Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Koncerty, pokazy, zabytkowe samochody – to tylko niektóre z wielu atrakcji na rzeszowskim Rynku i w Podziemnej Trasie Turystycznej z okazji 28. Finału WOŚP. 

W niedzielę (12 stycznia) w Rzeszowie już po raz 28 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze będą zbierane dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W Rzeszowie  mnóstwo atrakcji będzie czekało już od godz. 12:00 na Rynku i w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Na Rynku podczas rzeszowskiej odsłony 28. Finału WOŚP zaprezentują się soliści i Reprezentacyjnej Dziecięcej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, tancerze ze Szkoły Tańca „Gasiek”, a wśród nich utytułowane tańczące rodzeństwo Paula Kamińska i Michał Kamiński wraz ze swoimi partnerami tanecznymi.

Na Rynku pojawi się także Związek Kynologiczny, który zaprezentuje pokaz tresury psów. Serca rzeszowian będą rozgrzewać także akrobaci, którzy w efektowny sposób będą prezentować swoje wyjątkowe zdolności. Na łasuchów z kolei będą czekać pierniczki w kształcie serce, które będą rozdawać animatorzy z Rzeszowskiego Domu Kultury.

Na tych, którzy lubią łyżwy, wolontariusze będą „śmigać” po lodowisku obok ratusza i zbierać pieniądze na WOŚP. 

Na lodowisku o godz. 14:30 odbędzie się mecz hokejowy przygotowany przez drużynę Żaka Starszego (Klub „Niedźwiadki” Sanok, chłopcy z rocznika 2006). Pokaz będzie zawierał prezentację umiejętności techniki kija oraz techniki jazdy z wykorzystaniem sprzętu specjalistyczny oraz małą grę i doskonalenie indywidualnej techniki kija.

Gdy hokej to jednak nie jest to, co lubicie najbardziej, to zawsze możecie postawić na „Samochody z duszą”, które na Rynku wystawi Grupa 126 Podkarpacie. Wystawa będzie nie lada gratką dla miłośników starych, zabytkowych samochodów i motocykli. Ponadto, zostanie wystawiony samochód w całości do obklejenia WOŚP-owymi serduszkami.  

Jeśli chodzi o zabytkowe pojazdy, to wzorem ubiegłego roku będzie można przejechać się po Rzeszowie zabytkowym Jelczem PR11OU. Darmowe przejazdy rozpoczną się i zakończą na Rynku. W autobusie będą zbierane pieniądze na rzecz WOŚP. 

Swoje zasoby motoryzacyjne zaprezentują także strażacy-ochotnicy. Co przywiozą ze sobą na rzeszowski Rynek? Sprzęt gaśniczy, quady oraz specjalistycznego drona do działań ratowniczo-gaśniczych i poszukiwawczych. 

Na Rynku pojawią się też konie wraz z Konną Strażą Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20. Pułku Ułanów oraz morsy z klubu „Sopelek”.

Miłośnicy militariów z kolei będą mieli szansę zobaczyć salę przedoperacyjną na samochodzie ciężarowym STAR 660. Ponadto, na Rynku pojawi się kołowy opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2, gąsienicowy opancerzony transporter-ciągnik MT-LB, pojazdy pożarnicze STAR 244 i STAR 266.

W Podziemnej Trasie Turystycznej będzie można podejrzeć, nad czym na co dzień pracują członkowie kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej. W programie pokazy chemiczne, łazik marsjański, samoloty i drony, Xbox, roboty edukacyjne, roboty z lego, roboty biorące udział w zawodach, drukarka 3D.

W Podziemnej Trasie podczas 28. Finału WOŚP będzie można także na warsztatach plastyczno-manulanych wykonać własnoręcznie instrument muzyczny – grzechotkę. Nauczycie się zdobić pierniki, robić breloki do kluczy oraz obejrzycie pokazy tańców w wykonaniu Studenckiego Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” z Politechniki Rzeszowskiej.

Zgodnie z tradycją 28. Finał WOŚP w Rzeszowie zakończą koncerty i Światełko do Nieba. Na scenie zagrają: oFF KulturA, Mr. ZOOB, Oberschlesien, Feel i Skaldowie. Podczas tegorocznego finału zostanie także minutą ciszy uczona pamięć zmarłego w ub. r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

PROGRAM 28. FINAŁU WOŚP W RZESZOWIE:

– 15:00 – Wielka Ściskawa na Rynku – konkurs polegający na zebraniu jak największej liczby osób w obrębie namalowanego na ziemi serca o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Projekt w skali ogólnopolskiej zadebiutował rok temu, od 28. Finału Ściskawy są oficjalnymi wydarzeniami Finału WOŚP, a ich organizatorzy walczą o specjalne nagrody. Dla Ściskaw w Polsce będzie to wart 50 tysięcy złotych sprzęt medyczny

– 15:05 – pokaz akrobatów z Klubu Akrobatyki Sportowej w Rzeszowie

– 15:15 – koncert Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

– 15:35 – prezentacja wyszkolenia psów z rzeszowskiego oddziału  Związku Kynologicznego w Polsce

– 15:50 – koncert zespołu Off Kultura

– 16:30 – dla kogo gramy? czyli rozmowa z  lekarzem i rodzicami dzieci uratowanych przy pomocy sprzętu zakupionego dzięki WOŚP 

– 16:45 – koncert zespołu Oberschlesien 

– 17:30 – prezentacja Szkoły Tańca GASIEK

– 17:45 – koncert Mr Zoob

– 18:30 – wystąpienie Szefa sztabu WOŚP w Rzeszowie

– 18:45 –  koncert zespołu FEEL 

– 20:00 – światełko do nieba – laser show 

– 20:20 – koncert jubileuszowy – Skaldowie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama