię pasjonować – potem zobacz, po jakich kierunkach studiów możesz ją wykonywać!

   

  1. Za co chwalili Cię nauczyciele? Pomyśl chwilę o tym. Nawet jeśli były to przedmioty, w których nie radziłeś sobie najlepiej. Może usłyszałeś kiedyś od pani z chemii: „Ja wiem, że jesteś dobry w opowiadaniu ciekawych historii, ale to jest chemia. A chemia to wzory”. Jakby nie było, to ukryta pochwała Twoich talentów krasomówczych. Spróbuj więc sobie przypomnieć, co na Twój temat mówili nauczyciele. Może zaglądnij jeszcze do szkoły i porozmawiaj z nimi.

   

  1. Co sprawiało Ci problemy w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej? Niektórzy mówią, że nawet Albert Einstein w szkole miał z fizyki same dwójki, a był geniuszem w tej właśnie dziedzinie. Może jest to jakieś rozwiązanie, ale jeśli nie chcesz, by o Twojej przyszłości zdecydował przypadek, unikaj studiów, które przedłużą Twoje męki z jakimś przedmiotem. Wybierz studia, które będą Ci sprawiać satysfakcję i które lubisz. Pamiętaj, często na studiach poziom z poszczególnych przedmiotów jest o wiele wyższy. Postaw więc na swoje mocne strony!

   

  1. Masz umysł ścisły czy jesteś humanistą? Twoje studia muszą pasować do Twoich predyspozycji! Wtedy będą przyjemnością, a przecież – nie ukrywajmy – studia to nie tylko zdobywanie wykształcenia, ale i najlepsze lata młodości. Dlatego wybierz kierunek, który odpowiada Twoim predyspozycjom. W większych miastach są specjalne poradnie, które zajmują się określaniem predyspozycji zawodowych młodzieży. Skorzystaj z takiej pomocy, a będziesz mieć 100% gwarancji, że wybierzesz dobre studia.

   

  1. Jak za 5 lat będzie wyglądał rynek pracy? Nawet jeśli teraz Cię to jeszcze nie interesuje, to… powinno! Studia mają Cię przygotować do pracy. Poszukaj więc w internecie informacji na ten temat. Wystarczy, że w wyszukiwarce internetowej wpiszesz np. „Rynek pracy za 5 lat” albo „Kto znajdzie zatrudnienie za 5 lat”. Tu jednak słowo przestrogi. Uważaj na strony internetowe, które de facto są reklamą konkretnych firm i „udają” jedynie obiektywne raporty. Najlepiej zaufać np. rządowym opracowaniom lub danym, które przygotowują niezależne agencje.

   

  Pomogliśmy Ci wybrać studia? Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Jeśli nie udało Ci się zastosować do powyższych porad, to mamy coś jeszcze! Poświęć trzy minuty na wypełnienie ankiety, która wskaże Ci kierunek studiów zgodny z Twoimi predyspozycjami i zainteresowaniami: wsiz.rzeszow.pl/wybierzstudia.

  Reklama

  Bądź na bieżąco.

  Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

   

  Powodzenia w wyborze studiów!

   

  PS: Nawet jeśli wybierzesz studia, które po pół roku okażą się niewypałem, zawsze możesz je zmienić! 🙂

   

  Reklama