Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Miał być gen. August „Nil” Fieldorf, będzie Tomasz Stańko. Imieniem wybitnego jazzmana zostanie nazwane rondo na os. Krakowska – Południe w Rzeszowie. Oficjalne uroczystości nadania nazwy mają odbyć się jeszcze w tym roku.

Po śmierci Tomasza Stańki, Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, prezydent Tadeusz Ferenc zaproponował, aby nowe rondo, powstałe przy hipermarkecie B1 u zbiegu ulic Wiktora i Pleśniarowicza, nosiło imię wybitnego jazzmana.

Radni tę propozycję na wtorkowej sesji Rady Miasta przyjęli, choć były też inne propozycje, m.in. od Rady Osiedla Krakowska-Południe, która zasugerował jako patrona ronda Augusta „Nila” Fieldorfa, generała brygady Wojska Polskiego, zastępcy komendanta głównego AK, którego władze komunistyczne skazały na śmierć za „wrogość swą do ruchu lewicowego i Związku Radzieckiego”. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 r w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Ciało “Nila” pochowano w nieznanym miejscu.

– Uznaliśmy, że nazwa ronda upamiętniająca postać Augusta „Nila” Fieldorfa doskonale będzie pasować do innych upamiętnionych w ten sposób postaci, bo w pobliżu mamy już rondo Pileckiego i „Inki” – wyjaśnia Maria Warchoł, przewodnicząca Rady Osiedla Krakowska-Południe.

– Niemniej jednak nagła śmierć wybitnego muzyka, związanego z Rzeszowem zasługuje na takie upamiętnienie. Będziemy się starać o to, aby postać gen. Fieldorfa uhonorować w inny sposób – dodaje.

Miasto przyznaje, że pojawiły się wcześniej inne propozycje w sprawie nazwy nowego ronda. – Było ich nawet kilka, ale niespodziewanie dotarły do nas smutne wieści, które spowodowały, że prezydent uznał, iż nowe rondo należy nazwać imieniem niedawno zmarłego Tomasza Stańki – wyjaśnia Maciej Chłodniki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Kiedy więc możemy spodziewać się oficjalnego nadania imienia? – Na pewno jeszcze w tym roku. Dokładny termin nie został jeszcze wyznaczony – mówi Chłodnicki.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca w wieku 76 lat. Urodził się 11 lipca 1942 r. w Rzeszowie, był jednym najpopularniejszych muzyków jazzowych, wirtuozem trąbki o światowej sławie,  koncertował na najważniejszych scenach świata, otrzymał wiele nagród i wyróżnień także za granicą. Stańko był pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej.

18 listopada 2014 r. Tomasz Stańko został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, jest także autorem nowego hejnału Rzeszowa „Na cztery strony świata”. Jego pierwsza koncertowa prezentacja odbyła się 17 stycznia 2016 roku, podczas uroczystości związanych z 662. rocznicą lokacji Rzeszowa. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. po stawie pływa robot się nazywa i dziad wiedział, kogo to obchodzi i tu tak dziaduje dla zapełnienia czasu między jednym łykiem kawy, a drugim łykiem i łykowacieje już całkiem

Comments are closed.