Wody geotermalne w Rzeszowie. PiS – trzeba je wykorzystać. Ratusz – to futurologia

26
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Jedni mówią, że na nich śpimy, inni, że nie ma pewności, czy w ogóle są, a jak są, czy się do czegoś nadają. O czym mowa? O wodach geotermalnych w Rzeszowie. Temat na nowo wywołał PiS.

Od lat słyszmy, że pod Rzeszowem drzemią pokłady wód geotermalnych, które można wykorzystywać do celów zarówno leczniczych, jak i grzewczych. Źródła te mają się znajdować na terenie osiedli Drabinianka, Przybyszówka, czy Miłocin. Na Załężu w 2008 roku odkryto źródło geotermalne w trakcie odwiertów wykonywanych przez państwową spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa, która szukała tam gazu.

Dlaczego więc przy okazji nie wykonano badań wody, by sprawdzić, czy się nadaje ona do użytku? Okazało się, że można je zrobić dopiero za 12 lat, czyli najwcześniej w 2020 roku, bo do tego czasu PGNiG będzie eksploatowało gaz.

Innymi słowy pod miastem niby mamy “ciepłe morze”, ale w zasadzie go nie wykorzystujemy, jak inne miasta w Polsce, na co w piątek zwrócił uwagę poseł Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa. – Złoża geotermalne w Rzeszowie są, ale nie wykorzystuje się ich odpowiednio – twierdzi Buczak.

Buczka: Trzeba odważnej decyzji

Poseł PiS uważa, że zasoby geotermalne w naszym mieście można byłoby wykorzystać np. do ogrzewania w zimie domów jednorodzinnych. – To nie jest nierealne – przekonuje Wojciech Buczak. – Powinniśmy sięgać po źródła geotermalne. Rzeszów ma taką szansę i należy z tego skorzystać. Trzeba podjąć odważną decyzję – twierdzi Wojciech Buczak.

– To innowacyjne rozwiązania, do tej pory bardzo rzadko w Rzeszowie stosowane – uważa. 

Zdaniem Buczaka, Rzeszów, gdyby wykorzystał swoje zasoby gorących źródeł, jak Węgrzy, Słowacy, czy inne polskie miasta, to w stolicy Podkarpacia powstałby obiekt, który tętniłby życiem cały rok. Poseł PiS nawiązał tym do basenów Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, które 1 czerwca br. po przebudowie otwierał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Zmarnowano szansę. Gdyby tę inwestycję potraktować kompleksowo, moglibyśmy mieć w Rzeszowie obiekt całoroczny – twierdzi Wojciech Buczak.

PiS: Nie wlec się w ogonie 

Kibicują mu miejscy radni PiS. Robert Kultys uważa, że korzystanie z zasobów wód geotermalnych jest teraz na czasie, a wiele polskich miast już z tego korzysta.

– W Polsce muszą być zróżnicowane źródła energii. Nie możemy się uzależniać od importu gazu z Rosji. Odnawialne źródła energii są tutaj na miejscu, a wśród nich najbardziej stabilnym i niezależnym od warunków atmosferycznych jest dostęp większości naszego kraju do wód geotermalnych. Aż się prosi to wykorzystać – twierdzi radny Kultys.

Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego jednym chórem mówią, że Rzeszów ma “wodny potencjał” porównywalny do tego, jaki ma Wielkopolska, czy Pomorze. – Nie rozumiem, dlaczego do tej pory go nie wykorzystano. Jesteśmy stolicą innowacji, nie możemy wlec się w ogonie – uważa Robert Kultys.

Ratusz: Nie ma żadnych dowodów

Ratusz twierdzi, że opowieści polityków PiS o rzeszowskich źródłach geotermalnych to w tej chwili bajkopisarstwo, bo nie wiadomo, czy one w ogóle są, na jakiej głębokości oraz czy ich eksploatacja będzie opłacalna.

– Nie mamy żadnych dowodów, że Rzeszów ma źródła geotermalne. Ponadto, to bardzo droga technologia. Same prace przygotowawcze to koszt w granicach 1,5 mln zł – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Mówienie o tym, że woda mogłaby ogrzewać obiekty, to futurologia – dodaje.

Ratusz przypomina jednak, że Rzeszów jest bogaty w wody lecznicze, których źródła znajdują się pod Szpitalem Miejskim w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej. – Wody solankowe szpital wykorzystuje do leczenia pacjentów. Planujemy przy szpitalu wybudować basen solankowy, który pomieści około 50 osób jednocześnie – mówi rzecznik Chłodnicki.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

26 KOMENTARZE

 1. Pal sześć – no jak wali ciepła to by my se choć nogi w Rzeszowie w takiej ciepłej z głębin i czeluści piekielnych wymoczyli no taki odwiert to musial by być zapewne wcześniej pokropiony : co ?
  N bo przystanki podgrzewane są to teraz jeszcze tam miski dodać na tą wode i już bedzie pełny komfort ;
  ciepło i woda ciepła innowacja fakt !

 2. poślemy różdżkarzy i tam gdzie różdżka skieruje się w dół każdy będzie mógł sobie wykopać ciepłą wodę.
  zajęci kopaniem, nie będą myśleć o wyborach

 3. Wyborcy PIS to osoby o zawężonym spektrum widzenia nie posiadający możliwości interpretowania skrótów myślowych. Pozostałe partie nie miałby z nimi problemu, gdyby organizowały dla nich specjalne konferencje z większym i dokładnym rozwinięciem tego co chcą powiedzieć ponieważ dopiero wówczas będą mogli zrozumieć interpretację.

 4. Wyborcy popierający pewne ugrupowanie nie potrafią inteligentnie i racjonalnie oceniać faktów, większość świata jest dla nich nie zrozumiała dlatego łykają tą wyborczą papkę jak bociany żabę.

 5. Mózgu użyj. A wodę pompować będzie się korbą, a jak woda będzie słona to instalacje szlak trafi, a jak będzie mieć 70 stopni na głębokości 4km to w mieszkaniu będzie mieć już tylko 30 stopni, a kto zapłaci za budowę sieci, po ilu latach zwróci się instalacja, co wpompujesz w miejsce ubytku aby ziemia się nie zapadała, gdzie odprowadzisz wodę po ogrzaniu mieszkań, jeżeli się okaże mocno zasolona, bo chyba nie do gruntu??????

 6. A ta ciepła woda geotermalna to trafi do domów jednorodzinnych przez wi-fi bo nie wyobrażam sobie że da się zrobić sieć ciepłowniczą po wszystkich osiedlach skoro trudno miastu poprzejmować wąskie drogi prywatne żeby je poszerzyć i ucywilizować.

 7. Chwila chwila – może nie bedzie trzeba aż z Sanu kilka lat tenu opowiadał mi znajomy jak jeszcze jego dziadka ojciec opowiadal jak pod Głogowem kopali studnie bylo juz z 10 metrów ale ten co kopal chcial jeszcze z metr i co oberwalo sie wszystko kopacza porwało bo tam normalna rzeka waliła
  To jak płynęła z 200 lat temu to może i teraz płynie – trzeba tylko wiercic ; CO ?:

 8. Pani Olu nie w Rydzyka – to ma być rewelacja innowacyjna :
  Podobno taki tam ukrop że bedzie se można lóżko podpiąć do rurek z tą ciepłą wodą to dopiero bedzie nowum – ani solary ani wiatry tylko ukrop z pod Rzeszowa oczywiście w obiegu zamkniętym ; O !
  A idzie zima i było by w sam raz – ciekawe gdzie zrobią pierwszą dziure ?

 9. “Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Mówienie o tym, że woda mogłaby ogrzewać obiekty, to futurologia” – Macieju jeśli woda jest ciepła, to mogłaby chyba, prawda?
  Czy Maciej do OSP wstąpił i będzie ogniem otwartym ogrzewał?

 10. – Wszyscy ministrowie rządu Polski z Pisu
  – Pis rządzi w Polsce.
  – Pis rozdziela pieniądze z budżetu centralnego.
  – Marszałek Województwa – Władysław Ortyl z Pisu
  – Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart oczywiście też z Pisu
  – 19 radnych Rzeszowa z Pisu

  Jeśli dziś Robuś Kultys z Wojtkiem Buczakiem kogokolwiek winią za brak wykorzystania wód termalnym to niech staną obaj przed lustrem.
  Panowie z pisu. Nie ośmieszajcie się tylko działajcie. A jak nie potraficie to odejdźcie i dajcie szansę innym którym się będzie chciało. PIS dziś ma WSZYSTKO w swoich rękach i nie robi NIC w sprawie wód geotermalnych! A teraz winić za ten stan rzeczy innych to tylko pokazuje co myślą o inteligencji Rzeszowian.

  Już Wam za 3 tygodnie w wyborach odpłacimy aż Wam w pięty pójdzie.
  __________________________________________
  ________________
  _

 11. No i co z tego w Koninie w woj. Wielkopolskim od dawna wiadomo o wodach geotermalnych baa nawet z badań wynika o najcieplenszych w Polsce i okazuje ze miasto nie potrafi wykorzystać tego potencjału. I pisowiec też ma to w doopie…

 12. Na tym przykładzie widać namacalnie jak to sie wszystko kręci od 1945 roku : jedni walą w drugich z ciężkiej artylerii a co ?
  Siedzą na taboretach ze żłobu czerpią i tyle a kto obrywa Suweren :
  jest gorąca woda – nie ma jest to jest sramto nie ma i tak to trwa czas ucieka i tu nasuwa sie pytanie ?
  – dla czego przez tyle lat nie zrobiono kompleksowych badań co ?
  – dlaczego nikt palcem nie kiwnął do tej pory w tej materii
  – no bo może to tak ma być ktoś puścił ” bąka ” jakiś czas temu – sprawa wisi i od czasu do czasu wypływa do góry jak fekalia na zalewie i powstaje znowu ” bełt” w głowie Suwerena :
  Kto kręci lody i jaka jest prawda

 13. A pisiorki z RM to gdzie były? Wy tam jesteście żeby dbać o miasto czy o swoją dupę? Tfu! Nic byście nie pozwolili postawić Ferencowi, bo nie z waszej partii. Dla was liczy się tylko żeby posadzić swoich na stołkach i tyle.

 14. Rzeszów to nie tylko zagłębie lotnicze ale nie wykorzystano zasobów nie tylko termalnych ale wód podziemnych w okolicach Bratkowic.Były analizy i wstępne projekty aby z odwiertów w Bratkowicach zasilać i dostarczać wodę pitna dla mieszkańców miasta.Podobno były projekty by zasilać w wodę miasto Rzeszów z Sanu z okolic Dynowa rurociągiem.Trzeba powiedzieć, że za kilka lat będzie poważny problem z dostarczaniem wody do miast w Polsce i utrzymaniem poziomu wód w zbiornikach wodnych.Może zamiast odmulać rzeszowski zalew który za kilka lat znowu zarośnie przeznaczyć środki finansowe na dostarczenie wody z Sanu nie tyko do Rzeszowa.

 15. PIS rządzi od ponad 3 lat w Polsce, PIS w radzie miasta Rzeszowa ma od cholery swoich radnych, marszałek województwa Podkarpacia z PISu. Pytanie dlaczego Pis nie działa dla dobra i rozwoju Rzeszowa a jedyne co udało im się osiągnąć to zablokowanie budowy dzieciom aqaparku w Rzeszowie i podobnie obwodnicy południowej i zarzynanie mieszkaniówki. Tak tak, każdy inwestycja zwiększająca ilość tak potrzebnych mieszkań i zaraz pojawia się Buczak i Kultys i zarzynają lokalną gospodarkę!

  Moja rada zamiast bajać zacznijcie działać.

 16. Od lat były informacje że pod Rzeszowem i w okolicach Frysztaka podczas odwiertów natrafiono na wody geotermiczne o podwyższonej temperaturze.Nie trzeba daleko szukać w Szaflarach funkcjonuje PEC GEOTERMIA PODHALANSKA SA która wykonaa dodatkowy odwiert z dofinansowaniem środków z UE i nie tyko zasila w wodę termalną baseny w Szaflarach ale ociepla hotel i jest transportowana do ogrzewania domów w Zakopanym.Gdy powstanie S-19 również złoża w Frysztaku można wykorzystać do stworzenia basenów termalnych.Bardzo szkoda ze zamiast inwestowac w zwirowiako nie powstał Aquapark całoroczny i zasilany woda termalna.Taki basen mógłby powstać np powyżej stadionu w Przybyszówce północnej blisko strefy ekonomicznej i drogi S-19 i autostrady.

 17. Dobra zmiana pokazuje, że nawet futurystyczne wizje można spełniać.

  Szkoda, że dla ekipy Ferenca taką negatywną futurologią nie jest monorail, światełka na drzewach i inne nieprzydatne dla mieszkańców “udogodnienia”.

  Co z cenami wody, ścieków i odbioru oraz segregacji odpadów? A spalarnia?
  Grunt, że idzie nitka ciepłownicza na Zalesie do młodego Ferenca.

Comments are closed.