XII Rzeszów Carpathia Festival. Grand Prix dla Anny Cyzon [FOTO]

Reklama

– Jak nie można żyć bez serca, powietrza czy krwi, tak ja nie mogę żyć bez muzyki – mówiła 32-letnia Anna Cyzon z Kanady, która zdobyła Grand Prix 12. edycji Rzeszów Carpathia Festival.

 

W sobotni wieczór na rzeszowskim Rynku ogłoszono zwycięzców tegorocznego Festiwalu. Jury, któremu przewodniczyła Dorota Szpetkowska, uznało, że to właśnie urodzonej w Polsce Annie Cyzon należy się Grand Prix, najważniejsza festiwalowa nagroda.

32-latka za wykonanie piosenki „Into the Sun” otrzymała 15 tys. zł z przeznaczeniem na wydanie płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej, zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu oraz pamiątkowa statuetkę.

Annie Cyzon podczas piątkowych przesłuchań na scenie towarzyszył zespół w składzie: Krzysztof Kulbiński, Damian Kurasz , Wojciech Wójcicki oraz Grzegorz Stasiuk. – To najlepsi muzycy w Polsce. Jestem im  bardzo wdzięczna, że grają ze mną, choć wiem, że mogą grać z większymi gwiazdami niż ja – nie ukrywała zdobywczyni Grand Prix.

– Świetna kapela, świetny wokal, świetna dziewczyna, która jest urodzona na scenie. A do tego przygotowała naprawdę  bardzo fajną piosenkę. Potem długo, długo nic i dopiero następni uczestnicy – mówiła przewodnicząca jury Dorota Szpetkowska.

O wygranej nie myślała

Nagrody Annie Cyzon wręczył na scenie Rynku Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.  – Cieszę się z wygranej, jednak psychicznie na to się nie nastawiałam. Doświadczenie z „Must Be the Music” nauczyło mnie, żeby nie myśleć o wygranej, tylko wyjść, zagrać dobrze i rozbawić publiczność. Miałam świadomość, że czasem nie wygrywa najlepszy – powiedziała Anna Cyzon.

Zwyciężczyni XII Rzeszów Carpathia Festival naprawdę nazywa się Anna Czyszczoń. Urodziła się w Krakowie. Gdy miała 6 lat, wraz z rodziną wyjechała do Kanady. Anna zmieniła nazwisko, bo z wymową pierwszego obcokrajowcy mieli problemy.

W 2004 r. wystąpiła w kanadyjskiej edycji „Idola” i zakwalifikowała się do finału programu. Jej talent zauważyli producenci MTV Kanada, gdzie Anna Cyzon prowadziła autorski program. Była również reporterką w popularnym programie rozrywkowym eTalk, przedstawiającym ciekawostki ze świata gwiazd.

Anna Cyzon grała również w serialach. 1 lipca 2009 roku wydała swój pierwszy singel zatytułowany „Young Boy”.  Polscy widzowie Annę mogą kojarzyć z preselekcji do konkursu Eurowizji w 2010 roku. Z piosenką „Love Me” zajęła wówczas drugie miejsce. Wtedy pokonał ją Martin Fitch, także uczestnik tegorocznej edycji Rzeszów Carpathia Festival. W sobotę to ona pokonała jego. Anna Cyzon brała udział w tym roku w szóstej edycji „Must Be the Music”.

– Choć mieszkam za granicą, to wciąż czuję się Polką – mówi zwyciężczyni „Carpathii”. Muzyka jest dla niej wszystkim, bez niej nie wyobraża sobie życia. – Jak nie można żyć bez serca, powietrza czy krwi, tak ja nie mogę żyć bez muzyki – mówi.

Do udziału w XII Rzeszów Carpathia Festival Annę Cyzon namówił ją basista zespołu. – Rzeszów to piękne miasto. Nigdy wcześniej tu nie byłam. Jest tu czysto i można bardzo miło spędzić czas. Festiwal był świetnie zorganizowany – podkreślała zwyciężczyni.

– Wygraną chcę przeznaczyć przede wszystkim na realizację kolejnych nagrań i na bilet do Kanady, żebym mogła pojechać po kolejna walizkę i zostać w Polsce trochę dłużej – wyjaśniała 32-latka. Żartowała, że kilka złotych z wygranej przeznaczy na buty. Zanim wróci do Kanady, 11 czerwca wystąpi na Dniach Szczecina.

Kto jeszcze nagrodzony?

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Anna Cyzon nie jest jedyną laureatką XII Rzeszów Carpathia Festival.  Pierwsze miejsce zdobyła Mery Spolsky (Maria Żak) z Polski za piosenkę „Szach Mat”. W nagrodę Mery dostała 5 tys. zł. Drugie miejsce i 4 tys. zł przypadło Janovi Vytaskowi za piosenkę „Lady M”. Trzecie miejsce zajęła Neringa Siaudikyte z Litwy za piosenkę „Never knew love”. W nagrodę otrzymała 3 tys. zł.

Jury przyznały również nagrody specjalne. Piosenka autorstwa Mery Spolsky została uznana za najlepszą kompozycję (nagroda 1,5 tys. zł). Mery zdobyła również nagrodę (1,5 tys. zł) za „najciekawszą osobowość sceniczną”. Nagroda dla najlepszego instrumentalisty (1,5 tys. zł) trafiła do Olgi Gornichar z Białorusi  za piosenkę „Dozhd vospomynanyy”.

Jury przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je: Martin Fitch z Polski za piosenkę „Od nowa”, Aga Dyk z Polski za piosenkę „Jestem płaczu bliska”, Sofiya Slyvka z Ukrainy za piosenkę „Piano” oraz IVO & SEBA z Polski za piosenkę „Kremowe mgły”.

– Poziom uczestników Festiwalu był bardzo wysoki. Wielu z nich ma duży  dorobek artystyczny. Nie wszyscy jednak oddali swoje możliwości na scenie – mówiła Anna Czenczek, dyrektorka i pomysłodawczyni Rzeszów Carpathia Festival.

Do tegorocznej edycji Festiwalu zgłosiło się 228 wykonawców z 16 krajów, najwięcej w historii „Carpathii”. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 21 wykonawców z 9 państw. W piątek, oprócz występów młodych artystów, odbył się także spektakl muzyczno-wokalny „Dancing Queen”, zaśpiewał Kuba Prachowski, zwycięzca Festiwalu z 2015 r.

„Universe” na scenie

W sobotę, podczas drugiego dnia Festiwalu, na scenie rzeszowskiego Rynku pojawili się najmłodsi artyści z Artystycznego Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie w autorskim programie pt. „Hity z Satelity”.

Zaśpiewała również Ania Dąbrowska, laureatka pierwszego miejsca na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej oraz Alicja Rega z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, zwyciężczyni telewizyjnego muzycznego show TVN „Mali Giganci”.

Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu był zespół „Universe”, który obchodził 35-lecie działalności artystycznej.

„Carpathię” zakończył koncert laureatów Festiwalu, którego celem jest promowanie osobowości wokalnych, pomoc w podnoszeniu kwalifikacji artystycznych i warsztatowych młodych artystów oraz konfrontacja kultury muzycznej z różnych części świata.

Wśród laureatów poprzednich edycji Festiwalu znalazł się m.in. zespół Pectus; Sara Chmiel, wokalistka zespołu „Łzy”; Edyta Kuczyńska, wokalistka zespołu Varius Manx; Kasia Popowska, Sarsa, Kasia Moś.

XII Rzeszów Carpathia Festival patronował Rzeszów News.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama