Zdjęcie: Pixabay

W Rzeszowie powstanie pierwszy w mieście Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób wymagających wsparcia, w tym dla osób z chorobą Alzheimera. Miasto ogłosiło już przetarg na roboty budowlane.

Ośrodek ma powstać przy ulicy Litewskiej – w dawnym hotelu dla pielęgniarek. To budynek, który miasto dostało od urzędu marszałkowskiego i utworzyło w nim 100 mieszkań komunalnych. Teraz stołówka hotelu zostanie zagospodarowana na ŚDS.

– To bardzo potrzebna inwestycja. Nie ma w Rzeszowie takiej placówki zapewniającej wsparcie osobom chorym na Alzheimera oraz z innymi chorobami otępiennymi. ŚDS będzie także zapewniał pomoc dla opiekunów osób chorych – mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

W ŚDS znajdzie się miejsce dla 25 osób z różnymi postaciami otępienia, w tym szczególnie dla chorych na Alzheimera.

Placówka ma zapewniać opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie. Program zajęć będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował m.in. zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze a także treningi samodzielności.

Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku ma być wsparciem dla podopiecznych i opiekunów oraz połączeniem profesjonalnej opieki w placówce z przebywaniem w rodzinnym środowisku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Ten obszar opieki nie jest zagospodarowany w naszym mieście. Widzieliśmy potrzebę stworzenia takiego ośrodka, dlatego zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem o pieniądze na tę inwestycję. Mamy już pozytywną rekomendację wojewody, liczymy na dotację z ministerstwa – dodaje dyrektor Marszałek-Czekierda.

Miasto ogłosiło przetarg na realizację na budowę ŚDS. Zakres robót obejmuje przebudowę i termomodernizację budynku przy ul. Litewskiej oraz wyposażenie ŚDS.

Wśród zaplanowanych prac jest m.in. przebudowa i budowa wewnętrznych instalacji, budowa przyłącza wodociągowego, rozbiórka części budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zagospodarowanie terenu wokół ŚDS, gdzie powstaną np. alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie czy ogrodzenie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama