W Seattle rozpoczęły się światowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez Microsoft – Imagine Cup 2014. Polskę reprezentuje rzeszowska drużyna Power of Vision.

 

Studenci Politechniki Rzeszowskiej – Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek, Tomasz Pleśniak i Piotr Wrotny – już dzisiaj zaprezentują jury swój projekt „Face Controller”, stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Rzeszowscy studenci z drużyny Power of Vision stworzyli aplikację ułatwiającą niepełnosprawnym korzystanie z komputera. Face Controller sprawia, że kursorem myszy można sterować za pomocą ruchów głowy, a tekst można wprowadzić do komputera, np. dyktując go na głos, bądź przechodzić po poszczególnych literach wirtualnej klawiatury.

Do wykrywania ruchu i głosu został użyty sensor Kinect, znany dotychczas, jako dodatek do konsoli Xbox. Aplikację można wykorzystywać nie tylko do komputera. Dzięki niej niepełnosprawni mogą nawet zapalić światło w pokoju, a w przyszłości wyregulować łóżko, zasunąć żaluzje, czy włączyć klimatyzację.

Walka o 50 tys. dolarów

Innowacyjne spojrzenie na wykorzystanie technologii w służbie osobom niepełnosprawnym pomogło zespołowi Power of Vision znaleźć się w ścisłym gronie 34 drużyn z 34 krajów, które walczą w tegorocznych światowych finałach Imagine Cup 2014. Konkursu organizowanego przez Microsoft.

W kategorii „World Citizenship” drużyna z Politechniki Rzeszowskiej będzie miała do pokonania 12 zespołów, m.in. z Australii, Chin czy Pakistanu. Studenci walczą o główną nagrodę 50 tys. dolarów.

Tegorocznych finalistów będą oceniać m.in. Satya Nadella, CEO firmy Microsoft, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit. Trzy zwycięskie drużyny w każdej z kategorii będą rywalizować w konkurencji rozgrywanej na żywo przed tym jury o dodatkową nagrodę i prywatne spotkanie z Billem Gatesem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Odkąd wiemy, że znaleźliśmy się w 13 najlepszych drużyn na świecie, stale pracujemy nad udoskonalaniem naszego projektu „Face Controller”. Choć konkurencja jest bardzo silna, wierzymy, że nasza praca zaowocuje przychylnymi opiniami jury i w przyszłości nasze rozwiązanie będzie szeroko wykorzystywane przez osoby niepełnosprawne, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie – podkreśla Norbert Pisz, członek zespołu Power of Vision.

Aplikację docenia świat medycyny

– Rozwiązanie „Face Controller” zaskakuje nie tylko zastosowanymi rozwiązaniami, ale przede wszystkim możliwościami, jakie otwiera przed osobami niepełnosprawnymi. Mocno trzymam kciuki za naszą reprezentację i jestem przekonany, że tak jak w poprzednich latach Polska stanie na podium Imagine Cup – powiedział Rafał Albin, dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft.

Na potencjał rozwiązania zaproponowanego przez rzeszowską drużynę Power of Vision wskazują również eksperci ze świata medycyny.

– Face Controller ma szansę przyczynić się do rozwoju nowoczesnych aplikacji teleneurologicznych. Aktualna wersja oprogramowania pozwala na automatyczne wykrywanie asymetrii twarzy, co może być przydatne przy ocenie nerwów czaszkowych, wykonywanej podczas rutynowego badania klinicznego. Niewątpliwą zaletą proponowanego rozwiązania jest wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego, które pozwalają precyzyjnie określić deficyt i dają możliwości monitorowania w czasie leczenia i rehabilitacji, np. u pacjentów z udarem mózgu lub porażeniem nerwu twarzowego – podkreśla dr n. med. Mikołaj Pawlak z Kliniki Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego Szpitala MSWiA w Poznaniu.

Studenci dzisiaj (30 lipca) „Face Controller” zaprezentują jury. Jutro jurorzy sami będą testować aplikację, a w piątek (1 sierpnia) odbędzie się główna gala, która będzie transmitowana na żywo o godz. 17:30 polskiego czasu.

Można też śledzić wpisy Power of Vision także na Facebooku poświęconemu  konkursowemu projektowi Face Controler.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama