Na to pytanie i wiele innych będą próbowali w środę (24 lutego) odpowiedzieć uczestnicy kolejnego wykładu w ramach Rzeszów Smart City. Gośćmi będą „wojownicy Rzeszowa”.

Ruch Rzeszów Smarty City, który w ub. r. powołał do życia Konrad Fijołek, działacz SLD i wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszów, staje się coraz bardziej aktywny i coraz więcej o nim w mediach. Działacze ruchu chcą, by w stolicy Podkarpacia były realizowane inwestycje, które w jak największym stopniu służą mieszkańcom przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

Komunikują się, czy informują?

Odbywające się od wielu miesięcy wykłady z udziałem fachowców mają sprawić, że pomysły rzeszowskich „smartowców” nie będą kojarzone z polityką, o czym stara się przekonywać Konrad Fijołek. Ale sam nie zaprzecza, że Rzeszów Smart City ma być kontynuatorem polityki Tadeusza Ferenca, a „smartowców” określa „genialnymi dziećmi” obecnego prezydenta stolicy Podkarpacia.

Środowy wykład (piąty z kolei) na Uniwersytecie Rzeszowskim (budynek A0), który rozpocznie się o godz. 17:00, dotyczyć będzie aktywności mieszkańców w sprawach społecznych, w jakich grupach oni działają. Wykład ma być też próbą odpowiedzi na pytanie, czy wysokie wskaźniki uczestnictwa w wyborach, religijność, czy członkostwo w stowarzyszeniach świadczą o tym, że mieszkańcy Rzeszowa tworzą „obywatelskie społeczeństwo”.

„Czy działania na rzecz dobra wspólnego, na rzecz innych to u nas standard czy rzadkość?” – pytają organizatorzy. Podczas wykładu będzie także poruszana sprawa Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego i na ile on rzeczywiście spełnia oczekiwania mieszkańców. Wykład będzie też okazją do tego, aby zastanowić się, czy używanie zaawansowanych technologii jest możliwe w kontaktach mieszkańców z władzami samorządowymi.

„Czy władze samorządowe komunikują się z mieszkańcami czy tylko informują?” – to kolejne pytanie, na które uczestnicy wykładu postarają się odpowiedzieć.

„Wojownicy Rzeszowa”

Goście środowej dyskusji nazywani są „wojownikami Rzeszowa”. Weźmie w niej udział m.in. Piotr Choroś, politolog, społecznik, który pracuje w Urzędzie Miasta w Lublinie, gdzie zajmuje się współpracą z organizacjami społecznymi. Choroś jest współtwórcą lubelskiego Stowarzyszenia Homo Faber, członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, współpracuje także z Amnesty International.

Piotr Choroś w Rzeszowie ma mówić o projekcie „Twoje miasto, ty decydujesz”.

Kolejny gość wykładu to Sławomir Andres, nauczyciel w IV LO w Rzeszowie, jeden z najbardziej lubianych nauczycieli w mieście, aktywny w mediach społecznościowych. Andres jest również dziennikarzem muzycznym w Radiu Centrum, pomysłodawcą i członkiem zespołu Tribute To Svann, angażuje się też w działalność WOŚP.

Zaproszenie na wykład przyjął także  Arkadiusz Turoń, członek stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl, współzałożyciel ruchu „Obywatelski Rzeszów”, organizator Rzeszowskiej Masy Krytycznej. Turoń nie boi krytykować władz Rzeszowa za politykę rowerową.

Działacze Rzeszów Smart City zapowiadają, że podczas wykładu zostanie również zaprezentowany projekt startupowy DRIVO, dotyczący aktywności społecznej. Jego twórcą jest m.in. Dariusz Kopyto.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama