Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Grażyna Lachcik
Reklama

Czasowy zakaz przebierania się chłopców z dwóch siódmych klas w SP nr 18 w Rzeszowie wydała dyrektorka placówki. Uczniowie wcześniej zniszczyli szatnię, żaden nie chciał się do tego przyznać. Nasi Czytelnicy są oburzeni formą kary.

Szkoła Podstawowa nr 18 na ulicy Błogosławionej Karoliny na osiedlu Przybyszówka to jedno z oczek w głowie Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Władze miasta tą placówką lubią się chwalić, ponieważ to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w mieście. Podczas wizyty w Rzeszowie w 2017 roku Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, nazwała SP nr 18 „mercedesem wśród szkół”.

Dyrektorem podstawówki w 2015 roku została Grażyna Lachcik. To ona, jak sama podkreśla, dba wraz z pedagogiem szkolnym o prawidłowy rozwój młodzieży. I tak się stało także w miniony poniedziałek (11 marca), gdy została zniszczona szatnia, w której chłopcy mogą przebierać w strój sportowy na lekcję wychowania fizycznego.

„Przykre i niekomfortowe”

Grażyna Lachcik mówi, że szatnia została zniszczona najprawdopodobniej przez uczniów dwóch siódmych klas. – Jako deser do obiadu dostali mandarynki. Te wylądowały na ścianach szatni, pozostawiając na niej plamy. Ponadto, w szatni zrobiono także bałagan – wyjaśnia dyrektorka Lachcik.

Zniszczono dwie ściany, które trzeba będzie odmalować oraz kasetony na suficie, których część będzie trzeba wymienić. Sytuacja sama w sobie nie wydaje się nadzwyczajna. Nastolatkom do głowy przychodzą różne pomysły. Zaskakujące może wydawać się to, w jaki sposób dyrektorka postanowiła ukarać uczniów, którzy podejrzani są o zniszczenie wyposażenia szkolnej szatni.

„Dyrektorka zabroniła uczniom przebierania się w szatni. Są to młodzi 13-14-letni chłopcy, wchodzący w wiek dojrzewania. Fakt, że muszą przebierać się na korytarzu przed setką przechodzących tamtędy innymi uczniami jest dla nich przykry i niekomfortowy” – napisał do nas jeden z Czytelników Rzeszów News.

„Zmuszanie kogoś do rozebrania się publicznie to przestępstwo, dlatego chciałbym, by jak najwięcej osób dowiedziało się, co dzieje się w tej szkole, by dyrektorka przestała czuć się bezkarnie” – dodał.

„Nic nie widzieli, nic nie słyszeli”

Grażyna Lachcik przyznaje, że po ubiegłotygodniowym incydencie wstrzymała możliwość przebierania się chłopców z dwóch klas siódmych w szatni. Twierdzi, że sięgnęła po takie środki wychowawcze, ponieważ uczniowie podczas rozmowy, zamiast przyznać się do winy, woleli przyjąć postawę „nic nie widzieli, nic nie słyszeli”.

– W związku z tym, że uczniowie nie poszanowali szkolnego wyposażenia, zastosowałam wobec nich element wychowawczy – mówi dyrektorka SP nr 18.

Grażyna Lachcik twierdzi także, że uczniom cały czas tłumaczy, jak dużą szkodę wyrządzili, prosi ich, by przemyśleli swoją postawę i się zreflektowali. – Chłopcy przyszli do mnie z żądaniem przywrócenia możliwości korzystania z szatni, twierdząc, że to nie oni zniszczyli szatnię. Chcę, by po tej sytuacji wyciągnęli lekcję. Trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny, a w przyszłości tak się nie zachowywać – tłumaczy dyrektorka Lachcik.

Przekonuje również, że uczniowie nie przebierają się na korytarzu, ani w toaletach, tylko mają kilka minut, by to zrobić w kącie na sali gimnastycznej pod okiem nauczyciela. Grażyna Lachcik zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu ponownie porozmawia z chłopcami, licząc, że sprawę szybko uda się zakończyć.

Ratusz: dyrektor ma autonomię 

Czy zastosowana metoda wychowawcza przez dyrektorkę szkoły jest dobra? We wtorek  zapytaliśmy o to Zbigniewa Burego, dyrektora Wydziału Edukacji w rzeszowskim magistracie, który nadzoruje pracę miejskich szkół. O ukaraniu uczniów nic nie wie, a jej formy nie chce komentować. 

– Dyrektor szkoły jest osobą autonomiczną. Podejmuje stosowne decyzje, znając sprawę od początku do końca – powiedział nam Zbigniew Bury.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

112 KOMENTARZE

 1. a ty jesteś idiotą i krzykaczem, a w dodatku starym pierdzielem – wiesz co co solidarność w grupach nastolatków – wiesz kim dla reszty byłby donosiciel ? może kiedyś wiedziałeś ale teraz skleroza pozwala tylko wrzeszczeć te swoje głupoty …

 2. a ty jesteś idiotą i krzykaczem, a w dodatku starym pierdzielem – wiesz co co solidarność w grupach nastolatków – wiesz kim dla reszty byłby donosiciel ? może kiedyś wiedziałeś ale teraz skleroza pozwala tylko wrzeszczeć te swoje głupoty …

 3. Uważam, że temat rozdmuchali głupi rodzice, którzy byli wychowywani bezstresowo. Metoda bezstresowego wychowania przyczyniła się do zaniku takich wartości jak szacunek, odpowiedzialność i dyscyplina. Na świecie już dawno odchodzą od tej metody bo przyniosła więcej strat niż korzyści. Całkowicie zostały wypaczone zasady dobrego wychowania bo dziecko nie może się stresować. A ja się pytam: Jak później ma umieć poradzić sobie w życiu pełnym stresu? Rodzice, w większości przypadków nie wychowują teraz dzieci, nie rozmawiają z nimi, wolą im dać parę złotych, żeby nie zawracały im głowy i uważają, że to najlepszy sposób na problemy z dziećmi. Brak odpowiedzialności za swoje czyny to wina rodziców, którzy zawsze uważają, że ich dziecko to ideał a wszyscy inni są źli. Działania podjęte przez Panią Dyrektor są jak najbardziej słuszne a kara nie jest za surowa w stosunku do przewinienia. Miała pokazać, że zawsze należy brać pod uwagę konsekwencje swoich poczynań. Myślący rodzic porozmawiałby ze swoim dzieckiem, przeprosił Panią Dyrektor i zapytał w jaki sposób jego pociecha może naprawić wyrządzone szkody. W ten sposób dałby przykład odpowiedzialności. Niestety, wielu rodziców nie rozumie swojej roli i chce przerzucić obowiązek wychowywania swoich dzieci na szkołę zupełnie jej w tym nie pomagając a tylko stale mając pretensje o wszystko. Tak daleko nie zajdziemy. Dzieci pozbawione empatii bez skrupułów oddadzą swoich rodziców na stare lata do domów opieki, żeby im nie przeszkadzali. Może wtedy zrozumieją swój błąd wychowawczy ale wtedy już będzie za późno. Pozdrawiam Panią Dyrektor, odnoszę się z uznaniem do wszystkich jej działań bo jak powiedział Kanclerz Jan Zamoyski -” Takie będą Rzeczypospolite jakie jej młodzieży chowanie” a Pani w tym wszystkim najlepiej zrozumiała te słowa.

 4. JESTEM PEWIEN ŻE BARDZO DOBRZO WIEDZĄ KTO TO ZROBIŁ TYLKO JEST JEDNO ALE PANIE PROGRAMISTO .JEŻELI KTOŚ UKRYWA PRZESTĘPSTWO TO TAK JAKBY BRAŁ W NIM CZYNNY UDZIAŁ.JEST PAN NIEDOUCZONY
  ALBO OGRANICZONY W PRAWIE.RADZĘ SIĘ PODCIĄGNĄĆ A NIE BRONIĆ RACHITYCZNYCH I BEZKARNYCH G……

 5. odpowiedzialność zbiorowa zawsze jest zła – jeżeli nie są w stanie ustalić winnych to nie ma winnych i nie ma kogo karać – w dorosłym życiu też chcecie odpowiedzialności zbiorowej ?

 6. My żeśmy mieli szatnię w której ledwo się mieściliśmy, w pewnej przenoszącej się szkole i w pewnej podstawówce w szatni był magazyn… na jednym z budynków mamy JEDNĄ toaletę (gender oczywiście ;D ) nie ma nawet dzwonka a tu wielki cyrk bo się na sali trza przebrać…. Bywało że lekcje WF w podstawówce miałem na korytarzu i przeberaliśmy się w WC, jakoś żyję

 7. A jeansów na krótkie spodenki nie zmieniają? Ćwiczą w spodniach? Czy inni uczniowie muszą oglądać ich gacie i kontury ich pewnych intymnych części ciała? Powiedz mi.

 8. Brawo brawo,

  Dla nauczycielki nagroda.

  Dla ciemniaków i wandali dodatkowo 20 godzin sprzątania i prac polowych na terenie szkoły.

  dwie klasy
  Brawo

 9. Fajnie. Podoba mi się że ktoś w tych czasach ma jeszcze „jaja”….a może powinniśmy się złapać za ręce i zorganizować marsz sprzeciwu….pt: „mandarynkowym skrytożercom mówimy zdecydowane nie”

 10. I dlatego ze nie ma to potem wychodzi taki z więzienia i jedzie do Gdańska… Przypominać dalej..? . Czy już kumasz swoją głupotę?

 11. Ja bym jeszcze dołożył :
  od każdego przechodzącego ucznia w łeb za patologiczne zachowanie co przerwę przez miesiąc
  pokrycie kosztów renowacji i art. 288 k.k. i art. 124 k.w

 12. Wygląda na prowokacje. Nie wyobrażam sobie, by ktoś serio to napisał. Pewnie któryś z tych siódmoklasistów spróbował sił.

 13. A no w taki, że niektórzy mają czysto w domu, a niektórzy melinę. I ci z meliny nie rozumieją o co chodzi z tą czystością i porządkiem. Przecież w melinie też można spać, pić i sikać.

 14. Sklej pizde niewychowana dziwko nie bylas nie widzialas wiec sie przymknij ,zmadrzej kurwo i ie wypowiadaj sie wiecej

 15. Dziecko teraz wam się we łbach poprzewracałao od tej wolności i bezstresowego wychowania… a gdzie godność dla kazdego kolegi i koleżanki jak jest wyśmiewana w szkole albo w internecie? Stajesz w obronie ile pytasz o godność?
  Zakaz korzystania z szatni to kara? Jakbyś miał mandarynki zlizywać ze ściany to rozumiem. Ogarnij się dziecko póki jest czas! co z ciebie wyrośnie? Gumka od kaleson?

 16. skoro nauczyciele nie potrafią ustalić winnych tu zapytaj synka, kto to zrobił, bo na 100 % wie, następnie powiedz Dyrektorce i winnych ukarze… i synek nie będzien już tak strasznie cierpiał

 17. @Trójka, trzeba było iść na nauczyciela, kto Ci bronił? Teraz pławiłbyś się w luksusach na trzymiesięcznym urlopie, zamiast wylewać żale tutaj, na forum.

 18. Kto zarabia na początek jako stażysta 1200 zł? Kto ma do poprawy kartkówki sprawdziany? Kto ma tony dokumentacji, planów pracy, … Jeżeli ktos nie ma pojęcia na czym ta praca polega i z czym ona sie wiąże to lepiej niech sie nie ośmiesza i nie wypowiada powtarzając propagandowe paski TVP

 19. Bardzo dobra decyzja Pani Dyrektor! Nie maco dramatyzować, wandale po prostu zdejmują bluzę i przebierają T-shirt na korytarzu- wielkie halo! Nikt ich nie „rozbiera publicznie”, błagam!

 20. Pozdrowienia Dla Pani Grażyny – uczyła mnie fizyki … inaczej…. nauczyła mnie fizyki, dzięki temu nie miałam żadnych problemów w liceum i na studiach technicznych. Dziękuję i oby więcej takich nauczycieli 🙂

 21. Jeszcze z ćwierć wieku temu to by się przebierali na zewnątrz pod chmurką, a na świadectwie nagana z zachowania, oczywiście rodzice pokryliby koszt remontu.

 22. I w czym tu ją popierać i kim my niby jesteśmy? Człowieku szacunek dla każdej osoby się należy. A post został stworzony bo nie powinna mieć miejsca taka kara.

 23. zniszczyli szatnię, więc nie mogą z niej korzystać – proste. Jak sobie coś zepsujesz to nie możesz tego używać, aż się nie naprawi lub nie kupi nowego. Brawo dla P. Dyr.

 24. Nie ma to jak odpowiedzieć merytorycznie i podzielić sie dobrym słowem.. Obywatelu bez kultury i etykiety. Dziewczyna mądrze i trafnie napisała swoje przemyślenia.

 25. Ryba psuje się od głowy.
  Jak uczniowie mają przyznać się zniszczenie szatni, jeżeli nauczyciele nie chcą przyznać się że są najbardziej uprzywilejowaną kastą zawodową w Polsce?
  Kto poza nimi ma 3 miesiące płatnego urlopu?
  Kto pracuje 18 godzin tygodniowo?
  Kto będzie strajkował bo nie ma za co przeżyć do wypłaty?
  I proszę, nie piszcie że biedny nauczyciel pracuje po 50 godzin i tyra w domu poprawiając klasówki.
  Nie ze mną te numery Brunner, znam zbyt wielu nauczycieli 🙁

 26. Art. 345. „Rodzice mają obowiązek posprzątac ten gnuj który narobiły ich dzieci i potem porządnie zacząć wychowywać młodocianą hołotę aby za parę lat nie mieć w Polsce Ameryki” A w sumie… Za późno już…. Dobra… dajcie im więcej cytrusów skoro rzucanie po ścianach tak ich rozluźnia i dobrze im robi to pozwólmy im na jeszcze kolejne dewastacje… Przecież wychowanie bezstresowe ma być… Mnie na przykład odstresowuje jak w Rzeszowie przystanki niszcze albo auta na cegielnianej rozpier…. Albo se poszczelam do szyb z wiatrówki… Przecież mam do tego prawo bo to w konstytucjo jest… Tak?. Boże co za idioci na tym forum. Gdzie ja żyje? Jaka ta nasza Polska bedzie za kilka lat…. Coś w ogóle będzie oprócz kłamstwa, obłudy i głupoty…? Jakiś idiota cytuje z googla artykuły bo swojego rozumu nie ma… Do pierdla z nim….

 27. Kasia… Puknij sie mondrym palcem w głupi łeb. To co piszesz to droga do nikąd. Młodzież dzisiaj nic nie potrafi i jest mega niesamodzielna właśnie przez brak tak mądrych i wychowawczych kar jakie zastosowała Pani pedagog. Niestety rodzice tych dzieci (bo to młode osiedle) też już wychowywane było po nowemu czyli tez wszystko im sie nalezy a ich dzieci to istne aniołki…. 😉 „zero agresji i kultura z domu wyniesiona. Tylko w domu cytrusów nie mają.” kiedyś Baranówke tak budowano i było co było… Dzisiaj taka sama sytuacja bedzie na słonecznym stoku bo podobna sytuacja ekonomiczno rodzinna tutaj jest. Rodzice pracują a wychowuje ich już nawet nie ulica, a GRY KOMPUTEROWE … I APLIKACJE NA ANDROIDZIE ORAZ SŁITFOCIE WE FESTBUCU.

 28. Świetny i wychowawczy pomysł Pani Dyrektor. Super babka. Niech se młodociana chołota doceni co ma. A jak nie to niech obrzucą mandarynkami własne mieszkania swoim rodzicom, którzy ich tak teraz bronią bo wychować nie umieli. Młode pokolenie, wszystko im się zawsze należy i myślą ze będą mieli kolejną szansę jak w grze komputerowej. To jest real kur…. Jak coś w życiu spieprz… To nigdy już tego nie bedziecie mieli. Tak jak z szatnią. Widać, są jeszcze porządni i myślący nauczyciele z haryzmą do walki o to… czego nie potrafią wymodelowani jak lalki rodzice….. WYCHOWANIE MŁODZIEŻY.

 29. Skoro dyby są zakazane a z powodu obowiązku szkolnego zawieszenie w prawach ucznia nielegalne to i ta lekka kara musi wystarczyć. Brawo Pani Dyrektor!

  Może nadszedł czas by skończyć z obchodzeniem się z chuliganami jak z nieświeżym jajeczkiem?
  Jeden z bardziej charakterystycznych WFistów a przy okazji trener wielu pokoleń koszykarzy w Rzeszowie mawiał:
  „Uczeń ma jedno prawo. Prawo do nauki. Reszta to obowiązki wynikające z tego prawa”.

 30. powiedz mi – czy sala gimnastyczna do tego służy? Jak sala gimnastyczna jest zamknięta to jak znaleźli się w niej Uczniowie? he he.

 31. Oho. Kasta się obruszyła. Gula ruszyło. Święte Krowy co całe wakacje bumelują zabolała krytyka. Zaraz przyleci Przewodniczący Broniarz i Was „wybroni”….

 32. I ja się tu z Tobą zgadzam. Klasa powinna na „lekcji wychowawczej” zostać zaproszona do posprzątania szatni. I tyle. Po co Dyrektorka rozpętała aferę tymi dziwnymi karami. A tak jest – kupa, która bardzo śmierdzi.

 33. No prosze prorocze słowa – za chwile bedą na lekcji po suficie chodzić i nic ani be ani me bo im wolno ! O nikt im nie podskoczy.
  I to jest to dziadostwo rozpuszczeni jak dziadowski bat a gonic do sprzątania niech jęzorem zlizują te cytrusy i do roboty wiadro,szmata ,wycierac i malować o i to jest to a nie wyrosną potem takie osrałki i bedą kwiczeć że im wolno ,im sie należy –
  A gonic ten niedorozwuj umysłowy no szkoła musi więcej poświęcać uwagi na nauke : zachowania, obycia,ogłady,zachowania kultury osobistej itd.itd.: NO !

 34. Bardzo dobrze, tępić chamstwo i gówniarzerię, zamiast się czepiać dyrektorki to czepiacie się tych małych urwipołciów.
  Za takie zachowanie kilkanaście lat temu dostali by po dupie a teraz jeszcze się ich broni.

 35. Bardzo dobrze zrobiła jedna mądra która się nie boi. Znam tą szkołę i to osiedle dobrze. Rodzice którzy podwarzaja wszystko. Małolaty robią co chcą. Dawniej Baranówka była najgorszym osiedlem, ale projektant rośnie w siłę i w patalogie. Dziwię się że nie kazano im odnowić szatni jak rodzice nie nauczyli ich korzystania z miejsc publicznych. Ale przecież to nie zrobiły dzieci tylko dyrekcja szkoły z nauczycielami. Bo dzieci z projektanta są grzeczne jak to twierdzą ich rodzice.

 36. Jeśli przebierają się w sali gimnastycznej, która jest i tak zamknięta na czas przerwy więc co za problem. Nie widzę tu nadużycia oraz poniżającego traktowania. Skoro nie podobała im się szatnia to może inne miejsce spodoba.

 37. Po grzyba to nagłaśniać rodzice powinni takie manto im zafundować i razem z nimi odnowić co zdewastowali. JEszcze ten głupi nagłówek w tym Rzeszów news piszą o takich PIERDOLACH ZE niedługo będą na poziomiE PUDELKA

 38. Przeczytałam artykuł zupełnie na spokojnie. Na chłodno chcę ocenić sytuację. Zaznaczam że nie jestem w żaden sposób związana ze szkołą. Nie chodziły tam moje dzieci ani tam nie pracowałam. Jako osoba całkowicie z zewnątrz odnoszę wrażenie po przeczytaniu artykułu że Panią dyrektor poniosły emocje i nerwy.

  Jeśli wszystko co napisane w artykule jest prawdą to śmiało można wysnuć wniosek że Pani dyrektor przesadziła i dopuściła się kilku naruszeń w swej metodologii wychowawczej.
  Właściwie można by było postawić tezę ze Pani dyrektor swymi decyzjami podjętymi w tej sprawie:
  1. dyskryminuje uczniów – jak wytłumaczyć dlaczego to uczniowie VI klasy mogą korzystać z szatni a chłopcy VII klasy zbiorowo już nie mogą skoro takie pomieszczenie jak szatna jest dostępne na terenie szkoły.
  2. poniżające traktowanie – jak wytłumaczyć dlaczego owi uczniowie mają się przebierać w miejscu ogólnie dostępnym dla uczniów, nie przeznaczonym do wykonywania tej czynności. Trudno obronić argument że korytarz czy sala gimnastyczna tej czynności właśnie służy.
  3. dziwne „nieregulaminowe” metody wychowawcze – jak wytłumaczyć dlaczego to inni uczniowie przebywający w tym samym czasie na korytarzu lub sali gimnastycznej byli narażeni na widok bielizny owych uczniów i czynności przebierania się. Mogło to być dla nich delikatnie mówiąc „niesmaczne”.
  4. możliwe naruszenie godności polskiego ucznia – w końcu należy podnieść fakt że dla tych uczniów z owej VII klasy sam fakt przebierania się i prezentowania swej bielizny (nawet jeśli to trwało krótki wycinek czasu) mógł być niekomfortowy i uwłaczający ich godności. Mogło się to negatywnie odbić na ich psychice. Choćby nie wiem jak byli trudni wychowawczo to szacunek im się należy bo w końcu to są tylko dzieci w wieku dojrzewania.

  Nie chciała bym tu umniejszać niczyjej winy ale w każdej decyzji o charakterze i znamionach kary należy „ważyć” wagę czynu. Rozumiem ze obrzucenie ściany mandarynkami jest naganne ale jest to drobnej kategorii występek. Istnieją gorsze przykłady demoralizacji młodzieży w szkołąch o których nie jeden raz donosiła prasa i media (np. kosz na głowie nauczyciela, podpalenie śmieci na korytarzu, malowanie ścian, poważne bójki czy inne). W sumie tu się nic takiego nie stało. Wymyje się ściany, oczyści sufit i szkoda zostanie naprawiona.

  Pani dyrektor winna być świadoma że karami nie wiele się osiągnie. Przykro mi jako matce dojrzałego już mężczyzny że Pani dyrektor o tym zapomniała. Zawsze uważałam że nie należy wychowywać systemem kar. To droga donikąd. To się mści w przyszłości a w młodych ludziach narasta tylko frustracja.

  Pozdrawiam,
  Kasia.

 39. a jak by przemądra pani chciała żeby ci „magistry” ustalały winnych ? metodami SB? czasami lepiej po prosu milczeć jak takie bzdury wypisywać….

 40. A jak dla mnie czemu nie. Jak już tak strasznie wstyd im się przebierać to albo niech wskażą winnego kolegę albo… toalety. Przypuszczam że są takowe w szkole.

 41. Za szkody spowodowane przez dzieci odpowiedzialność ponoszą rodzice.Ustalić sprawców.Obciążyć rodziców kosztem remontu.

 42. to są właśnie współczesne rozpieszczone dzieci. I będą coraz gorsze. Nie potrafią szanować niczego to nikt ich szanować nie będzie. KARA IDEALNA!!!

 43. „Trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny(…)-tłumaczy dyrektorka Lachcik. -Dlatego zastosowałam odpowiedzialność zbiorową”

 44. też kiedyś byłem uczniem a teraz jestem studentem – ta wiedza nie jest mi do niczego potrzebna. Wolałbym się dowiedzieć jakie mam prawa w życiu, jak posługiwać się pieniądzem (ekonomiczna wiedza), jak napisać wzorowe podanie o pracę i list motywacyjny czy jak zadbać o własne zdrowie. Tego nie uczą, nawet w podstawowej wersji. Uczyli mnie jakiś dyrdymałów jak to się rozmnaża „pantofelek” albo ile atomów ma węgiel.
  Teraz gdy mam już 25 lat to mogę odpowiedzieć – WĘGIEL TO SIĘ WRZUCA DO PIECA A CHEMIA TO MUSI BYĆ MIĘDZY KOBIETĄ A MĘŻCZYZNĄ.

  amen.

 45. tatuś dobrze zrobił że powiadomił opinię publiczną. Na takie metody wychowawcze zgody nie ma. Nawet w Zakładach Karnych się takich w mojej opinii – poniżających metod – nie stosuje.

 46. Jeśłi Ci pedagodzy magistry nie umieją ustalić winnych to jaka to szkoła. Metody rodem z SB już dawno minęły i się definitywnie skończyły.

 47. Istnieje coś takiego jak PRAWA CZŁOWIEKA.
  Proszę się dokształcić z tego zagadnienia. Ewentualnie zakupić sobie jakiś podręcznik, książkę, zapisać się na jakieś studia podyplomowe. Ewentualnie na własną rękę proszę sobie poczytać obowiązujące Prawo jak np. „Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej.”

  Proszę sobie choćby poczytać KONSTYTUCJĘ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (cytuję) :

  Art. 30.
  Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
  Art. 31.
  1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
  2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.
  Art. 32.
  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
  Art. 40. (!!!)
  Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub >>poniżającemu traktowaniu<< i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.
  Art. 48.
  1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

  **
  Syf się zrobił.

 48. Eleganckie działanie Pani dyrektor. Nie ma winnych? Nie chcą powiedzieć kto? Niech ponoszą odpowiedzialność zbiorową. Popieram. A jak rodzicom nie pasuje, to niech dzieci przepiszą do innej szkoły.

 49. Popieram , karac rozwydrzonych i rozpieszczonych, A Tatuś zamiast wydzwaniać po redakcjach że synyus za kare musi sie na korytarzu przebierac niech sie wezmie za wychowanie

 50. Uczą, uczą, tylko gnojom myśleć się nie chce i wolą gotowce z internetu. A wiedzą o Dziadach jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

 51. Mój syn oznajmił mnie o sprawie i z tego co wiem to chłopcy z 7 klas tego nie zrobili. Syn również mi powiedział ze mógł ktoś zrobić z starszych klas którzy byli po nich . Nie popieram rozwiązanie szanownej pani dyrektor . I jeżeli okazało by się ze to nie chłopcy z 7 klas pasowało by ich przeprosić WAŻNA RADA

 52. Jestem wręcz pewny że teraz Prokuratura na podstawie niniejszego materiału dziennikarskiego podejmie stosowne czynności.

  Z drugiej strony obserwuję jakiś dziwny stronniczy internetowy JAZGOT w obronie Pani Dyrektor. Czyżby nauczyciele z tej szkoli stanęli murem za dyrektorką? Poszło jakieś „nieformalne” polecenie że teraz jak zrobiło się „gorąco” to „wszystkie ręce na pokład” ?

  Być może Pani Dyrektor ma skuteczne metody wychowawcze ale nie jest ponad Prawem. Kodeks Karny obowiązuje wszystkich i też posiada w swym katalogu szereg rozmaitych 'metod wychowawczych’ m.in zakaz zajmowania określonego stanowiska.

 53. Kara jakąś musi być. Nauczyć że to jest nasze moje ich ale jak ich to nikt a zwłaszcza ja nie wyrażam zgody na dewastacji bo to może służyć innym. Ale jaka kara? Choć popieram Panią dyrektor.

 54. B R A V O
  popieram
  chcą szatnie ew. Niech WŁASNORĘCZNIE ja odmalują a nie rodzice rzuca kasa dla konserwatora
  trochę pokory i wstydu dobrze im zrobi
  popieram

 55. Brawo dla Pani Dyrektor!! Uważam ze wraz z dziećmi rodzice powinni pomalować wiecej niż tylko ta szatnie, wszystkie materiały i wszystkie szatnie powinni wymalowac! Kontrola z kuratorium? Uczcie dalej tak dzieci ze sa bezkarne, za chwile wejdą wam na głowę i tam narobia… A później jeden z drugim przychodzi do pracodawcy i nie wie co to znaczy praca, nauka i zaangażowanie w prace…

 56. Wystarczyłoby odpowiednio na osobności rozpytać, przeprowadzić rozmowę z innymi uczniami i by w 99% udało się ustalić sprawców konkretnie.
  W TYM KRAJU NIE MA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZBIOROWEJ.

 57. Pani Dyrektor, zachęcam Panią aby Pani zaprzestała się myć przez tydzień czasu.
  Proszę sobie zakręcić wodę w łazience i przez tydzień chodzić w tych samych majtkach.

 58. Rodzice tych gagatków powinni być obciążeni kosztami remontu.
  Wtedy szybko wyciągnęliby od nich informację kto niszczył i kto był prowodyrem.

 59. Czy Kuratorium już wszczęło kontrole w szkole? Czy Prokuratura prowadzi już postępowanie pod kątem ewentualnego podejrzenia o znęcanie się nad uczniami ?

 60. za „moich czasow”, najlagodniejszym wymiarem kary za taki wystepek, byloby pomalowanie calej szatni, nagana lub pozbawienie praw ucznia – ewentualnie wydalenie ze szkoly, a w domu sowity wpier…., a teraz ? – cackaja sie z gnojami, zakaz przebbierania w szatni… pfffff – i jeszcze pewno glupsi rodzice sie obruszaja

 61. Brawa dla Pani Dyrektor, w zupelnosci popieram. Nie rozumiem tego donosu. Skoro rodzice nie potrafia wychowac tych rozwydrzonych gowniarzy w jajogniotach ze smartfonami i pederastkami na ramieniu, to ktos to musi zrobic.

Comments are closed.