Przemarsz żołnierzy ulicami miasta pod pomnik generała Władysława Sikorskiego będzie jedną z atrakcji rzeszowskich obchodów Święta Wojska Polskiego.

Tegoroczne święto związane jest z 96. rocznicą Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia (poniedziałek) uroczystości w Rzeszowie rozpoczną się o godz. 9:30 mszą świętą w kościele Garnizonowym (ul. Reformacka 5), którą będzie koncelebrował bp Edward Białogłowski w asyście księży kapelanów służb mundurowych.

Bezpośrednio po liturgii nastąpi przemarsz ulicami miasta (Reformacką, Hoffmanowej, Mochnackiego, Cieplińskiego) pod pomnik Generała Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą. W przemarszu wezmą udział m.in. żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

W uroczystości, które w Parku rozpoczną się o 11:00, wezmą udział także żołnierze Garnizonu Rzeszów, kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych i młodzież.

– W czasie apelu wręczone zostaną odznaczenia oraz mianowania na kolejne stopnie wojskowe – poinformował kapitan Konrad Radzik, rzecznik „podhalańczyków”.

Część oficjalną rozpocznie wzniesienie polskiej flagi na maszt, odegranie hymnu państwowego oraz odczytanie Apelu poległych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W tym ważnym dla żołnierzy dniu, jak i dniach przyległych, „podhalańczyków” będzie można także zobaczyć w Krośnie, Sanoku, Przemyślu, Nisku, Kotlinie Kłodzkiej, Ludźmierzu i Jarosławiu. Ponadto żołnierze z szarotką na rękawach wezmą udział w centralnych uroczystościach Święta Wojska Polskiego w Warszawie.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”. Wojska polskie rozgromiły wtedy bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu ustanowiono oficjalnie Święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

15 sierpnia to także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To ustawo wolny dzień od pracy.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama