Fot. Tomasz Michalski / Stowarzyszenie ExploRes
Reklama

Główna część pikniku to miasteczko naukowe ze stoiskami wystawców z całej Polski. O dodatkowe atrakcje podczas „Eksploracji” zadba również Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski.

– Wszystko wskazuje na to, że będzie to największy z dotychczasowych rzeszowskich pikników naukowych – mówi Tomasz Michalski ze Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”, które od 12 lat organizuje piknik.

Piknik odbędzie się na placu obok fontanny multimedialnej i Zamku Lubomirskich. Zaplanowano ponad 60:stoisk, a swój udział zgłosiło prawie 70 ekip – popularyzatorów nauki z całej Polski. Kilka z nich będzie uczestniczyć w pikniku po raz pierwszy.

– Wśród nich jest zespół z warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki. Po raz pierwszy na pikniku pojawią się też stoiska Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska z Politechniki Rzeszowskiej – wylicza Tomasz Michalski.

Sobota pełna wrażeń

Główna część wydarzenia, czyli miasteczko naukowe, zostanie otwarte w sobotę, 21 maja, o godz. 11:00. Na wszystkich stoiskach piknikowych oraz na scenie głównej odbywać się będą pokazy, krótkie prelekcje i warsztaty naukowe.

Będą interaktywne ekspozycje, urządzenia  i przyrządy naukowe służące do poznawania świata i naszej cywilizacji. Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości.

W związku z obchodami Roku Ignacego Łukasiewicza zostanie zorganizowana specjalna strefa – „Łukasiewicz”, a w niej stoiska instytucji, których patronem jest polski król nafty. Będzie więc: Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej oraz Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych z Krosna.

Preludium

Tegoroczny piknik rozpocznie się wyjątkowo, bo już we wtorek, 17 maja. To właśnie tego dnia, o godz. 10:00, w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, odbędzie się uroczysta inauguracja. Po oficjalnym otwarciu rozpocznie się debata z udziałem Marcina Popkiewicza, fizyka, popularyzatora nauki i autora publikacji o ochronie klimatu. Spotkanie będzie transmitowane w internecie. 

Dzień przed otwarciem miasteczka naukowego, Politechnika Rzeszowska zaprasza na „Lotniczy Piątek”. 20 maja, w godz. 16:00-19:00 na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa będzie można sprawdzić wygląda szkolenie pilotów, jak działa symulator lotu oraz tunel aerodynamiczny i zobaczyć z bliska najnowocześniejszy sprzęt badawczy Politechniki. 

„Eksploracje” zakończą się w niedzielę 22 maja. W Zakładzie Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, który mieści się przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2, każdy będzie mógł poznać swój organizm w skali mikro i makro. Za wykłady i pokazy zapraszają naukowcy oraz studenci kierunków medycznych.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama