XII Rzeszów Carpathia Festival. Wyłoniono 9 laureatów [FOTO]

Najciekawsi, najlepsi i najbardziej doświadczeni wykonawcy przeszli do finału 12. edycji Rzeszów Carpathia Festival.  Dzisiaj poznamy zwycięzcę Festiwalu.

 

W piątkowy wieczór na Rynku spośród 21 wykonawców (10 z własnymi zespołami, 11 – z Orkiestrą Festiwalową), którzy zaprezentowali się przed jury i rzeszowską publicznością, wyłoniono dziewięciu: Anna Cyzon (Kanada), Agnieszka Dyk (Polska), Martin Fitch (Polska), Olga Gornichar (Białoruś), IVO&Seba (Polska), Neringa Siaudikite (Litwa), Sofiya Slyvka (Ukraina), Mary Spolsky (Polska) i Jan Vytasek (Czechy).

To spośród nich jury zdecyduje, kto zdobędzie Grand Prix XII Rzeszów Carpathia Festival i do kogo trafią nagrody za I, II, III miejsce oraz nagrody specjalne. Pula nagród tegorocznego Festiwalu wynosi 40 tys. zł, z czego 15 tys. zł to nagroda główna. Wyniki zostaną ogłoszone dzisiaj o godz. 21:00 podczas drugiego dnia Festiwalu, a o 21:15 na Rynku rozpocznie się koncert laureatów.

Najciekawsi i najlepsi

Podczas piątkowych przesłuchań wykonawców można było usłyszeć brzmienia rockowe, popowe, ale były też emocjonalne ballady. Jury, któremu przewodniczy Dorota Szpetkowska, nie było jednak zachwycone występami tegorocznych wykonawców Rzeszów Carpathia Festival.

– W tym roku do wstępnych przesłuchań dostaliśmy dużo dobrych demówek, a podczas występu na żywo słuchaliśmy zupełnie innych utworów. Do finału weszli ci, którzy byli najciekawsi, najlepsi i jak się okazuję, najbardziej doświadczeni, bo profesjonalni w tym, co robią – mówiła nam Dorota Szpetkowska.

Oprócz w niej, w jury zasiedli: Roman Owsiak, Onutė Žukienė, Barbara Tritt, Marek Kościkiewicz, Lech Nowicki i Zbigniew Jakubek. Oceniali repertuar wykonawców, nowoczesność wykonania, ciekawą linię melodyczną piosenki i instrumentację utworów oraz wykonanie i interpretację.

Dodatkowym kryterium, które pomogło jury wyłonić najlepszych, była odpowiedz przed sobą samym, na pytania: w kogo, jako osoby prywatne, chcieliby zainwestować swoje pieniądze, czyim menedżerem chcieliby zostać, w kim widzą potencjał?  Ta metoda „eliminacji” dała jury właśnie listę najlepszych artystów 12. edycji „Rzeszów Carpathia Festival”.

A jaki był w tym roku z poziomem? – Bywało lepiej – skomentowała krótko Dorota Szpetkowska.

Aby w przyszłym roku uniknąć problemów związanych ze zbyt „wyczyszczonym” nagraniem demo, jury proponuje, aby uczestnicy przesyłali demo w wersji video live. – Nie ma  wtedy możliwości poprawiania, czyszczenia dźwięku. Chcemy zobaczyć artystów w akcji, tak jak się to dzieje na koncertach – tłumaczy Szpetkowska.

Tegoroczna edycja Rzeszów Carpathia Festival była wyjątkowa. Zgłosiło się najwięcej wykonawców – 228 z 16 krajów, z czego do głównych przesłuchań wybrano 21 z 9 państw. Polska miała najwięcej reprezentantów – 10. Dla porównania, w pierwszej edycji Festiwalu w 2005 r., wzięło udział 39 artystów z 5 krajów.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu wystąpił także Kuba Prachowski, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix.

Odbył się również spektakl wokalno–taneczny „Dancing Queen” w wykonaniu solistów, absolwentów i Grupy Artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie w reżyserii Anny Czenczek. Motywem przewodnim spektaklu była muzyka disco z lat 70., 80. i 90, przeboje m.in. ABBY, Boney M.

Relację i zdjęcia z „Dancing Queen” możecie zobaczyć TUTAJ.

„Universe” gwiazdą wieczoru

Dzisiaj (28 maja) drugi dzień Festiwalu. Rozpocznie go o 19:00 na Rynku Koncert Dziecięcej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z autorskim programem pt. „Hity z Satelity”.

Wystąpi także Ania Dąbrowska, laureatka pierwszego miejsca na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Fundacji „Mimo Wszystko” Anny Dymnej oraz Alicja Rega z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, zwyciężczyni telewizyjnego muzycznego show TVN „Mali Giganci”.

O 20:00 na scenie Rynku zagra gwiazda tegorocznego Festiwalu – zespół „Universe”, który będzie świętował 35-lecie działalności artystycznej. Festiwal zakończy koncert laureatów III, II, I miejsca, Grand Prix i nagród specjalnych.

Rzeszów Carpathia Festival, któremu w tym roku patronuje Rzeszów News, ma głównie promować osobowości wokalne, pomagać w podnoszeniu kwalifikacji artystycznych i warsztatowych młodych artystów, oraz prezentować i konfrontować różnorodną kulturę muzyczną innych krajów świata.

Wśród laureatów poprzednich edycji Festiwalu znalazł się m.in. zespół Pectus; Sara Chmiel, wokalistka zespołu „Łzy”; Edyta Kuczyńska, wokalistka zespołu Varius Manx; Kasia Popowska, Sarsa, Kasia Moś.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama