Fot. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Na zdjęciu Janusz Ławiński

21 300 zł – taką karę ma zapłacić Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie za zawieszenie działalności Kliniki Neurologii bez zgody wojewody podkarpackiego. – Nie zapłacę – odpowiada Ławiński. 

O nałożeniu kary finansowej na Ławińskiego w poniedziałek poinformowały służby prasowe wojewody Ewy Leniart (PiS). – Na ten moment dyrektor nie odwołał się i nie zapłacił jeszcze wyznaczonej kary. Ma termin do 22 lipca 2021 roku – przekazała nam Karolina Bogusz, dyrektor biura wojewody podkarpackiego. 

– Nie zapłacę kary – mówi nam Janusz Ławiński. – Będę się odwoływał. Karę uważam za niesłusznie nałożoną. Dlaczego? W pierwszej kolejności moją argumentację pozna wojewoda, a nie media – odpowiada Ławiński. Decyzja o nałożeniu kary finansowej została skutecznie dyrektorowi KSW nr 1 doręczona 8 lipca, a podjęto ją dzień wcześniej. 

Skarb Państwa się wzbogaci?

Ławińskiemu przysługuje odwołanie od nałożonej kary do ministra zdrowia, też ma na to 14 dni od momentu odebrania decyzji. – Odwołanie złożę w stosownym czasie – zapowiada Janusz Ławiński. 

Dyrektor teoretycznie może zrzec się prawa do złożenia odwołania. Wówczas decyzja jest ostateczna i prawomocna. Janusz Ławiński ma wpłacić 21 300 zł na konto Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. – Pieniądze trafią wówczas do Skarbu Państwa – wyjaśnia nam Karolina Bogusz.

Kara, jaką nałożono na dyrektora KSW nr 1 przy ulicy Szopena, ma związek z decyzją Ławińskiego, który pod koniec maja br. zwrócił się do wojewody o zawieszenie działalności Kliniki Neurologii. Nie czekając na odpowiedź, Ławiński zwolnił z pracy pięciu neurologów, wywołując tym samym konflikt w szpitalu

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Neurolodzy z prośbą o reakcję zwrócili się do prezydenta RP Andrzeja Dudy. List wywołał oburzenie władz Podkarpacia. Marszałek Władysław Ortyl (PiS) 7 lipca publicznie mówił o „pożal się boże lekarzach z pożal się boże kliniki”. Neurolodzy poczuli się znieważeni, Ortyl przeprosił lekarzy, ale ci przeprosin nie przyjęli, twierdząc, że są nieszczere.

Odsunąć Ortyla od służby zdrowia

To, co się obecnie dzieje w KSW nr 1, krytykują opozycyjni radni sejmiku podkarpackiego z Koalicji Obywatelskiej. Domagają się przywrócenia działalności Kliniki Neurologii w KSW nr 1 i przywrócenia do pracy zwolnionych lekarzy. Radni KO uważają, że Władysław Ortyl powinien zrezygnować z nadzorowania służby zdrowia na Podkarpaciu. 

„Dalsze prowadzenie tych spraw przez (…) Ortyla będzie powodem kolejnych konfliktów, niejasnych sytuacji i fatalnych decyzji” – czytamy w stanowisku sejmikowych radnych KO. Wcześniej sejmikowa komisja zdrowia wnioskowała o odwołanie Janusza Ławińskiego z funkcji dyrektora KSW nr 1, ale zarząd województwa na to się nie zgodził.   

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama