Reklama

Największe hity Boney M, Abby, czy Village People usłyszmy podczas muzycznego spektaklu „Dancing Queen”. Młodzi wokaliści wystąpią w najbliższy piątek podczas XII edycji Rzeszów Carpathia Festival. Jego gwiazdą będzie zespół Universe, świętujący w tym roku 35-lecie istnienia.

[Not a valid template]

 

XII Rzeszów Carpathia Festival wystartował we wtorek (24 maja). Na scenie Rynku odbył się się program wokalno-taneczny „Przedszkolaki Miastu”, w którym zaprezentowały się dzieci z 36 rzeszowskich przedszkoli.

Najważniejsza część Festiwalu rozpocznie się w piątek (27 maja). Na scenie wystąpi 10 zespołów i 11 artystów z 9 krajów. W południe z uczestnikami Festiwalu spotka się prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i razem staną do wspólnego zdjęcia przed ratuszem.

21 wykonawców z 9 krajów

Przesłuchania artystów z zespołem festiwalowym pod kierownictwem muzycznym Jarka Babuli rozpoczną się 18:00. Koncert poprowadzi dwójka dziennikarzy TVP Rzeszów: Ilona Małek i Marcin Pawlak.

Spośród 11 wokalistów czworo będzie reprezentowało Polskę: Aga Dyk, Martin Fitch, Milena Ginalska i Mariusz Wawrzyńczyk. Wśród 10 zespołów, z naszego kraju będzie sześć: Dobre Wiadomości, IVO & SEBA, Martina M, Mery Spolsky, Steel Velvet i Street 68. Pozostali artyści są z Kanady, Białorusi, Norwegii, Słowacji, Włoch, Litwy, Ukrainy i Czech.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Uczestników XII Rzeszów Carpathia Festival, w którym główną nagrodą jest 15 tys. zł, dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej, udział w przyszłorocznej edycji Festiwalu, oceniać będzie jury: Dorota Szpetkowska (przewodnicząca), Marek Kościkiewicz, Roman Owsiak, Onute Żukiene, Barbara Tritt, Lech Nowicki, Zbigniew Jakubek.

Jury oceniać będzie głównie kompozycję, osobowość, „pomysł na siebie”, aranżację, a także umiejętności wokalne. Przesłuchania konkursowe potrwają do 20:00.

Po przesłuchaniach koncertowych na scenie rzeszowskiego Rynku z półgodzinnym koncertem wystąpi Kuba Prachowski, ubiegłoroczny laureat Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival.


Przeboje lat 70., 80. i 90.

O 20:30 rozpocznie się spektakl wokalno-taneczny pt. „Dancing Queen”, wyreżyserowany przez Annę Czenczek, pomysłodawczynię i dyrektorkę Festiwalu, oraz szefową Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, które od 16 lat promuje muzyczne talenty z Podkarpacia.

W poprzednich edycjach Festiwalu podczas muzycznego show były już polskie przeboje, piosenki o miłości, w rytmie twista, na ludową, a potem latynoską nutę i wszystkie hity Beatlesów.

Rozśpiewana młodzież z rzeszowskiej kuźni wokalnych talentów znów podbije serca publiczności. W tym roku przypomni przeboje lat 70., 80. i 90. Zachwycała nimi niegdyś Abba, Boney M., Village People i nawet John Travolta – teraz kolej na CSW.

Anna Czenczek wybrała i przygotowała autorskie aranżacje 12 piosenek – tanecznych przebojów, wielu uhonorowanych nagrodami Grammy, które miliony fanów w Polsce i na całym świecie potrafią rozpoznać już po pierwszych nutach.

W repertuarze znalazły się utwory: „Rasputin” oraz „One Way Ticket” Boney M., „Mamma Mia” i „Dancing Queen” Abby, „Y.M.C.A.” Village People, „After The Love Has Gone” Earth, Wind&Fire, „Candyman” Christiny Aguilery, „Summer Nights” z filmu “Grease” (niezapomniane wykonanie Johna Travolty i Olivii Newton-John), „Copacabana” Barry’ego Manilowa, „Where Is The Love” Roberty Flack, „I Love You Baby” Franka Sinatry.

I w końcu „I Will Survive” Glorii Gaynor, przebój, któremu nie potrafi się oprzeć wielu hollywoodzkich reżyserów, więc regularnie podnosi muzyczną temperaturę filmowych superprodukcji.

Aranżacje instrumentalne piosenek do spektaklu są autorstwa Jarosława Babuli. Wykona je niemal 40-osobowy zespół wokalistów. Soliści, absolwenci i Grupa Artystyczna CSW, pod opieką artystyczną Anny Czenczek przez kilka miesięcy przygotowywali się do występu.

W przygotowaniach  do spektaklu „Dancing Queen” pomagały również dwie aktorki z Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Małgorzata Pruchnik-Chołka i Mariola Łabno-Flaumenhaft, które trzymały piecze nad sztuką aktorską. O prawidłową wymową angielskich tekstów zatroszczyła się  Małgorzata Micał-Kusibab, natomiast choreografią zajęły się Jadwiga Basista-Janda i Karolina Majdan.

Po spektaklu wszyscy uczestnicy Festiwalu oraz wokaliści CSZ o 21:30 odśpiewają Hymn Festiwalowy. O 22:00 jury ogłosi listę laureatów.

W sobotę „Hity z Satelity”

XII Rzeszów Carpathia Festival potrwa do soboty. O 19:00 na Rynku rozpocznie się Koncert Dziecięcej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z autorskim programem pt. „Hity z Satelity”.

Wystąpi także Ania Dąbrowska, laureatka pierwszego miejsca na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej oraz Alicja Rega z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, zwyciężczyni telewizyjnego muzycznego show TVN „Mali Giganci”.

O 20:00 na scenie Rynku zagra gwiazda tegorocznego Festiwalu – zespół Universe, który będzie świętował 35-lecie działalności artystycznej. Festiwal zakończy koncert laureatów III, II, I miejsca, Grand Prix i nagród specjalnych.

XII Rzeszów Carpathia Festival odbędzie się pod patronatem Rzeszów News. Sponsorem głównym imprezy jest PZU. Patronują mu również wojewoda i marszałek podkarpacki oraz prezydent Rzeszowa.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

LISTA WYKONAWCÓW XII RZESZÓW CARPATHIA FESTIVAL

Wokaliści z zespołem festiwalowym

1. Aga Dyk (Polska)

2. Martin Fitch (Polska)

3. Milena Ginalska (Polska)

4. Olga Gornichar (Białoruś)

5. Bjorn Lislegaard (Norwegia)

6. Federica Marinari (Włochy)

7. Oksana Savchuk (Ukraina)

8. Neringa Siaudikyte (Litwa)

9. Sofiya Slyvka (Ukraina)

10. Mariusz Wawrzyńczyk (Polska)

11. Jan Vytásek (Czechy)

Zespoły muzyczne:

1. Anna Cyzon (Kanada)

2. DIP (Słowacja)

3. Dobre Wiadomości (Polska)

4. IVO & SEBA (Polska)

5. Jungle Label (Słowacja)

6. Martina M (Polska)

7. Mery Spolsky (Polska)

8. Steel Velvet (Polska)

9. Street 68 (Polska)

10. Sunlips (Słowacja)

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: