Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Ten Typ Mes

„Łał w Rzeszowie” będzie „Jeleń” w „Podróży” a „Wenus w futrze” biegać będzie. Do tego nutka rozkoszy z „Krainy przyjemności” o zdrowym stylu życia i porządki nad Wisłokiem z dzikim towarzystwem, być może w stylu retro potańcówki w rytmie swinga – tak zapowiada się weekend w Rzeszowie.

1. Piątek (6 kwietnia)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Bracia Figo Fagot

W Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) o godz. 19:00 będzie można wybrać się na premierę przedstawienia „Jeleń” wg tekstu Sławomira Mrożka w wykonaniu Teatru Grymas. Wstęp wolny.

Jednoaktówka „Jeleń” została napisana na początku lat 60. XX w. i opublikowana jedynie w Niemczech. W październiku 1965 r. została wystawiona w Berlinie. Później tekst nieoczekiwanie zaginął i dopiero całkiem niedawno zostało odnaleziony. Teatr Grymas podąża za absurdalnym humorem Mrożka, a jednocześnie tworzy swoją wariację na temat fascynacji tym leśnym osobnikiem przez turystów spod samiuśkich Tater.

Kraina Przyjemności w Undergroundzie

W Undergroundzie (ul. Matejki 10) o godz. 20:00 zagra Kraina Przyjemności. Wstęp wolny.
Zespół powstał w grudniu 2013 roku składa się z 5 muzyków w przedziale wiekowym 17-46 lat. Taka rozbieżność wiekowa spowodowała poruszanie się w różnych stylach muzycznych, oraz łączenie ich ze sobą.  W 2017 roku „Kraina…” nagrała i wydała swoją pierwszą płytę „Fosa”, której premiera odbyła się w klubie „Underground” Rzeszów 29 kwietnia 2017 roku.

The Underground Man zagra w Nowej Kulturze (ul. Dymnickiego 4) o godz. 21:00. Wstęp 10 zł. The Underground Man to polsko-brytyjski projekt czwórki muzyków, mieszkających w Lublinie. Muzyka zespołu to wypadkowa stylów muzycznych, mieszanka surowych dźwięków z syntezatorowymi melodiami, doprawiona mrocznymi krajobrazami, malowanymi wokalem i pulsującym rytmem.

Figo Fagot w Bajce

W Bajka Disco Club (al. Piłsudskiego 34) o godz. 21:00 pojawią się Bracia Figo Fagot. Wstęp 25 zł. Muzyka Braci Figo Fagot powszechnie zaliczana jest do gatunku disco polo. Piotr Połać (Figo) zaznacza jednak, że to miejska odmiana tego nurtu (disco w rytmie polo). Od wiejskiego ma ją odróżniać m.in. „skomplikowane zabiegi muzyczne, pocięta rytmika i inna estetyka”.

Muzycy przyznają, że nie celują w publiczność zgromadzoną w remizach i na wiejskich potańcówkach. W przeciwieństwie do typowych muzyków disco polo na koncertach grają na żywo i nie śpiewają z playbacku.

„Piaf” i „Wenus w futrze” w „Siemaszce”

„Siemaszka” w ten weekend zaprasza  w piątek na „Piaf” z Małgorzatą Pruchnik-Chołką w roli głównej o godz. 11:00. Naszą recenzję możecie przeczytać TUTAJ. Bilety w cenie 60 zł można kupić w kasie teatru.

Kolejna teatralna propozycja to „Wenus w futrze”. Dagny Ciporę i Michała Chołkę w tym gorącym spektaklu będzie można zobaczyć o godz. 19:00 w piątek i niedzielę oraz o 20:00 w sobotę. Bilety w cenie 40 zł do kupienia w kasie teatru.

Jak daleko może się posunąć człowiek, żeby zaspokoić swoje żądze? Prawdziwe namiętności mogą być motorem i nadać sens życiu. Ale mogą też być obsesją. Spełnianie ukrytych pragnień może nieść nieodwracalne konsekwencje. „Wenus w futrze” Davida Ivesa w reżyserii Jana Nowary to historia burzliwego spotkania oraz walki o władzę i dominację.

Tytułową Wenus-Wandę poznajemy, gdy przychodzi na przesłuchanie do nowej sztuki teatralnej. Reżyser Thomas nie spodziewa się, że to on zostanie poddany próbie, ponieważ współczesna Wenus może mieć więcej wspólnego z Heddą Gabler niż z rzymską boginią. Potrzeba uwznioślenia życia towarzyszy każdemu z nas, ale jej konsekwencje mogą okazać się śmiercionośne… Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych!

„Roczniki 2017” w Galerii Nierzeczywista 

O godz. 18:00 warto zajrzeć do Galerii Nierzeczywista (ul. Matejki 10) na  coroczny wernisaż wystawy pt. „Roczniki 2017”, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze fotografie członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego z minionego roku.

Estera Kulawska tak pisze o wystawie: „W świecie pędu, pośpiechu, nieustającego braku czasu wyrażanie uczuć i emocji stanowi o istocie i jakości życia. Emocjami dzielimy się chętnie, ujawniamy swoje radości, smutki, przeżycia, tak szybko, jak pośpieszne jest nasze życie, kreując jego losy w sposób zaskakujący nawet dla nas samych.

A wszystko to zaczęło się jeszcze w roku 1839, gdy świat obiegła wieść o nowym sposobie utrwalania rzeczywistości. Dokładnie 179 lat później fotografia, bo to o niej mowa, jest częścią naszego świata, bez której nie potrafimy już sobie wyobrazić codzienności. Fotografujemy wszystko i wszędzie. Naszymi zdjęciami, obrazujemy emocje, przeżycia, sprawy dla nas ważne i błahe. Jeden obraz potrafi powiedzieć więcej niż tysiące słów.

Potrafi zatrzymać nas na dłużej, zabrać w podróż, którą ciężko wymazać z naszej pamięci.
Utrwalamy na przysłowiowej fotograficznej kliszy zamienionej w naszych czasach na cyfrowe matryce znajdujące się w aparatach fotograficznych, telefonach a nawet tabletach to, co nas porusza, to co opowiada o nas. Dzielimy się wszystkim tym, co nas samych zatrzymuje na chwilę w pędzie codziennego świata i jak wiosna, która właśnie nadchodzi, budzi nas i powoduje, że chce się żyć.

Dzielimy się, bo wierzymy, że mamy coś do powiedzenia, do przekazania obraz świata, który zatrzymać może na dłużej nie tylko nas. Obraz, który zabierze nas w wyjątkową podróż naszej świadomości.

Zapraszamy do odbycia tej podróży razem z nami, a okazją do niej jest coroczna wystawa fotografii członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego pt. „ROCZNIK 2017″. Choć to zabrzmi jak slogan reklamowy, to naprawdę nie może Was zabraknąć, podczas tej podróży do poznania naszych „ja””. 

2. SOBOTA (7 kwietnia)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Proletaryat

W Niezłej Sztuce (ul. Sobieskiego 18) będzie można przyjść na warsztaty zdrowego stylu życia. Warsztaty będą składać się z trzech paneli, które poprowadzi: Barbara „Babsi” Mikulska, Anna Drajewicz, Małgorzata Gałda. Wstęp 10 zł. Rezerwacje  miejsc pod numerem telefonu: 733 833 348 lub przez e-mail: niezlasztukacafe@gmail.com.

„Idiota” w teatrze

W „Siemaszce” o godz. 19:00 w sobotę i 17:00 w niedzielę będzie można zobaczyć „Idiotę”. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru. „Idiota” Kaczmarka i Żelisławskiego jest podróżą w głąb „wiecznej Rosji” – świata, w którym nierozwiązane problemy schyłku XIX wieku współistnieją z paradoksami późnego kapitalizmu. Świata, którego okrzepły ład tylko z rzadka wstrząsany jest aktami przemocy i fanatyzmu religijnego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

To także historia walki o uratowanie Nastazji Filipownej, skrzywdzonej w dzieciństwie kobiety, której społeczeństwo narzuca rolę dziwki. To w końcu próba zrozumienia absurdu, niedorzeczności i dziwności świata, dla którego jedynym „ratunkiem” i lustrem może być błazen, wariat i kretyn. Czy istnieje coś, co może zbawić świat, w którym wszystko jest towarem, gdzie wszystko przelicza się na pieniądze? Piękno? Dobro? Miłość?

Sprzątanie Wisłoka

Pamiętacie, jak przez pierwsze słoneczne dni w tym roku w Wisłoku płynęła góra śmieci? Jeśli nie chcecie, by ta sytuacja się powtórzyła, koniecznie z grupą Stacja „Rzeszów Dziki” wybierzcie się na sprzątanie Wisłoka. Na zbieranie może przyjść każdy – wszystkie ręce mile widziane. Wystarczy mieć ze sobą tylko worek rękawice i prowiant na piknik. Zbiórka o godz. 12:00 w okolicach kopca Konfederatów Barskich.

Legenda rocka w Vinylu

Proletaryat, absolutna legenda polskiej sceny rockowej, zagra o godz. 19:00 w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31). Bilety w cenie 35/40 zł można kupić na stronie ekobilet.pl.

Ten Typ Mes pojawi się z kolei o godz. 20:00 w klubie Life House (al. Rejtana1). Bilety w cenie 40 zł na stronie ticketos.pl. Ten Typ Mes to polski raper i piosenkarz oraz producent muzyczny i DJ. Członek takich grup jak Flexxip oraz 2cztery7. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak Dawid Podsiadło, Afromental, czy grupą Xxanaxx.

Do Nowej Kultury (ul. Dymnickiego 4) o godz. 20:00 można wybrać się na retro potańcówkę w rytmie swinga. Wstęp 5 zł.

Audioties w Niezłej Sztuce

O 20:00 w Niezłej Sztuce (Sobieskiego 18) wystąpią Natalia Krzysztofik i Marcin Grzesik z zespołu Audioties. Wstęp wolny. Natalia i Marcin poznali się grając w jednym zespole. Ze znajomości, powstała przyjaźń i połączenie przez wspólną największa pasję, jaką jest muzyka.

Kiedy ich drogi muzyczne rozeszły kilka lat temu powiedzieli sobie, że kiedyś jeszcze będą grać wspólnie na jednej scenie – i tak też się stało. Od 2 lat grają ze sobą w zespole Audioties, który ciągle się rozwija i gra koncerty na polskich scenach. Teraz wydają nowy singiel promujący najnowszy materiał zespołu.

Fertile Hump i  Dead Time zagrają w Undergroundzie (ul. Matejki 10) o godz. 20:00 wstęp 20 zł. Fertle Hump to garażowa kapela, która  pochodzi z Warszawy i gra coś między bluesem a punkiem. Do Rzeszowa przyjadą z debiutującym składem recydywistów rock’n’rolla, czyli Dead Time.

Dobra wiadomość dla miłośników włoskiej i zabytkowej motoryzacji. W sobotę   odbędzie się zlot „Włoska Wiosna 2018”.  Organizatorem zlotu są grupy: Podkarpaccy Alfaholicy, Klub Fiat Podkarpacie, Maserati Podkarpacie, 126 Podkarpacie i Rzeszowskie Klasyki Nocą przy współpracy z firmą Auto-Res.

Zlot odbędzie się na terenie giełdy samochodowej w Rzeszowie przy ul. Spichlerzowej. Zlot rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 18:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. 

3. NIEDZIELA (8 kwietnia)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

11. Półmarton Rzeszowski (21 km), który rozpocznie się o godz. 10:00 zainauguruje tegoroczny sezon biegowy w Rzeszowie.  Start i meta półmaratonu będzie znajdować się na al. Kopisto obok Millenium Hall i będzie prowadziła ulicami centrum Rzeszowa oraz wzdłuż Wisłoka. O utrudnieniach w ruchu i czasowych zmian kursów MPK pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Wiosna to dobry czas, by odświeżyć nie tylko swoją garderobę, ale też i naszych maluszków. Okazją do tego będą kwietniowe targi mody dla najmłodszych, które odbędą się w Hotelu Rzeszów w godz. 10:00-17:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

„Gwiezdnik” w Masce

Na najmłodszych w niedzielę o godz. 16:00 czeka w Teatrze Maska premiera sztuki „Gwiezdnik”. Bilety w cenie 15 zł można kupić w kasie teatru. Pewniej nocy Gwiezdnik pojawia się u sześcioletniej Kiry, która odkryła właśnie, że są smutki, na które nie pomaga nawet gorące kakao. Co wyniknie z ich niezwykłego spotkania? Czy gaśnie gwiazd pocieszą smutną dziewczynkę? Jakie plany ma wobec niej strażnik srebrnej księgi? Odpowiedzi na te pytania w spektaklu.

„Podróż” w Przedmieściu

Nieco starsi widzowie będą się mogli wybrać o godz. 19:00 do Teatru Przedmieście (ul. Reformacka 4) na spektakl „Podróż”. Bilety w cenie 20/30 zł można kupić w kasie teatru.

Scenariusz spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem…

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl