Promowanie podkarpackich startupów, wspieranie ich rozwoju, szkolenia – to cel inicjatywy Start In Podkarpackie, która wystartowała w Rzeszowie. Są już pierwsi inwestorzy, skłonni wyłożyć pieniądze na innowacyjne pomysły.

[Not a valid template]

 

Pomysłodawcą Start In Podkarpackie jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Projekt wspiera Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Jego „twarzami” są trzej młodzi podkarpaccy przedsiębiorcy Norbert Pisz, Vadym Melnyk i Witold Mielniczek, których innowacyjne pomysły biznesowe zyskały uznanie w Polsce, ale także na świecie.

Szefem zespołu Start In Podkarpackie został Mateusz Tułecki, twórca znanej w całej Polsce konferencji InternetBeta, poświęconej internetowi i nowym technologiom, która od kilku lat odbywa się w Rzeszowie i ściąga najważniejsze osoby polskiego internetu.

Startupy na Podkarpaciu od kilku lat rosną w siłę i stają się jedną z najlepszych wizytówek naszego województwa.

Powołanie Start In Podkarpackie jest efektem ogromnego zainteresowania innym projektem – TechnoPark BiznesHub, który wspólnie realizuje Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” w Jasionce, Kielecki Park Technologicznego i Inkubator w Stalowej Woli. Chodzi w nim o to, że RARR dofinansuje 22 najlepsze startupy, czyli początkujące biznesy.

– Zainteresowanie projektem przekroczyło nasze oczekiwania i obecnie mamy już ok. 500 zgłoszeń. Każde z nich jest innowacyjną ideą młodego człowieka, który wymyślił dla siebie sposób na biznes – mówi Janusz Fudała, prezes RARR.

Zjednoczyć startupowców

Agencja nie chce odrzuconych projektów z TechnoPark BiznesHub całkowicie wyrzucać do kosza. Mało tego, chce im pomóc w zdobyciu dofinansowania. W tym celu w RARR powstała specjalna komórka organizacyjna w Jasionce, czyli akcelerator Start In Podkarpackie. Ma on zjednoczyć i promować społeczność startupową.

Jak? Poprzez spotkania młodych przedsiębiorców z przedstawicielami uczelni wyższych, z tymi, którzy już osiągnęli pierwsze sukcesy w biznesie. Startupy będą mogły liczyć na praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat prowadzenia firmy oraz wyeliminować dotychczasowe problemy i bariery.

Młodzi startupowcy będą kontaktowani z tzw. aniołami biznesu, czyli osobami, które mają pieniądze i chętnie je zainwestują w dobrze rokujący biznes. Start In Podkarpackie ma też sprawić, że anioły biznesu lepiej i rozsądnej będą wydawać swoje fundusze. Do stałej współpracy będą również pozyskiwani inwestorzy spoza Podkarpacia.

RARR uruchomiła specjalną  stronę internetową, na której będzie prowadzona m.in. baza startupów z Podkarpacia, umożliwiająca kontakt z potencjalnym inwestorem, a w przyszłości możliwość zawierania  transakcji kapitałowej.

– Chcielibyśmy, aby inicjatywa Start In Podkarpackie konsolidowała środowisko, budowała wspólnotę, organizowała wydarzenia – konferencje, warsztaty, kongresy itp. oraz zachęcała do podejmowania odważnych działań biznesowych – wyjaśnia Janusz Fudała.

Indywidualne szkolenia

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Startupy zrzeszone w akceleratorze Start In Podkarpackie będą miały zapewnione różnorodne szkolenia, specjalnie dostosowane do ich potrzeb i etapów rozwoju, oraz wsparcie mentorskie. Pod okiem mentorów, specjalistów w swoich dziedzinach, startupy będą mieć zapewnioną ścieżkę rozwoju.

RARR już ma sygnały od dużych firm, że chciałyby zainwestować w najzdolniejszych ludzi w naszym województwie. Mają na to pieniądze, ale nie do końca wiedzą, jak to zrobić.

– Akcelerator Start In Podkarpackie będzie na bieżąco raportował inwestorom rozwój startupów, w które został zainwestowany kapitał, tak żeby inwestor wiedział, czy startup podąża zaplanowaną ścieżką czy też idzie może w niewłaściwym kierunku – dodaje prezes Fudała.

Start In Podkarpackie ma chronić interesy zarówno twórców startupów, jak i tych, którzy wykładają pieniądze na ich rozwój. To bardzo ważne szczególnie dla tych pierwszych, którzy często obawiają się wrogich przejęć ich pomysłów.

„Demo day” na finał

Start In Podkarpackie będzie się zajmować również rekrutacją startupów do budynku Inkubatora w Jasionce. Na wzór praktyk stosowanych w Dolinie Krzemowej, startupy przez kilka miesięcy będą przechodzić okres tzw. akceleracji, czyli przyspieszonego rozwoju.

Finałowym momentem będzie „Demo day”, czyli prezentacja przed inwestorami, która określi możliwości powodzenia pomysłu biznesowego na rynku.

Są też już pierwsi potencjalni inwestorzy skłonni zainwestować w najlepsze pomysły. To CyfrowaFoto – największa cyfrowa drukarnia w Europie Środkowo-Wschodniej i lider w swojej branży na polskim rynku; Fibrain – producent kabli światłowodowych i osprzętu do budowy sieci światłowodowych oraz OPTeam, firma dostarczająca rozwiązania informatyczne dla biznesu, uczelni wyższych i instytucji publicznych.

Ponadto do współpracy zostaną zaproszeni: startupy z południowo-wschodniej Polski, inwestorzy – Aniołowie Biznesu, przedstawiciele funduszy Venture Capital, mentorzy, regionalne organizacje startupowe, uczelnie z regionu, samorządy województwa podkarpackiego, firmy organizujące wydarzenia startupowe oraz portale crowdfundingowe – społeczne (internetowe) finansowanie pomysłów.

– Chcemy, żeby samorządy z Podkarpacia stworzyły udogodnienia dla osób zaczynających działalność, a wyższe uczelnie zapewniły dostęp kadry do mentoringu. Będziemy pozyskiwać pieniądze na nowe projekty dedykowane startupom. To pierwsza tak kompleksowa pomoc dla młodych ludzi w naszym województwie – podkreśla Janusz Fudała.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama