Zdjęcie: Materiały prasowe

Polską komedię „U Pana Boga za piecem” w reżyserii Jacka Bromskiego zobaczycie w sobotę (3 sierpnia) w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie. 

To już trzeci film cyklu „Wakacyjne Kino Plenerowe” – inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, nawiązującej do wydarzeń historycznych ważnych dla Polaków, a prezentowane bezpłatnie filmy mają pełnić rolę edukacji patriotyczno-historycznej, budować polską tożsamość i wspólnotę narodową.

Dzisiaj (3 sierpnia) o godz. 21:00 w plenerze ogrodów bernardyńskich zobaczycie film „U Pana Boga za piecem”. To wyreżyserowana przez Jacka Bromskiego w 1998 roku komedia polska. To też pierwsza część trylogii filmowej Bromskiego zawierająca także „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

„U Pana Boga za piecem” to urocza komedia opowiadająca o Królowym Moście, miasteczku na Białostocczyźnie, gdzie życie toczy się niespiesznie i spokojnie, a nad wszystkim czuwa proboszcz i Najświętsza Panienka. Ładu pilnują tu na równi komisarz policji i miejscowy proboszcz. Porządek ten jednak zostaje zburzony pojawieniem się pewnego dnia młodej Rosjanki Marusi, okradzionej przez bandę napadającą autobusy jadące zza Buga.

Ponieważ dziewczyna jest głównym świadkiem napadu, komisarz policji w Królowym Moście postanawia na pewien czas zatrzymać ją w miasteczku. Proboszcz umieszcza Marusię w domu młodego organisty Witka, któremu natychmiast dziewczyna wpada w oko. Marusia nie czeka biernie na rozwój wypadków: widząc nieudolność miejscowego komisarza, postanawia sama odzyskać zrabowane przez bandytów pieniądze, a w obliczu wielkiej nieśmiałości Witka, skłania go do romantycznego wyznania miłości. 

„U Pana Boga za piecem” to komedia z życia polskiej ściany wschodniej gdzieś w połowie lat 90. XX wieku. Ciepła, patrząca na świat z dobrotliwym uśmiechem i pobłażaniem dla ludzkich grzechów i słabości. Trochę tu wpływów szkoły czeskiej, trochę włoskich komedii obyczajowych z lat 50. i 60. 

Obsada: Ira Łaczina, Jan Wieczorkowski, Krzysztof Dzierma, Andrzej Zaborski, Ania Janowska, Artur Krajewski, Alicja Bach, Iwona Szczęsna, Eliza Krasicka, Małgorzata Płońska, Mieczysław Fiodorow, Ewa Sierzputowska, Babiker Artoli, Władimir Abramuszkin, Alicja Butkiewicz. 

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama