Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali 19-latka ze Śląska. Na portalu randkowym podawał się za kobietę. Internautom groził, że opublikuje ich kompromitujące zdjęcia. 

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości ustalili, że 19-latek na portalach randkowych nawiązywał znajomości z mężczyznami. – Rozmowy w pewnym momencie przenosiły się na jeden z komunikatorów – relacjonuje nadinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Policjanci ustalili, że jeden z mężczyzn przesłał 19-latkowi, podającemu się za kobietę, swoje nagie zdjęcia. Potem 19-latek szantażował go, grożąc upublicznieniem jego wizerunku. – Twierdził, że roześle zdjęcia za pośrednictwem portalu społecznościowego członkom rodziny oraz jego znajomym – informuje rzecznik Tabasz-Rygiel. 

Pokrzywdzony, w obawie przed publikacją kompromitujących zdjęć, na żądanie sprawcy wpłacił pieniędzy w różnych kwotach za pośrednictwem BLIK-a. Z policyjnych ustaleń wynikał, że szantażysta wyłudził ponad 13 tys. zł, ale ta kwota może być znacznie większa, bo pokrzywdzonych w tej sprawie może być co najmniej 15 osób.

– Mechanizm działania sprawcy był podobny. Czasem wpłata nie załatwiała ostatecznie sprawy, gdyż sprawca kontaktował się po raz kolejny i żądał dodatkowych pieniędzy w zamian za niepublikowanie zdjęć – twierdzą policjanci z KWP Rzeszów. Osoby, które nie chciały płacić, były straszone policją, bo szantażysta twierdził, że jest osobą małoletnią.

Policjanci namierzyli sprawcę. Okazał się nim 19-latek ze Śląska. W jego mieszkaniu zabezpieczyli telefony oraz sprzęt komputerowy. Ich wstępna analiza potwierdza, że młody mężczyzna szantażował internautów. W prokuraturze usłyszał zarzut zmuszania groźbą bezprawną do wpłaty pieniędzy w zamian za zaniechanie upublicznienia nagich zdjęć.

– Grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności – informuje policja. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Brzozowie, sąd zdecydował, że 19-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. – Sprawa ma charakter rozwojowy – dodają funkcjonariusze.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama